1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Derinliği ve Aydınlatma Kelvin Değeri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde iuzunok tarafından 5 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Akvaryum derinliği ve aydınlatma kelvin (KLV) değeri arasındaki ilişki nedir? Akvaryum aydınlatması özellikle yosun problemi ile boğuşan ben için bu sıralar daha da önem taşıyor. Çeşitli boyutlarda akvaryum aydınlatması üzerine bilgi edinmeye çalışıyorum. Bu bilgileri de sizlerle paylaşıyorum.

Akvaryum aydınlatmada bir diğer önemli faktör de Kelvin. Yani ışık kaynağının rengi.

Özellikle tuzlu su akvaryumlarında tatlı suya oranla su ışığı daha az oranda emer.
    Daha derinlerde bulunan canlıların ışıktan faydalanmaları için uygun yükseklikte uygun K lı ışık kullanılmalıdır.

6500K ışık değeri yüksek oranda canlı gelişim sağlar. Fakat en fazla 30cm e kadar derinliği olan akvaryumlar için önerilir.

9000K-10.000K Yüksek oranda canlı gelişim sağlar. Fakat en fazla 30cm-50cm e kadar derinliği olan akvaryumlar için önerilir.

14000K en fazla 40cm-70cm e kadar derinliği olan akvaryumlar için önerilir.

20000K en fazla 60cm ve üzeri derinliği olan akvaryumlar için önerilir. 60cm altı derinliği olan akvaryumlar için önerilmez.

2. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Cevap: Akvaryum Derinliği ve Aydınlatma Kelvin Değeri

Güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık İsmail, güzel bir derleme olmuş. Net bir dille anlatılmış. Yükseklik ile kelvin ilişkisi üzerinde pek durmazdık iyi oldu ellerine sağlık.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

İsmail abi ellerine sağlık güzel bilgi, yalnız aydınlatma konusunda birde suyun içinde ki ışığın par değeri var Her 10000k ışık kaynağı aynı par değerini veremiyor.

5. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Evet Halil haklısın. Aslında birçok değer var. Onlar da araştırılıp yazılabilir.

6. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Akvaryumun 30-40cm üzerine asılan armatürlerdeki 10000k lik floresanların etkinliği çok azalıyor görünüyor,bu lambaları hemen suyun üzerine gelecek şekilde koysak bu seferde buharlaşmadan dolayı etkilenecek,ne yapmak lazım :smiley33:

7. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Akvaryum yüksekliğine göre 14000-20000K seçilebilir

Sayfayı Paylaş