1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Dezenfekte konusunda destek

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Oylebirisi tarafından 7 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Merhaba arkadaşlar akvaryumumu başıma bela olan vermited snailler yüzünden boşaltmış bulunmaktayım tankın kapasitesi 250 litre şimdi içine temiz su doldurdum içinde bulunan tüm zararlı hastalıktır yada bu vermited gibi baş belası şeylerin tekrar başıma musallat olmasını istemiyorum 1 yılım heba olmuş durumda harcadıgım parayamı yoksa kaybettiğim zamana mı üzüleyim.. sıfırdan temiz bir başlangıç yapmak için ne yapmamı tavsiye edersiniz sizlerin tavsiyeleri benim için çok degerli yardımcı olursanız sevinirim.. aslında ben 5-6 şişe kadar a101 den elma sirkesi aldım.. 250 litre suyun içine 5 şişe elma sirkesi koyup 4-5 saat kadar protein skimmer ve diger sirkülasyon motorlarınıda çalıştırıp o şekilde döndürsem acaba tankın silikonlarına sirkenin herhangi bir zararı olurmu ? yada farklı bir çözüm önerisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.. şimdiden çok teşekkürederim..

2. ilkaycamlar

ilkaycamlar

İsim:
    ilkay çamlar
    bence zararı olmaz çamaşır suyu da kullabilirsiniz . filtre çoraplarını yıkıyorum kar gibi yapiyor.

korkmaz33 ve Oylebirisi bunu beğendi.
  3. Collector

Collector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Yağız
    Beyaz sirke hem ucuz hemde cok kullanıslı ucuz oldugundan istediginz kadar kullanabilrsnz fakat bu sekilde calıstırmanızı onermem motorun milerine kadar sokup blokları drek sirkenin icnde 24 saat kadar bekletip sonra kucuk bi dis fırcasıyla temizlerseniz yeni gibi olur akvaryumada dokebilrsniz su durgun olucaktır motorlar calısmadıgı icn fakat sorun yok daha sonra iyice ozmoz suyuyla temizlemeyi unutmayın en buyuk boyu 3tl gibi birsey 2-3 sise size cok rahat yeticektir

https://www.google.com/search?q=bey...AUICigB&biw=1920&bih=902#imgrc=asViDVXWUmAOfM:

Oylebirisi bunu beğendi.
  4. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Ben her aldığım yeni ekipmanı üzerindeki yağ silikon üretim kalıntıları vb gitsin diye 24 saat beyaz sirkeli suda çalıştırırım.. En son BM A9 ve Reefoctopus Vario s6 ve SW 8'i çalıştırdım hepsi cirlop gibi..

Oylebirisi bunu beğendi.
  5. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Cevap veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.. Akvaryuma 250 litre su koyup içine 5 litre elma sirkesi koydum... Yüm motorlar çalışır durumda 24 saat sonunda tankta bulunan coralin alg ler dahi erimişti.. Sonra suyu boşalttım şuanda tankımda su yok.. Bayram sonunda tekrar su doldurup çamaşır suyu koyup 4 saat çalıştırdıktan sonra sodyum tiyosulfat ekleyip tankı tekrar boşaltıp dezenfekte işini bitireceğim.. 1 yılım heba oldu artık daha dikkatli olmalıyım...

6. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Geçmiş olsun.Resif akvaryumu yapacaksanız bu tür durumlardan kaçmak imkansız birşey.Koyduğunuz herhangi bir mercan veya frag buna sebep olacaktır.Eğer marin akvaryumu yapmayacaksanız er yada geç mutlaka bu tür sorun yaşarsınız.Bu yüzden bence birazda bu tür durumlarla yaşamayı öğrenmemiz gerek.

Akvaryum dezenfektanı için sirke öneririm.Malzeme dezenfektanı için amway home tuvalet temizleyici içinde 6-7 saat çalıştırmanız yeterli olur.Ben yıllardır bu şekilde yapıyorum.Ürün bioquest formula özelliğne sahip.Buda doğada %99 a yakın çözünen organik bir ürün olduğunu gösteriyor.

Oylebirisi bunu beğendi.
  7. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    BU defa yapacağım Kurulumda çok dikkatli olmam gerekiyor bilemediğim bir akvaryum dan tankıma mercan yada herhangi bişeyler alıp koymayı düşünmüyorum.. Zaten tank kapasitesi 250 litre çok abartılı Bir şekilde doldurmayacagım.. Sade bir resif akvaryumu olmalı mercanları Extreme akvaryum dan görerek alacağım.. En azından temizliğinden bir şüphem olmaz...

8. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    İstediginiz yerden alin, sonunda yine tanka bir seyler bulasacak :)

9. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Vermetid snail ler tekrar dan gelmesinde diğer aldığım onurgasızların bulunduğu kayaları dip yaparım.. Saygılar

10. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Vermeditler bildigim kadariyla dipten etkilenmiyor. Ben iodin dip yapmama ragmen bulasmisti.

Yanniz bisi daha ekleyeyim tank olgunlastikca ag atmayi kestiler belkide olduler, ozel bisi de yapmadim.. sadece bilgi..

Oylebirisi bunu beğendi.
  11. Oylebirisi

Oylebirisi

İsim:
    Yavuz
    Sırf bu vermetid lerden kurtulmak için tankı bozdum sirke ile 1 gün çalıştırdım şimdi tank boş duruyor bir kaç gün sonra çamaşır suyu ile tekrar çalıştırıp dezenfekte işini bitireceğim.. İnşallah yine aynı sorunları yaşamam..

Sayfayı Paylaş