1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Dezenfektesi

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Portnoy tarafından 8 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. Portnoy

Portnoy

Merhabalar,ben yaklaşık 1 sene önce 4 adet balık aldım akvaryumuma ve 1 sene boyunca sorunsuz bir şekilde baktım .Daha sonra bu balık sayısı 6 ya çıktı ve 5 ay kadar devam etti.Daha sonra ben 6 adet balığımı birden çeşitli zamanlar içerisinde kaybettim çak:gif ve ölümlerinden sonra yeni balık aldım.Aldığım yeni balıklarda 1 tanesi kuyruk erimesinden 1 tanesi mantardan 1 tanesi kendi kendine 1 tanesi ise şişerek öldü.Şimdi ben diğer balıklarım öldükten sonra akvaryumun suyunu hiç değiştirmedim ancak suya belli aralıklarla dezenfektan döküyordum ve son aldığım balıklarımda ölünce tüm akvaryumun suyunu boşalttım. Yakın zamanda balık almayı düşünüyorum .Sorularım Şunlar ;

Not:Son aldığım 4 adet balığın bulunduğu akvaryumun içerisinde 1 adet ölü balık vardı .

1. Akvaryuma yeni balıklar alıcam akvaryumun dezenfektesi nasıl yapmalıyım?
    2. Akvaryum ekipmanlarını ve dekorlarını çeşme suyuyla yıkamamda bir sakınca varmı?
    3.Akvaryuma ,suyu şişelerde dinlendiriptemi koymalıyım?Yoksa Akvaryuma suyu doldurup iç filtreyi ve ısıtıcıyı çalıştırıp suyu akvaryumun içinde mi dinlendirmeliyim?

Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim..Teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum Dezenfektesi

Selamlar,

Öncelikle geçmiş olsun. Platforma son günlerde yoğun tür tanıtımları girilmektedir ve buna bağlı olarak açılan konular hızlıca alta kaymaktadır. Konuları takip etme zorluğu yaşanacağı duyurulmuştu bu anlamda. Anlayışınız için teşekkürler.

Toplu balık ölümlerinin ardından su değişimi ve bunun yanında eksikleri tamamlamadan yeni balıklar almak doğru değil elbette. Bunu yine kayıp vererek tecrübe etmiş oldunuz. Bu tarz durumlarda üstelik size önerilen ilaçları veya balıklar öldüyse felancayı kullanırsan birşey olmaz tarzındaki önerilerden de uzak durmak gerekir.

Bir akvaryumda oluşan hastalığın sonucuna odaklanmak yanında nedenlerini de bulmak çok önemlidir. Yeterli oksijen, yeterli biyolojik alan, filtrasyon, balık yerine hastalık satın almak toplu ölümlere zaman zaman neden olur. Bu her akvaryumun genel şartlarına bağlı olarak değişecek düzeyde gerçekleşir.

Akvaryumunuzu yeniden kurarken sadece mevcut malzemeleri kullanmakla sınırlı kalmak zorunda olmadığınızı bilmeniz gerekir. Nedeni ise akvaryuma balık yükü ve yemlemeyle birlikte giren atık yükünü mevcut sisteminiz tolere edemeyebilir ve sistemden uzaklaştırmaya gücü yetmeyebilir. Bu yüzden kullanılan taban kumu, filtrasyon malzemeleri vb gözden geçirilmelidir. Akvaryumunuzu tuzlu su ile silebilir, tüm ekipman ve malzemelerinizi çeşme suyu ile yıkayabilirsiniz. Daha sonra durulanmış akvaryumunuza kumunuzu, dekorunuzu ve ekipmanlarınızı bağlayak akvaryumun suyunu damacana içme suyu ile doldurmanızı öneririm.

Kolay gelsin, kafanıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

3. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Akvaryum Dezenfektesi

Oğuzhan bey böyle durumlarda en güzeli akvaryumu yeniden kurmak oluyor.İlaç ilaç nereye kadar atacağız suya?zaten sonrasında ilacın kalıntılarını almak için su değişimi yapmak lazım.ben akvaryum suyunu doldurup beklerken aqua safe kullanıyorum.Tavsiye ederim herkesin bildiği bir katkı bu. saygılar:gif

4. Portnoy

Portnoy

İlgi ve alakanıza sonsuz teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar herkese sağlıklı balıklar..

5. Portnoy

Portnoy

Akvaryum Dezenfektesi

Peki suyu akvaryuma doldurup sera aqutan döksem olurmu?Olursa ne kadar zaman akvaryumdaki filtrenin çalışması gerekir?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum Dezenfektesi

Onur Beyin tavsiyesini dikkate almanızı öneriyorum.

Akvaryumun suyunu doldurup tüm ekipmanları kurduğunuzdan itibaren tabiki, yani başından itibaren ve akvaryuma bol oksijen sağlayarak.burda:gif

7. Portnoy

Portnoy

Akvaryum Dezenfektesi

Akvaryumu suyla doldurup daha sonra sera aqutanı eklemek ve daha sonrada 3-5 gün sonrada canlı bitkileri eklemek uygunmudur?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum Dezenfektesi

İlk mesajınızdaki yaşadığınız olumsuzlukları tekrar yaşamak istemiyorsanız acele etmekten vaz geçmek gerek. Üç, beş gün sonra balık eklemek bile doğru olmaz. Diyatom evresini beklemek en sağlık yoldur. Bitkiler yeni kurulmuş bir akvaryuma eklenmemeli. Nispeten eski suyu severler ve bitki eklemesi sonraki süreçte düşünülmeli.

9. Portnoy

Portnoy

Valla artık çok oluyorum ama :) Şimdi ben akvaryumdaki ekipmanların hepsini güzelce yıkadım kumda dahil ve akvaryumun içini tuzlu suyla güzelce sildim.Ozaman ben şimdi suyu akvaryuma doldurayim ve su düzenleyicimide dökeyim, aynı zamandada hem filtrem ,hava taşım ,ısıtıcımıda açayım onlar çalışadursun.Peki sera aqutanı döktükten sonra suya dezenfektan dökmek doğru olurmu? Ve ne kadar sonra akvaryuma ne almalıyım balıkmı yoksa bitki mi?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum Dezenfektesi

Bence dediğiniz şekilde akvaryumu kurun ve su düzenleyicinizi kullanın. Başka hiçbir sıvı kullanmayın. Filtre ve diğer ekipmanlar çalışsın. Oksijen oranını yükselmeyi unutmayın. Gerekirse filtreden çıkan su yüzeye çarpsın güzelce. Daha sonra bir süre bekleyin su otursun. Aslında çeşme suyu ile kurulan akvaryumun suyu filtreye ilave edilen kömürden geçirilmeli bir hafta.

O yüzden size ısrarla damacana su diyorum, o yüzden su düzenleyiciye damacana su olursa gerek yok diyorum ancak ısrarınız sanırım çeşme suyundan yana.

11. Portnoy

Portnoy

Akvaryumumda dış filtre yok .İç filtre kullanıyorum kömür ekleme imkanımda yok sanırım

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum Dezenfektesi

Neden yok ? kadın çorabı içine kömürü koyup iç filtrenin su çıkış ağzına sarkıtırsan kömürden su sirkilasyonu olur. Bir hafta 10 gün sonra alırsın. :)

Bunlara gerek yok aslında Damacana iyidir iyi. :)

13. Portnoy

Portnoy

Akvaryum Dezenfektesi

Temel abi çok sağol abi kömürü nerden bulabilirim?:D Abi damacana diyosunda öğrenciyiz .. :F Birde abi şuan tam olarak ne yapmam gerek ? Hepsini baştan anlatırmısın ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum Dezenfektesi

Ciddimisin ? :F

Gel sen bana bir iyilik yap verdiğim linkleri oku. Ondan sonra ben buraya daha az şey yazayım. :F

http://www.akvaryumportali.com/forum/hobiye-ilk-adim-atarken-bilmeniz-gerekenler-fazlasiyla-t2978.0.html

http://www.akvaryumportali.com/forum/akvaryum-nasil-kurulur-t7852.0.html

http://www.akvaryumportali.com/forum/akvaryum-baliklari-t6252.0.html

15. Portnoy

Portnoy

Abi çok sağol ama ben haladaha sorularıma tam olarak cevap bulamadım :D Şimdi ben akvaryuma suyu dolduruyorum ve ekipmanları çalıştırıyorum ve su düzenleyicisini suya döküyorum aynı zamandada kömürüde ekliyorum ve 1 hafta boyunca filtre ve diğer ekipmanlar çalışıyor .Peki kömürü nereden temin edebilirim?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum Dezenfektesi

Akvaryuma önce kumumuzu koyuyoruz, ardından dekorumuzu oluşturacak kayaları ekliyoruz, daha sonra suyumuzu dolduruyoruz ve tüm ekipmanlarımızı çalıştırıyoruz, ardından su düzenleyici kullanımını iptal ediyoruz çünkü kömür gündemimize girdi. Kömür su düzenleyiciyi sudan toplar alır. Akvaryumculardan isteyeceğimiz akvaryum kömürünü ılık suda hafifce yıkayarak kadın çorabı içinde iç filtre su çıkışı karşısına sarkıtıyoruz ve boş akvaryumu bir hafta izliyoruz ama içinde bir adet balık varmış gibi ve o miktarda bir iki sefer yem atmayı unutmuyoruz.

Sonra balık türünü yazışırız inşallah.

17. Portnoy

Portnoy

Akvaryum Dezenfektesi

Tamam teşekkür ederim Temel Abi sende olmasan bu forum ne yapar ? :F

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Akvaryum Dezenfektesi

Akvaryumunuz kaç litre acaba ? Ben 160 lt damacana suyla doldurdum. :) Hayatta bazen fedakarlıklar yapmanız gerek balıklarınız için. Ben elimden geleni yapıyorum için rahat. Akvaryumumda da hiç bir kimyasal kullanmadım - inşallah bundan sonrada kullanmak nasip olmaz.

19. Portnoy

Portnoy

Akvaryum Dezenfektesi

Akvaryum 72 litre :)

20. Portnoy

Portnoy

Akvaryum Dezenfektesi

Az önce gittim ve akvaryumcudan kömür almak istediğimi söyledim oda bana carbon verdi .Suyu akvaryuma doldurup onu iç filtrenin önüne asıcam.Yardımları için herkese çok teşekkür ederim... ;)

Sayfayı Paylaş