1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Dip Çekimi Hakkında

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde expe tarafından 3 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Akadaşlar akvaryumda dip cekme konusunda bilginize ihtiyacım var .Akvaryumda dip cekerken akvaryumun%20 si kadarını cekiyorum.Ama benim aklıma takılan ise şu.Dip çekerken su bakımından %20 lere geldiğimde daha kumun tamamını sifonlamış olmuyorum.

Sormak istediğim soru ise şu.Sifonladığım suyu başka bir bidona alıp bütün kumu temizlemiş olurum.Bundan sonra sifonladığım suyu tekrar akvaryuma boşaltırsam hem kumun tamamını temizlemiş olurum hemde akvaryumda su konusunda bir kaybım olmaz.ertesi gün ise akvaryumda zaten kumda bulunan pislikler yem artıkları temiz haldeyken %20 olarak suyu tekrar çekip yeni su eklesem daha mantılı olmaz mı .Bu konu hakkında hiçbiyerde bir yazı bulamadım.Sizce mantıklı değil mi....

2. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Hocam suyu boşalttığınız kovanın üstünü elyaf ile kaplayın. Sonra hortumla dipten çektiğiniz suyu elyaf üzerinden kovaya aktarırsanız kovadaki suyu tertemiz, akvaryuma geri boşaltabilirsiniz kanımca :)

3. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Ben de öyle düşünüyorum en azından ilk gün akvaryumdaki kalıntıları atıp ondan sonraki gün ise akvaryum nitrat ,nitrit,yada amanyok oluşmuş ise onları uzaklaştırırız.Bu yol ile akvaryumun suyunada fazla yeni su ekleyip suyun düzenini bozmayız diye düşündüm ben.

Eğer bu konuda bir yanlışım varsa bu konu hakkında bilgili arkadaşlar konuya mudahale yaparsa başka arkadaşlarımız hatalı bir bilgi almamış olur en azından.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elbette dip çekimi sırasında tabanı tamamen temizleyecek zaman olmaz kovaya su alırken. Ancak bir akvaryumda da zaten tabana çöken tortu, kaba pislik vb akvaryum tabanına dağılacak şekilde olmamalıdır. Bir noktaya toplanacak bir akıntı yaratmak akvaryumda en doğrusudur. Genelde Dış filtre su emiş borusu, iç filtre alt kısmı toplanma yeri olmalıdır. Akıntıyı eğer bu şekilde ayarlarsak o zaman dip çekiminde tamamına yakınını alma şansımız olur.

5. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Gerçekten cok akıllıca hiç aklıma gelmemişti ama ben bir türlü fazla akıntı yapmıyan ufak bir kafa motoru bulamadım malesef.

6. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Beslediğiniz balıkları tam bilmiyorum ama.Eğerki malavi,tanganyika ve amerikan türü balık besliyorsanız.Akıntınızın kuvvetli olması gerekir.
    Dip çekiminde,kesinlikle akvaryumdan çektiğiniz suyu kullanmamanız yönünde olacaktır.Taze su ilave edersiniz dağada ii olacaktır.Haftada ve iki haftada yapacağınız su değişimi döngüyü bozmaz.

Akvaryumun,dibinde biriken tortu,pislik ve kum döngünün ana taşıdır.Aşırı dip çekimi yapmak,tabandaki tortuyu komple kaldırmak bana göre başlı başlına hatadır zaten.

7. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Mutlaka haklısınız.Ben yanlış anlaşıldım galiba .Benim demek istediğim cektiğimiz suyu yeniden kullanmak değil sadece kumu temizledikten sonra .Tekrar dipten suyu cekip yeni su eklemek ti düşüncem.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkili akvaryumlarda kum sifonlamaya gerek yoktur, sadece kumun üzerinde biriken tortuları almanız yeterli olacaktır.

9. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Bunu bilmiyodum, gerçekten bunu da öğrenmem iyi oldu. Çok teşekkür ederim, yardımınızdan dolayı arkadaşlar.

10. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Üstadlar daha doğrusunu bilir elbette ancak yaklaşık 2,5 senedir bu işe gönül vermiş biri olarak hiç dip çekimi yapmadım desem inanır mısınız? Dip çekmediğim için hiçbir sorun da yaşamadım şimdiye kadar çok şükür. Ki daha önce akvaryumda sadece iç flitre kullanmama ramen hiçbir zaman böyle bir ihtiyacım olmadı. Su sirkülasyonunu iyi yaptıktan ve balık yükünü dengede tuttuktan sonra gerçekten bunun gerekli olduğundan şüpheliyim. Bilmem sizler ne dersiniz?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben de yapmıyorum dip çekimi ama faydasızdır da diyemiyorum çünkü malesef bizler akvaryumda dip çekimi denen hareketi sadece dipteki pislikleri su değişimi yaparken almak olarak görüyoruz. Aslında dip çekimi yapmanın bundan daha önemliartıları vardır. Bunlardan ilk önemli olanı sudan ağır olan ve tabana çökme eğilimi gösteren ağır metallerin alınıyor olması, diğeri ise yine tabanda kist oluşturan parazitlerin kistlerini bu sayede almış oluruz. Örnek olarak birtek kist açıldığında binlerce örnek beyez benek parazit larvası suya dağılır. Dip çekimi bu unsurlarıda uzaklaştıran bir temizlik hareketidir. Sorun olmayan akvaryumlarda etkisiz gibi görünür ancak çok daha az risk demektir sağlıklı akvaryumlar için.

12. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Bir de arkadaşlar tatlı su midyesi bulunan akvaryumlarda dip cekme gerekmiyo diyolar acaba bu konuda bir bilginiz var mı ? 1 tane tatlı su midyesi saate 50 ila 70 litre suyu filtre ediyomuş.

13. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Tatlı su midyesi olayını biraz abartmışlar sanki ben 20 lt diye duymuştum flitrasyon işini. Ancak şöyle bir şey daha dumuşum ki bu oldukça ürkütücü; öldüklerinde akvaryumu zehirleyebiliyorlarmış. Tabi bunun doğrusunu bilen varsa o daha iyi bilgi verebilir sana benimkiler tamamen kulaktan dolma bilgiler. Sadece şunu söyleyebilirim. Bitkili ve canlı doğuran akvaryumlarında değil ama malawi ve tanganika türleri gibi kazıcı balıkların olduğu akvaryumlarda pek rahat edebileceklerini düşünmüyorum

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Suyu süzerek beslenen canlıların akvaryum ortamında besini kısıtlıdır. Tatlı su midyesi hiç beslemedim ama onların filtrasyonuna bel bağlamak pek akıllıca gelmiyor. Suda yüzen partikülleri öyle bir veya iki midye temizleyemez bence. Gerekliliği de tartışılır.

15. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Midyenin rahatca yaşamınım sürdürmesi için iyi bir akıntı gerekiyor,ki sudaki besinleri süzebilsin.
    Ayrıca çoğu akvaryumun 25-26 derece sıcaklığı onlar için yüksek kalıyor.
    Bitkili tanklar için de pek uygun olmaz,hareket ederken bitkileri sökebilir.
    Bence karma tanklar için değil de,kabuklular için özel tanklarda bakılabilir.

16. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Kısacası biz yine dip cekmeye devam edelim en mantıklı ve sağlıklı yol dip cekme olarak gözüküyo:ay:

17. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Sifonlar tam gaz, dip çekmeye devam :)

18. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Arkadaşlar bu dip çekme konusunda hep muhalefet oluyorum.Ben 15 yıllık akvaristtim,hayatımda dip çekimi yapmadım.
    Bu hobide en nefret ettiğim konu ise balık kaybıdır.Bunca yıldır bu hobideyim,öldürdüğüm balık 10 adedi geçmemiştir.Hastalık yüzü görmedi desem tankım yeridir.

Her yiğidin bir yoğurt yeme stili vardır misali.
    Akvaristten akvaristte farklılık gösteren bir çok olgu vardır.Kendi stilim,tanklarımda hep aşırı derecede filtrasyon kullanırım.Her hafta veya 15 günde bir %20_30 su değişirim.Suyuda akvaryumun en üst kısmından alırım.Yem konusunda çok cimriyimdir.4_5 öğün çok az yem atarım.(bu yem meselesi bu hobideki en önemli faktorlerdendir.).

Hep forumda dip çekimin zararlı olduğunu savundum.Belgeselleri açın bi amazon belgeseli açın.Dipdeki tortuya,dipdeki pisliki görün.Suyun oturmasında en büyük faktorleri akvaryumdan alıpda lağama çekmeyelim derim.

Tankımızda aşırı derecede amonyak,nitrit ve nitratmı var %20_30 su değişimi ile bunu bertaraf ederiz.Balık yemi yediğinde vucuttan atılan pislikte amonyok kalmaz zaten.Dipdeki pislik zararlı olsa,iç filtremizi her gün temizlememiz lazım.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    saat:gif Napıcaz şimdi biz kaldıkmı ortada :an:

20. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Emre bey kilit eylem düzenli su değişimi.
    Taze su,tankta bulunan her canlının sağlıklı gelişmesi için elzem.
    Tabanı karıştırmak zaten olumsuz sonuçlara yol açabilir,dipte biriken dışkı atıkları göz zevkinizi bozuyorsa,su değişimlerinde onları çekecek kadar yaklaşmanız yeterli bence.
    Bitkili bir tankınız varsa zaten kalmaları daha iyi.

emmi_06 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş