1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum DIY Dozaj Pompası

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Courageous tarafından 4 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    DİY DOZAJ POMPASI YAPIMI

Dozaj pompası ana çalışma prensibine göre yapılmıştır, sadece farkı bütün malzemeleri, motor hariç el işçiliği ile yapılmıştır, tekerleğine varana kadar.

Kullanılan Malzemeler:

12 Volt Dc Motor..............................30 TL
    Pleksi Boru........................................ 7 TL
    12 Volt Adaptör.................................10 TL
    Pvc dolu boru 15mm...........................10 TL (Tekerlek yapımında kullanıldı)
    Serum Hortum 12mm............................5 TL
    Kablo, vida, adaptör...........................10 TL
    Toplam: 72 TL

VİDEO

Basit bir zamanlayıcı kullanıma hazır….

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Akvaryum DIY Dozaj Pompası

Özkan abi ellerine sağlık güzel olmuş. Makaraların döndüğü yeri serum hortumunun olduğu bölgeye vazilenlemeyi unutma sürtünmeden çabuk yırtılabilir. Orjinal lerinde de yağ var bildiğim kadarı ile.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine saglik Ozkan, her zamanki gibi super bir calisma. Zaten bu degerli yapimlar yuzunden henuz bu tarz ekipmanlar almiyorum nasil olsa bir arkadasimiz bir tanesini gene yapar cikarir diyorum. :) hakikaten pahali ekipmanlar bunlar ve bu sekilde verimi aynen alabilmek guzel olacaktir. Ellerine ve emegine saglik.

Videoyu aksam izleyecegim.

4. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Güzel fikir Özkan abi, ama silindiri yarım olarak çevirmesi ve hortumu sıkıştırması lazım zamanlayıcıyla elektriği verince az yada fazla dönebilir böyle olursa devamlı dozlayacaktır böyle olmaması için ne düşünüyorsun.

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Ellerine sağlık. Bende bu tarz bişey yapmak istiyordum aslında fakat Ca tavan Kh taban yapmışken askıya aldım projeyi. DC motor 30 rpm mi?

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Hakan bey 30 rpm, Bende acele olarak yaptım, bu ornek olcak, buna benzer 3 lu sistem yapıp, ayrı ayrı ayarlançak sekilde dizayn edicem.

7. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

harika Özkan vallahi bravo.....:helalolsun:

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Fotoğraflara bişey oldu. Önce normal ama şimdi sınıf fotoğrafları var.

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Hatlar karıştı sanırım! :)

10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Hatlar fena karıştı benin yuklemedigim başka konu ile alakası olmayan fotolar çıktı. Yoksa diy proje egitimi almaya mı geldiler diye düşünmeye başladım :)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sondaki kalsin bence, anlamli son tahtaya yazilan. Hatta bizim gencler yazi yanina DIY ogreniyoruzu photoshop yapar diye dusunuyorum.:)

12. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Hatlar boşuna karışmamış: fotolardan anladığım DIY konusunda uluslararası otorite oldun artık özkan abi...

13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Keske öyle olsa, kaba saba basit diyler yapıyorum elimden geldigi kadar ve zaman el verdigi kadar. Zaman işi kolay, gece 2 de genelde uğraştığından müsait oluyor.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Değişen fotoğrafları kaldırdım Özkan. Eksik olanları yollarsan ekleriz. Tekrar ellerine sağlık.

15. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Özkan hocam eline sağlık çok güzel olmuş. Yalnız sanırım tur başına dozaj miktarının daha az olsa daha iyi olacak gibi, yada fasılalarla çalışacak şekilde bir düzenek eklenirse.

16. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

30 Rpm den daha az tur atan motor bulmak zor ve kullanışlı oluçağını düşünmüyorum. Zamanlayıcı ile bu ayarlanabilir, 10 saniyelik dozlama miktarı baz alınarak çalışma süresi ayarlandımı istediğin miktarda çalıştırarak dozlama yapılır. Bundan düşük tur sayısı değil de kullanılan serum kalınlığı ile oynanarak saniye başına düşen dozlama miktarı düşürülebilir. Sabit bir cihaz değil sonuçta istenildiği gibi ayarlanabilir. Tankın boyutuna ve dozlama miktarına göre isteğen istediği gibi ayar verebilir. Benim tank 800 Lt ve katkı miktarları fazla, ama nanolar da daha hasa ayar yapmak lazım, sonuçta girilen miktar düşük.
    Sonuçta bunu diy yapmamaızın temel amaçı tanka göre ayar verebilmek, sabit ve değişmez birey değil, istenildiği gibi oynanabilir.ı

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Çok güzel olmuş her zamanki gibi Özkan abi. Ellerine sağlık. :nazar: em34:

Bu arada Özgün abi geliyormuş ayın sonunda. Yine bir gezi yaparız inşallah.

Temel abi fotoğraf istediğin şekilde düzenlenmiştir.

18. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Fatih yosun duvarı nasıl gidiyor. İnşaat malzemelerine ilgin varsa fuara gideriz beraber :)

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yosun duvarı patlak verdi abi ps'ye döndüm tekrardan. Lambası patlamış benimde yazılı haftamdı hiç farkına varmadım. 5-6 gün tüm yosunlar dökülmüş ve yellow tang ölmüş. Bide tam istediğim gibi yapamadım yandan su fışkırtıyor ve şırıl şırıl ses geliyordu. Ama ileride ekstra olarak eklemeyi düşünüyorum. Tabi sen yaparsan abi. Ben yaptım sonuç ortada :)

Öyle olunca sinirlendim nac 7 aldım onu kullanıyorum şimdi bakalım.

Gideriz abi fuara. Sanırım Ögzün abi onun için geliyor ? Gideriz birlikte sıkıntı yok.

20. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Fatih zaten acele ettin, danışmadan iş yaptınız. Benim sistem süper gitmesine rağmen ps ben hazır tutuyorum. Yosun duvarı çok iyi ama çok profosyonel olunursa başarılı bir sistem. Özelikle balık tankta varsa ani tepkilere ps kadar hızlı yanıt vermez yosun duvarı. Yosun duvarı daha çok oturmuş sistem, çok ani değişim olmayan sistemler için ideal, acı bir tecrübe olmuş.

Sayfayı Paylaş