1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Dizaynı hakkında Tavsiyelerinizi Bekliyorum.

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 20 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Sa, japon balığı beslemek için aldığım tankımda (50*35*20 | 35L ) Japonlar vefat ettikden sonra canlı doğuran beslemeye karar verdim.Akvaryumun Dizaynı Biraz kötü ama akvaryum kücük Yeni bi tank almak istiorm fakat yer sıkıntısı oldugundan alamıyorum. (1Yıl İçerisinde Yeni Tank Alıcam 200Lt Civarı)

Akvaryumumun Kötü Oldugunu Biliyorum :) Her Türlü Olumlu/ olumsuz eleştiriye açığım. Sizin yardımlarınızla İyi Bir yerlere Gelebilirim.
    Akvaryum Aksesuarları :

- Beyaz Kum

- 3 Adet Taş

- 2 Adet Midye türü

- 1 Adet hava motorlu değirmen

- 1 adet Küçük yapay bitki

- Yavruluk

- 100W RS Electirica ısıtıcı (termostatlı)

- 650L/H İç Filtre Fakat Atman Hf-600 Şelale Filtre Sipariş Verdim Şelale Filtreyi Kullanıcam Geldiğince

- Çift Çıkışlı hava motoru

- Saz bitkisine benzeyen yapay bitki evdeki yapay çiçekden koparmıştım

- Rafya ve yapay saz bitkisini öylesine koydum habersiz doğum olursa die kötü gözüküyor biliyorum

- Canlı Bitki Almayı Düşünüyorum Eleora, Saz Ve Su Mercimeği Fakat Bulunduğum ilde 10 akvaryumcuya gittim hiçbirinde canlı bitki yok :/ (erzurum)

Akvaryum İçindeki Balıklar :

4 Dişi Lepistes (erkek bu sabah vefat etti)

1 Erkek 1 dişi Balon molly

2 Dişi Kılıç kuyruk (erkek bu sabah vefat etti)

1 vatoz

1 lepistes yavru

1 Tül kılıç kuyruk (galiba)

3 Köpek Balığı (Japonların yanına büyük fanusa koymayı düşnüyorum)

1 Melek

1 Gökkuşağı Tetra

1 Pempe Tetra

Balık Sayımın Bu kadar fazla olması Babam yüzünden Kafasına göre bi sürü balık alıp gelmişti geri götürüp vermek istediğimizde almadılar verecek başka kimsede olmadıgından mecburiyetten bu kadar kalabalık. Ve En Kısa Sürede Elimdeki Balıkları Çıkartıcam.

- Bir Soru Daha Sadece Lepistes mi beslemeliyim YOksa Canlı Doğuran Türünü Birliktemi ? Bi Süreden Sonra Dişi Lepisleslerimi Verip Erkek Almayı düşünüyorum Yavrulama Olayını Bitirdikden sonra.

okuduğunuz İçin Çok Teşşekür ederim, Yorumlarınız Bekliyoorum ..

Resimler :

2. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Cevap: Akvaryum Dizaynı hakkında Tavsiyelerinizi Bekliyorum.

Köpek Balığı (Japonların yanına büyük fanusa koymayı düşnüyorum)

Demişsiniz fanusta japon değil köpek balığı hiç bakılmaz.Köpek balığı akvaryum balığı değildir. !

3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Halk Arasında Köpek Balığı. Latince ismi : Pangasius. Sorduğum Akvaryumcular Japon Balığı Ve Pangasius'un Uyumlu Yaşayacağını Söyledi Ve Akvaryumumda 3ay boyunda 2 tane Pangasius ve 2 tanede Japon Balığı Yaşadı. Fanus'umda Özel Yaptırdım 15L Su Kapasitesi Var. Karantina Tank'ı olarak kullanıyordum.

4. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc

Bence akvaryumun gerçekten kötü olmuş yapay herşeyi çıkartıp gerçek bitki ile o tankı zenginleştir derim ben ve pegasusa gelince o balıklar gerçekten büyük tanklar ister ve belli bir süre yaşadıktan sonra senin akvaryumunda ölmeye mahkum yine karar senin

moquzhan bunu beğendi.
  5. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Cem Bey Yorumunuz İçin Teşşekurler. Canlı Bitki Temin Etmek İstiyorum Fakat hem yaşadğım şehirde dolaştığım akvaryumcularda canlı bitki bulamadım ve akvaryumum küçük oldugu için çok kalabalık oluyor o yüzden Büyükmek istiorm ancak Evde Akvaryumu Koymak için yeterli yer olmadığı için akvaryumu büyütemiyorum da. bu yüzden 1 yıl kadar idareten bu Akvaryum İle Kendimi Geliştirmek İstiyorum. Ama en kısa sürede internetten akvaryumumu kalabalıklaştırmayacak kadar su mercimeiği ve java moss temin edicem.

Pagasuislara gelirsek onlarıda en kısa sürede büyük tankı olan birisine vermeyi düşünüyorum.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yapaydan nefret ederim ama ortada ilginç bir görüntü oluşturulması başarılmış yani göze hoş görünüyor. Bazı fotoğraflar çok mavi o şekilde kötü duruyor ama daha doğal olan aydınlatmalı fotoğraflardaki görünüm çok daha iyi.

moquzhan bunu beğendi.
  7. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Temel Hocam, Mavi Işıklar Makinadan Kaynaklı F.Makinasının Farklı Modlarından Çektim O yüzden. ( Farklı Modları kullanma nedenim; gözükmeyen bazı ögeleri göstermek amacıyla. )

Yapay Çok kullanmamaya çalıştım ama elimde olan imkanlardan dolayı ( Akvaryumun Boyutu ) Bu yüzden canlı bitki koyamadım.

8. taygun

taygun Guest

Oğuzhan Bey,

Merhaba. Japon balıklarının neden yaşamadığını öğrenmek isterseniz size aşağıdaki linkten yazıyı okumanızı tavsiye edeceğim.

Balongöz | Cafe-Aqua | Akvaryum Keyfinde Sıcak Bir Mola

Mevcut akvaryuma gelince. Akvarumlarımızı evimizdeki porselen vitrini süslemekten vazgeçip de balıkların yaşayacağı bir ortam haline getirdiğimizde inanın balıklar kadar sizler de mutlu olacaksınız.

Öncelikle balığınızın nasıl bir ortamda yaşadığını bulup kumundan taşına kadar, bitkisinden suyuna kadar gerekn özellikleri sağlamanız gerekir. Onun için önce beslemek istedğiniz balığı seçip onun yaşam ortamını araştırıp o ortamı akvaryumunuzda taklit edin.

Tüm yapacağınız budur.

Sağlıcakla,

moquzhan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

oğuzhan akvaryumun gerçekten bi kargaşa ben herşeyden önce balık nedir ile başla baştan aşağı tanı balıkları sonra bu kadar karma balık yapma koloniyle bakılacak balıklar var içinde tek tük kalmış köpek balıkları istediği kadar litresi çok olsun fanusta yaşayamaz onların sürekli ve yorulmadan rahat edeceği uzunluklu ve hafif akıntılı akvaryum gerekir ayrıca lepistesini koyduğun yavruluk sayesinde tek 1 tane bile yavrun kalmaz elinde yavruların hepsi deliklerden aşağı düşer ve meleklerin hiç fırsat bile vermez ayrıca rafya ipi tek dallı çiçek gibi konulmaz öyle ve en önemli tavsiyem rs electirical marka ısıtıcına sakın güvenme bi sabah bakmışsın akvaryumunu kaynatabilir herşey normal giderken karışmak istemem besleyeceğin türe ama sen 1 çanak koy akvaryumuna ve sadece 1diş 1erkek zebra çiklit koy çünkü koyduğun balıklar çok fazla mutlu edeceğe benzemiyo seni naçizane tavsiyem bu olur ve balık öyle görüntüsüne bakılıp akvaryuma hapsedilecek bişey değil besleyeceğin beslemeyeceğin türler hakkındada bilgi edinmeye bak sen :)

moquzhan bunu beğendi.
  10. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Tamer Bey, Söylediklerinizde Haklısınız. Aksini İddaa Edemem. İmkanım Yok Diyemiyorum, İmkanın Yoksa Besleme Arkadaş Da diyebilirsiniz. Ondada Haklısınız. Ama Elimden geldiğince ilgileniyorum, uğraşıyorum, masraf ediyorum. İnanın Hayatımda Hiç bişeye bu kadar Masraf yapmadım. ( öğrenciyim ben ) Ama İlk Başlarda Herkes'in bi acemlik dönemi olmuştur ? Bu yüzden Benimde Çok Hatam Oldu Olacaktır. bunu minumuma indirmeye çalışıyorum gerek zamanım olsun (Makaleleri okuyarak,akvaryumcu gezerek) gerek maddiyatım olsun Elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyorum ama lakin her acemi akvaristin yaptığı hataları bende yapıyorum malesef.

Verdiğiniz Link'i inceleyemiyorum Açılmıyor Malesef :/

Yasin bey, Kargaşanın Sebebi Bitki ve rafya :) onlarıda Gecici süreliğine koydum çünkü k.kuyruğum hamile ve doğum öncesi belirtileri var. bu yüzden haberim olmadan doğum yaparsa die ufak bi önlem sadece. Haklısınız Balık Çeşidi çok Fakat verecek kimsem olmadığından veremiorum akvaryumcular bile almıyor hastadır die bu yüzden balıkları alıp çöpe mi atmalıyım ? Pangaguis içinde haklısınız ama babam habersiz aldığı için hiç bişi elimden gelmiyor ne geri iade kabul ediyorlar ne ücretsiz vermemizi. bu yüzden elimden geldiğince rahat ettirmeye çalışyıorum ki bu cabam boşa. Tül Yavrulukdan yavru balıklar geçemiyor. 1 haftadır yeni doğmuş bi yavru lepistes almıştım hatta ben akvaryumcuda iken doğdu adam hediye etti. 1 haftada baya gelişti yani ne balıklar dışarı çıkabiliyor ne diğerleri içeri girip saldırabiliyor. rafyayı da gecici süreliğine koydum elimi suya sokmak istemedim çok. çünkü atman hf 600 şelale filtre aldım onun gelmesini bekliyorum ki akvaruyumu yeniden düzenliyebileyim. ısıtıcımda 2-3 akvaryumcuya sordum en kalitesilisi bu dediler bende mecbur almak zorunda kaldım buna çare bulamazmıyız ? Doğru balıklar fanusda ışık kırılmasıydı felan filandı die yeni akvaryum almıştım acemliğimden dolayı kücük akvaryum 35L yeter demişlerdi :(

11. taygun

taygun Guest

Merhaba Oğuzhan Bey,

Bu yukarıda yazdıklarınızdan iyi niyetli çabalarınızı anlıyorum. Bizler de başlarken pek hatalar yaptık. 25 yıl evvel internet de yoktu. Ama şimdi var. Ve bu çok önemli bir bilgi kaynağı. Sen buraya öğrenmeye fikir alışverişine geldin, bizler de sizler yardımcı olmaya ve bilmediklerimizi de öğrenmeye geldik.

Şimdi o zaman akvaryumda masraf yapmadan yapabileceğin iyileştirmeleri yapmaya başlayarak kendini göster.

Sağlıcakla,

12. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

(Yanlışlıkla Gönderdim Devamı Alttaki Yorumda Mevcut )

13. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Oğuzhan Bey ; resimden tankı düzenlediğiniz görünüyor. Zaten siz de tek kelime açıklama yapma ihtiyacı duymamışsınız. Zaten eksiklerinizi öğrenip gerekenlerin ne olduğuna dair fikirleri aldınız. Yapaydan bende Temel hocam gibi nefret ederim. Çünkü bu balıkların yaşadıkları ortamda ( göllerde ) yapay hiçbirşey yok.

Hepsi yüce yaratıcının emriyle ''doğal''. E doğal olarak biz de doğalı yakalamaya çalışmalıyız. Bu tam anlamıyla mümkün olmasa da en azından böyle yapmaya çalışmalıyız.

Hobide zaman içerisinde ilerleyecek, daha güzel tanklar kuracağınızdan şüphem yok.

Sevgilerimle...

14. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Bunlarda Geçici Olarak Koyduğum Rafya ve saz bitkisiz hali :

15. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Tamer Hocam, Teşşkür ederim Evet İnternet Var ve sizden yardım istemek için buradayım, Yardımlarınız için Şimdiden Teşşekkürler.

Hüseyin Bey, Sizede Teşşekür ederim. Elimizden Geldiğince Yüce Mevlâ'nın Yarattığını TAKLİT etmeye çalışıyoruz. Saygılar.

16. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

oğuzhancım tankın balıklar için yeterli şimdiki halide iyi görünüyo fakat kullandım biliyorum bu ısıtıcı benim canımı çok yaktı sende yanma diye toptan ucuz geliyo diye bi 20 tane almıştım çoğu sıkıntı çıkardı hemde sonradan sonraya ben resun marka kullanıyorum bendeki sempatisi mi bilmiyorum ama 7 yıldır kullandığım ısıtıcım var maaşallah bi sıkıntı yaşamadım motorundan filtresinden ısıtıcısında hepsinden memnunum yani bilmediğimiz o kadaar şey var ki balıkların habitatları sosyolojileri beslenmeleri falan bilsemde bazen çok hata yapıyorum sen bu yola girdiysen yılma devam et kardeşim :) ben bırakmıştım bi sinirle sanki evlenip boşandım o kadar boşluğa düştüm sende çok fazla üstelemeden olumsuzluklardan yılmadan devam edersin burdaki üstadlarımda sana fazlasıyla yardımcı olurlar sen Temel abimin sözünden çıkma :)

moquzhan bunu beğendi.
  17. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Eyvallah yasin hocam :)

Peki Isıtıcım Yeni Daha 1hafta olmadı götürüp dğiştirmemi tavsiye edersinizi? Yerine Resun mi Almalıyım ? Ve Nasıl Başınız Yandı ? Saygılar :)

18. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

Vallahi orasını bilemem nasıl yaparsan diye karışmam fakat ben akvaryumları kurdum 26 ya ayarladım yaklaşık 1hafta sıkıntı yoktu 2-3 tanesi fazla ısıtıyodu 100lt için 24 derceye getiriyodum 28 falan geliyodu bigün Allahtan heralde bi girdim üretimhaneye balıklar baygın baygın bi korku falan ben su bozuldu zannettim biraz bozulmuş bulanmış sıcaktan neyse arıyorum sorun bulamıyorum ve sıcakllık kimi 32 kimi 34 gösteriyo kimi 24te kalmış yavaş yavaş soğuttum ama birazcık kaybım oldu özellikle yavrulardan zaviyat çoktu yani ayarında mı termostatında mı sıkıntı var bilmiyorum ama o sinirle kaldırdım attım hala elime alıp bakacam neyi var diye :D zaten öyle oluyo yarın yaparım dediğim herşey bi 2 ay 3 ay hatta bunun gibi yaklaşık 1yıl bile geçiyo üstünden ama bu markaya bida güvenemiyorum belki benim başıma gelen bişeydir sadece ama olsun :)

19. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Ben biraz da ışıklandırmaya dikkat çekmek sitiyorum. Aşırı mavi ışık balıklarda strese neden olur. Mavi ışığın yanına birde Gün ışığı ekle bence. Maviyi sürekli kullanman iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

Yasin K. bunu beğendi.
  20. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Bekir bey, Zaten Gündüzleri Az da olsa odanın perdesini açıp ışık görüyorlar sadece geceleri 12 saat mavi ışığı açıyorum.

Yasin Hocam, En kısa sürede götürmeyi düşünüyorum inş değiştirebilirim :)

Sayfayı Paylaş