1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Dizayn Sanatı

Başlığı 'Portal Peyzaj Atölyesi' kategorisinde Barış ER tarafından 7 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. Barış ER

  Barış ER

  Mesajlar:
  171
  AKVARYUM DİZAYN SANATI(the art of naturel aquascaping)

  Şimdi, bu yazımızda akvaryumlarımızın sürekililiğini devam ettirme ve sağlıklı balık yetiştirmekten çok sanatsal olarak akvaryum dizaynı üzeride duracağız, kısaca doğal akvaryum dizaynı için temel prensiplerden ve tekniklerinden bahsedeceğiz. Ümit ederim ki bu küçük makale size ileride istediğiniz dizaynları oluşturmakta temel oluşturur. Hadi başlayalım ...

  ODAK NOKTASI

  Sanatsal çalışmalarda bu konu çok iyi bilinir.Mesela bir tabloya baktığınızda gözleriniz tablodaki temel objeyi takip eder (adam, ev, köpek v.b.) ama zayıf kompoze edilmiş tablolarda gözleriniz durmadan rahatlayacakları bir durak noktası arar durur ve odaklanacak hiçbirşey bulamazlar! Akvaryumlarda tıpkı tablolar gibidir, bu nedenle biz öncelikle odak noktasının ne olacağına karar vermeliyiz. Böylelikle akvaryumumumuzun beğeni kazanmasını sağlıyabiliriz. Tank içersindeki odak noktası hareket etmeyen herhangi birşey olabilir- grup halindeki bitki öbeği, kaya, mango kökü v.b. Şunu unutmayın ki merkez noktasının seçiminde tankın çok simetrik görünmesine zin vermeyin, simetrik dizayn akvaryuma doğal olmayan bir görünüm verecektir. Burada seçilecek en uygun odaka noktasının tank merkesinden birazcık sağa ya da sola kaçık olmasıdır.

  Temel olarak odak noktasının seçiminde 1 / 1,618 oranı kullanılır)
  [​IMG]

  KOMPOZİSYON

  Temel dizayn örnekleri
  Dış bükey stil(u yada v tip)

  V tip
  [​IMG]

  U tip
  [​IMG]

  İç bükey Stil (ada tipi dizayn)
  [​IMG]

  Üçgen Stil yada açılı Stil
  [​IMG]

  Dikdörtgen Stil(tüm satıhlar yüksektir.Bitkiler arka planın büyük bir bölümünü kaplar)
  [​IMG]

  İwagumi Stili (kaya ve çimlerden oluşan zor bir japon bahçe düzenlemesi temelinden gelen tip dizayn )
  [​IMG]  Bazı Ekstra ipuçları:

  * Fon için doğal renkleri kullanın ( siyah, beyaz veya mavi).
  * Buradaki başarınız doğal olabilmek olacaktır yapay nesneleri tanka eklemeyin (sahte kütük ya da plastik bitki gibi! ).
  * Temel kuralı unutmayın: kısa bitkiler ön plan için, ve uzun olanlarda arkaplan için kullanılır.
  * Zemin kumunun açılı olarak yerleştirilmesi daha derin bir görünüm sağlayacaktır.
  * Bir çeşitten fazla tipte kayayı beraber kullanmayın! İhtiyacınız olan aynı tipte ve sadece bir kaç tanedir. ( Genellikle koyu renkli ). Aynı şey mango kökleri içinde geçerlidir.

  Kurulumda Mangrow Kökü Kullanımı:

  Yapay olarak kesilmiş ya da parçalanmış olanlardan kaçının, fakat eğer öyle olanlardan birisini aldıysanız, doğal olmayan görünüme sahip kısmı saklamaya çalışın. Ayrıca çok fazla sayıda mangrow kökü eklememeye dikkat edin çünkü bitkilendirme için boş alanlara ihtiyacınız olacaktır. Yapılabilecek diğer bir iyi uygulama da kökler üzerine moss ya da fern'leri bağlamak olacaktır. Bu tank içersinde oturmuş dizayn görünmünü iyi yansıtır fakat dengeyi bozmamaya dikkat etmek gerekir!

  Hazırlayan:Barış Er
  Kaynak: http://www.aquahobby.com/articles/e_aquascaping.php
   

Sayfayı Paylaş