1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Dozaj Pompası Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde many4x tarafından 12 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    Akvaryum dozaj pompası yapımı için kolları sıvadım. Forumun bir etkisimi oldu ne oldu anlamadım ama :F bu aralar kendimi aşırı üretken görmeye başladım. Yapacağımız Dozaj Pompası şimdilik hazır ama daha deneme olanağı bulmadım, inşallah yarına dozaj pompası denemeleri ve fotolarıyla paylaşıma sunarım.

2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Cevap: dozaj pompası

Bu forum böyle işte kanına girdi mi hareketi başlatır....:horon:

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hadi bakalım hayırlısı video ve resimleri bekliyoruz aşama aşama.

4. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Arkadaşlar pompa hazır işin açıgı aslında bir cihazdan örnek alacaktım ama kendisini bulma imkanim olunca ugraşmadım bunlarda fotoları ve calısma prensibi cok zor bulunan bir cihaz değil isteyen arkadaşlara nasıl bulabilecekleri hakkında yardımcı olurum seve seve :)

5. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
  7. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bulaşık makinelerinde parlatıcı için kullanılan parçamı bu.

8. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

endüstriyel mutfaklardaki bulaşık makinalarında kullanılan, deterjan ve parlatıcıyı dozajlayan pompa, ama bunlarda zamanlayıcı yok bildiğim kadarıyla sadece devir hızını ayarlayabiliyorsun, bulaşık makinesi su alma pompasına bağlı elektrik devresi, makine su alırken bu da devreye giriyor, yani akvaryumda kullanmak için zamanlayıcı lazım...

9. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Evet hakan abi bulaşık makinalarındakı parlatıcı ve deterjan pompası bu parça

İsmail aslında zamanlayıcı takılabilir cünkü makinalarda ayarlanan miktar ne kadarsa deterjanı verdikten sonra kendini kapatıyor bu cihaz

10. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

pek anlamam elektrik işinden ama montajını gördüm bir kere, dozaj pompası ile makinenin su basma motoru paralel bağlanıyordu. kendini kapatıyor derken su alma bitince bu da kapanıyor, ama pompa durduğu için. Buna deterjan ayarı yapmıyorsun, hızını ayarlıyorsun, makine suyu 30sn de alıyorsa bu da 30 sn boyunca ayarladığın hızda dönüyor, daha çok deterjan istiyorsan hızını arttırıyorsun, süre yine 30sn, evet dediğin gibi buna zamanlayıcı takmak lazım..

11. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Önemli olan pompayı ucuza mal edebilmek zamanlayıcı yapmak kolay. Basit bi elektornik devre ile yapılabilir. Hatta zaman ayarlı priz bile kullanılabilir.

12. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Abi malzemenin pahalı olduğunu sanmıyorum çünkü deterjan aldığımız yerden aldım mesela bu cihazı ben bana lazım götürüyorüm dedim sıkıntı yok dedi pahalı birşey olsaydı mümkün degil bırakmazdı :F

13. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

elektronikten anlamam eğer zamanlayıcı kolaysa olur tabi, bi ara almıştık bizim işyerindeki mutfağa 100tl civarındaydı

Sayfayı Paylaş