1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Elektirik Kesintileri- Oksijen ve Akıntı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 13 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum elektirik kesintileri oksijen ve akıntı konusu beslenen canlılara ciddi zarar verme eğilimindedir. Zaman zaman duyduğumuz ve daha çok tuzlu su akvaryumlarında tahribata neden olan ciddi bir konu hale geldiği anlar yaşanır. Elbette sihirli bir değnek ile bu sorun çözülemez. Ancak bazı önlemler alarak zararı en aza indirmek mümkündür. Elbette bu noktaya değinmek ve bu konuda klavye karşısına geçmek için sorunu canlı yaşamak gerekmez ama Akvaryum elektirik kesintileri oksijen ve akıntı sorununu yaşamış biri olarak aldığım önlemleri aktarmak istedim. Öncesinde konuyu basite almamak gerektiği konusunda düşüncelerimi yazmak isterim. Çünkü hiç beklemediğiniz anlarda dozer kapınızın önündeki şebekeyi parçalayabilir, başka bir semtten gelen şebekenin trafosu patlayabilir, evinizin sigorta panosunda kablolar yanabilir, sigorta atabilir ve akvaryuma gıcık mahkemelik komşunuz kasten sigortanızı kapatabilir (Tecrübeyle sabittir). Bunu yapan bayan olabilir ve el kol bağlanabilir aynı zamanda. :F Bu açıdan içinde öncelikle akvaryum içindeki canlı yaşamına sevgi ve saygıdan ve daha sonra da sonrasında cebinize olan saygınızdan önlemlerinizi almanızı öneririm.

Akvaryum elektirik kesintileri-Osijen ve akıntı zararları:

Fotoğraflar şahsıma aittir...

[​IMG] [​IMG]

Akvaryum elektirik kesintileri oksijen ve akıntı olarak belirlediğimiz başlığımızda yukarıdaki görüntülerde olduğu gibi İmparator angelfish balığım Carpet anemona yaslanmış sersemleyince çözüm aramaya başladım. Çünkü başlıktaki akıntı ibaresinin anlamı aslında önemli kriter olmasından geliyor ve UPS ile akıntı da sağlamayı planlıyordum. Akıntı olmaması asıl zararı veren oluyor. Akvaryum yaşamındaki bakteriler su hareketi ile besin sağlamaktadır ve oksijen de su hareketi ile yayılmaktadır. Tatlı su akvaryumlarında belki pilli yöntemle hava taşı ile oksijen sağlandığında idare edebilir ancak deniz akvaryumlarında bu yeterli gelemez, akıntı şarttır. Bu açıdan Akvaryum Elektirik Kesintileri- Oksijen ve Akıntı zararını en aza indirmek için UPS denemelerine başladım ve devridaim motorunu bu şekilde çalıştırdım. Kısaca güç kaynağına sumptan akvaryuma su basan motoru bağladım ve kesintide devreye girmesini sağladım ama maalesef sadece 1 saat 30 dakika idare ediyordu. Oysa yaşadığım kesinti tam 12 saatlik bir kesintiydi. Elbette bunu sadece ülkemizde bizler yaşamıyoruz. power outage = dead fish - Aquarium Advice - Aquarium Forum Community benzer konusunda dış taraflı birçok farklı şekilde yaşanmaktadır.

Akvaryumda oksijenle birlikte akıntı:

Bu süre bana oldukça düşük geldiğinden kesinti sonrası aşağı düşen su seviyesini hesaplayarak akıntı motorunu bu konuma ayarladım. Yani Akvaryum Elektirik Kesintileri- Oksijen ve Akıntı açığını kapatmak için elektirikler kesildiğinde akıntı motorunun dışardan oksijen alarak aynı zamanda oksijenle birlikte akıntı yaratmasını da sağladım. Bu noktada UPS cihazına bağlı olan akıntı motoru 5 wat tükettiği için çok daha uzun çalışacaktı. Bu süreyi aşağı yukarı hesapladığımda 8-9 saat olduğunu gördüm. Bu zaman dilimi bence çok çok iyi bir süreydi çünkü hiç bir su hareketi ve oksijen olmadan da akvaryum 4-5 saat ve üzeri idare edebilirdi. Bu sürede eklenince yeterli bir zaman kazanma söz konusuydu.

Akıntı motorunun iki işlevi:

Akvaryum Elektirik Kesintileri- Oksijen ve Akıntı konusunda aşağıdaki video yaptığım işlemin çalışmasını göstermektedir. Elbette eğer bizler evde isek daha basit farklı yöntemler de uygulayabiliriz. Bisiklet pompaları ile oksijen ve el yordamıyla belli aralıklarla akıntı sağlamak mümkün. Konu daha çok tek başına kalan akvaryumlar adına ele alındı. Temennim bir daha yaşamamak ve sizlerin de bu sorunu yaşamamasıdır. İmkanlar dahilinde önlemlerinizi almanızı öneriyorum. Olmuşa çare zor bulunur bilirsiniz.

Akvaryum Portalı

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: Akvaryum Elektirik Kesintileri- Oksijen ve Akıntı

Temel abi eline sağlık.Aslında bu konu bana göre hobide en önemli nokta.Tatlı suda biz biraz daha şanslıyız.Ama bu sürece olumlu etki etmemekte.Bir kaç ay önce 9 saat yanlış hatırlamıyorsam elektrik kesintisi yaşadık .Kendi adıma şanslıydım Rambo 12000 akülü hava motoru kullandığım için sorun olmadı.Ama olmayan hobici arkadaşlar için gerçekten ciddi bir sorun.Tabi burda aslında benim için diğer sorun dış filitrenin uzun saat çalışmamasından dolayı bakterinin ölmesi.Bunun içinde belirttiğin gibi yönetimi imkanlar dahilinde yapmayı düşünüyorum.

3. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Aslında nedenini hep merak edip de sormadığım bir soru var. Tuzlu suda sump'a hava taşı koysan suyu köpürtüyor mu? Neden hava motoru kullanılmıyor Tuzlu suda. Mineralleri mi eksiltir?

4. zagah

zagah

İsim:
    zafer agah

Bende uzun zamandır bunu merak ediyorum. acaba PS hava sağladığı için kullanmaya gerekmi kalmıyor?

5. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Tatlı yada tuzlu su olsun, hava motoru kullanmanın mantığı prensipte aynıdır.Yani hava kabarcıkları yüzeyde patlar ve yüzey dalgalanması oluşturarak havalanma sağlar.Yani hava motoru kullandığınız zaman baloncuklar suyun içindeyken akvaryum suyunu oksijence zenginleştirmez, yüzeye çıkıp patladıklarında bu olay gerçekleşir.

İşlevsel bir sump sistemi olan akvaryumda hava motoru kullanmaya gerek yoktur.Tuzlu su akvaryumları hem sumplı hemde yüzeysel dalga motorlu vs oldukları için hava motoru kullanılmaz.PS nin zenginleştirme işlevini de hesaba katmak cabası...

6. zagah

zagah

İsim:
    zafer agah

Bence tam olarak öyle değil. Sonuçta hava motorunun bastığı havada su içinde çözünerek sisteme oksijen kazandırıyor. Zaten basılan hava iyi çözünsün diye hava taşı kullanmıyormuyuz?

7. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Hava motoru ile akvaryuma saf O2 vermiyorsunuz ki, saf O2 verdiğinizde 1 Atm basınç altında litrede 31 ml O2 çözünür, bu yeterli olurdu.Ama soluduğumuz havanın sadece %21 i O2 dir geriye kalanın büyük bir kısmı Azottur. Hal böyle olunca suyun oksijen bakımımından zenginleşmesi suyun içinde değil tam tersi yüzey alanının büyüklüğünden dolayı akkvaryum üstünde sirkülasyon ile olur.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gökhan hocam güzel açıklamış. Tuzlu suda bir de oksijen tatlı suya göre çok daha zor çözünür. Hava taşı ile oksijen vermek sump sistemi olan veya daha basit ifadeyle özellikle kule sistemi olan akvaryumlarda ve ilave olarak protein skimmer kullanıldığında hava motoru gereksizdir. Oksijene katkısı olmaz mı derseniz elbette olacaktır ancak ihtiyaç karşılandığı sürece gerek yoktur.

9. adasukran

adasukran

İsim:
    aydin dogan akkus
    Sanırım bu konuda şanslı sayılırım internet cafemi kapattım.Elimde 10 tane güç kaynağı var paralel bir bağlantı ile 1 günlük karşılarım sanırım.Akvaryum kurulduktan sonra yardım isterim portaldan.

vanlyy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş