1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum esnedi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde kartal tarafından 6 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Kendim yapmış olduğum akvaryumum 2cm esnedi.
    Dıy hesaplamada hesaplayarak 6mm cam uygun sonucundan yola çıkarak yaptıgım akvaryumum 2 cm esnedi napmam gerek?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mutlu 2 cm esnedi derken nerden esnedi tam anlayamadım. Camda esneme değil de silikonlarda açılma mı oldu demek istiyorsun ?

3. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Abi akvaryumun arka ve ön camda dışarıya doğru göbek yaptı ortaya koyduğum kuşak bile düştü yere.:(

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mutlu pleksi mi bu göbek yapacak. Cam o kadar esnemez gibi geliyor bana. Zaten eğer cam orta kısımlardan göbek yapıyorsa kayıt mayıt fayda etmez ona. Bu sorunlar nasıl sizi buluyor anlamışta değilim. Ne diyelim ilginç bir sorun, camlar değişecek sanırım, en azından arka ve ön cam. Başka yapılacak bir şey aklıma gelmiyor. Sağlam olmalı çıkacak iş.

5. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Anlamadım gitti abi ya arka ve ön cama bir kat daha mı cam koysam?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mutlu boşuna demiyorum en sevmediğim yapım akvaryumun cam kısmının yapılmasıdır diye. Bilemiyorum elbette maddi durumunla alakalı ama bence ikinci camı eklemek vs doğru değil. Madem ön ve arka cam kestirebiliyorsun uğraşma 8mm kestir ve tek cam olarak yapıştır derim.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Mutlu hocam selamlar, kuşak olduğu halde esneme yaptı ise, Özkan abininki gibi bir sistem yapabilirsin? Aleminyum profilden akvaryumun üstünü dön, bir de profilden puntalı kuşak yap.

Resimde görüldüğü gibi;

Bu alttaki resimdeki kuşakları incele. Esneme yapmasını kesinlikle önleyecek gibi bir kuşak atılmış sanırım.

8. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Abi bu aklıma geldi ama esnemeyi durdurayım derken kasıntıdan çatlama olmazmı?

Cam 6ml.

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Zannetmiyorum mutlu, ama yapabiliyorsan 8 yada 10 mm den yapmak.

10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Mutlu kardeşim alüminyum kuşak yaparsan camın esnemesini alırsın. Esneme camın kalınlığı ile alakalı olduğu kadar akvaryumun boyu ile alakalı. Alüminyum profili silikonla birlikte kullanacagından kasma yapmaz rahatlıkla kullanabilirsin, 10 mm cam kullandığım halde bende 1,5 cm esneme vardı ama şu an hiç esneme yok sayılır. Derinliğin cok fazla değil ise 6mm kullanabilirsin....

11. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Ustadlar daha iyi bilir tabiki ama haddimi aşmadan bir yorum yapmak isterim. Cam normalde sıvı bir malzemedir bu yüzden esneme yapa bilir. Ama 6mm kalınlıktaki bir camın 2 mm bir esneme yapması çok çok riskli bir davranış. Kırılganlığı hayli yüksek olan bir malzeme belli bir zaman sonunda yorulma eylimi göstereceğinden dolayı akvaryumda patlama olabilir ve bu olasılık bu durum için gayet yüksek...
    Alüminyum kuşak kullanılmasıda mantıklı ama bu kuşağa ne kadar yük uygulanacak bunuda hesaplamak gerekir. Sonuçta alüminyumda esnek bir malzemedir. Bunları göz önüne aldığımız zaman 6mm cam yerine 8 veya 10 mm cam kullanılması daha güzel ve sağlam olacaktır. İleride baş ağrıtmaz bir akvaryumunuz olur. ;)

Erman Pehlivan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş