1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Fan Sistem Soğutucu Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 7 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Akvaryum Fan Sistem Soğutucu Yapımı ile akvaryumu biraz rahatlatmak istedim. Bildiğimiz gibi tuzlu su sistemlerinde, suyun içerisinde çok fazla motor bulunduğundan su, normal tatlı suya nazaran daha fazla ısınıyor ve bu ısı, canlılarımız açısından zaman zaman keyifsiz durumlarla hatta ölümlerle bizi karşı karşıya bırakıyor..

DIY, DIYdır, kendin yap diyip, basit ama işlevsel bir akvaryum fan sistem soğutucu yapımı işine koyuldum. Akvaryum Fan Sistemi 5 adet 6cm lik fandan oluşuyor.. Fanlar toptancılarda 1 TL, Fanlar için driver (adaptör de diyebiliriz) 10 TL, Tekli veya isteğe göre ikili buton 1 TL, kablolar 2 TL, Erkek fiş 0,50 TL..

Akvaryum Fan Sistem Soğutucu Yapımı Toplam maaliyet: 17 - 20 TL

Akvaryum Fanları yapımı sırasında fanları dizmek için çeşitli şeylerden yararlanabilirsiniz. Ben kesilmiş laminant parçası üzerine idarelik dizdim ancak, siz dilediğiniz bişey yapabilirsiniz. Tankın üzerinde olmayacağı için (benim için görüntüsü önemli olmadığı içi) bu şekilde yaptım, siz en büyük boy kablo kanalından alıp kapak kısmına bunları monte de edebilirsiniz. Ben açıkçası öyle yapacaktım ama, verim - performansını görüp deneme amaçlı bu şekilde dizilim yaptım.

Akvaryum Fan Sistem Soğutucu Yapımı Aşama;

Akvaryum soğutucu yapımı sırasında fanlardan iki adet uç çıkıyor, biri siyah diğeri kırmızı kablo.. Biri artı, diğeri eksi taktir edeceğiniz üzere, eksileri ve artıları paralel birbirine bağlayıp hepsinden bir artı ve bir eksi uç çıkıyoruz.. Adaptörün bağlantılarını yaptıktan sonra adaptörün eksi çıkışından direk olarak fanların eksisine bağlıyoruz. Artıyı da arada buton ile bölüp butona bağlıyoruz.. Butonu açtığımızda fanlar çalışıp, kapattığımızda da duruyor.. Bağlantı basit.

Görüntüler;

Sonuç: Fanları bağladığımda sıcaklık 29 dereceydi, 2 gündür sıcaklığı 26.8 - 26.9 derecesine düşürmeyi başarmış. Elektrik tüketimi az, basit, herkesin uygulayabileceği bir sistem.. Uzun ömürlü olacağı tartışılır ancak bir yaz geçirse mantıklı olabilir. ;)

Güle güle kullanalım. :)

Saygılar, sevgiler.

2. tuğrul bey

tuğrul bey

İsim:
    murat
    Cevap: Akvaryum Fan Sistem Soğutucu Yapımı

eline saglik guzel bir calisma yapmissiniz..

3. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Erman abi Eline sağlık ;)

4. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Ermancım eline sağlık Fanların flow yönünü sumpa doğrumu verdin yoksa dışarı doğrumu verdin? Senden ricam, birde fan sayısını hergün birer adet eksilterek deneme yapman minimum kaçtane fanla kurtarılabilir ise sistem okadar sessiz olur.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Abi benim sump dolabının içi strafor kaplı, ne ses geliyor maşallah ne bişey ama, fanları tek butona bağladım, 5 'i aynı anda çalışıyor. Flow yönünü sumpa su yüzeyine bakacak şekilde çevirdim. Sump dolabı için de ayrıca bir fan ile dışarı attıracağım, o da daha sonraki proje inşallah :)

Sayfayı Paylaş