1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Filtre Seçimi Hakkında Yardım

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde bora64 tarafından 6 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. bora64

bora64

İsim:
    Bora İLHAN
    Akvaryum filtre seçimi hakkında yardım gerek, aranıza az önce katılmış bulunmaktayım ve bana bir konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Elimde bulunan 65*25*35 h 56 lt lik tankta hafif bitkilendirme yaparak bu tankta Neon-Rasbora ve belki birkaç kiraz karides beslemek istiyorum.Bitki olarak anubias-zeytin ve az miktar saz kullanacağım.

Tüm ekipmanlarım ve kum vs mevcut ama filtre konusunda kararsız kaldım,forumları inceledim kimisi dış filtre şart diyor,kimiside iç filtre şelale filtre iş görür diyor kısaca kafam karıştı.Akvaryum sonuçta kum vs çıkarınca 45-50 lt ye inecek iç filtre yeter mi? Düşündüğüm bir iç filtre var olurmu bu filtre?

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Merhaba, hoşgeldiniz.
    Olmaz diye birşey yok, iç filtre de olur.
    Ancak dış filtre ile daha rahat edersiniz. Ben 50 litrede dış filtre kullanıyorum. Aylık su değişimleri ile sorunsuz gidiyor.
    İş yapma sırası iyiden daha az iyiye doğru, dış filtre,şelale,iç filtre şeklinde sıralanabilir. Bütçenize göre hepsi olur.

bora64 bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şelale filtreleri ben çok seviyorum. Özellikle karides akvaryumları için çok ideal. Üstelik güçlendirmek mümkün. Atman marka çeşitli debilerde piyasada var.

Link kaldırılmıştır, örnek filtre modelinin resmini eklerseniz konu girişine ekleriz.

bora64 bunu beğendi.
  4. bora64

bora64

İsim:
    Bora İLHAN
    Cevaplarınız için teşekkürler.Sanırım şelale filtre tercih edeceğim,dış filtre alma imkanım şuan malesef yok.Tavsiye edebileceğiniz bir marka model varmı şelale filtrede?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben leptosoma akvaryumunda uzun süre kullandım. Atman 650 modeli güzel.

Atman şelale filtre.jpeg

6. bora64

bora64

İsim:
    Bora İLHAN
    Atmanlara elim pek gitmiyor,300 lt lik tankta Atman dış filtrede kullandım,iç filtrede zamanında ama belli bir süre sonra debileri düştü hep.

7. bora64

bora64

İsim:
    Bora İLHAN
    Sormayı unuttuğum bir soru daha;şelale filtrenin bitkilere herhangi bir zararı olurmu?(saz-zeytin)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayır, tam tersi yüksek akıntı ve su hareketi yaratmadığı için severler.

9. morningrise

morningrise

İsim:
    Thor Down
    Merhabalar,

Şelale filtre almayı düşünürsen, Haqos Expro 500 önerebilirim. Vanaları sayesinde debisini de istediğin gibi ayarlayabilirsin. Ayrıca aparatları sayesinde sadece yüzeysel su hareketliliğide sağlayabilirsin. Ancak karideste olacaksa, debiyi biraz düşük tutup, su girişine sünger takmanı öneririm. Yavru karidesleri çekmemesi açısından.

avcitrex, YIKIKTEMO ve bora64 bunu beğendi.
  10. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR
    Selamlar şelale filtre sanki sudaki oksijen oranını arttırabilir gibi geliyor bana yani bitkili için pek faydası olmaz,

11. bora64

bora64

İsim:
    Bora İLHAN
    Az önce Dolphin h-100 230 L/h şelale filtre siparişi verdim arkadaşlar,akvaryumu kurduktan sonra filtrenin performansına göre hareket etmeye karar verdim.Bu arada Haqos expro 500 ü inceledim güzel bir ürün bir nevi minyatür bir dış filtre ama onunda debisi yüksek gelir diye düşünüyorum ve kullanan kişilerin yorumlarını okuduğumda debiyi düşürdüğünüz zaman hava yapma,suyu çevirmeme durumu olabiliyor diyorlar.

12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hayırlı olsun,
    İş yapacaktır.

13. bora64

bora64

İsim:
    Bora İLHAN
    Teşekkürler,umarım işimi görür aldığım filtre.

Sayfayı Paylaş