1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum gene kokuyor :( Yardım lütfen

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde KeVoK tarafından 22 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. KeVoK

KeVoK

Benim Axolotl akvaryum gene kokuyor. ikinci kez başıma geliyor. 3 hafta önce bir kere başıma geldi. Filtre'den dedim gerçekten filtre kokuyordu dış filtre aldım. Bütün suyu değiştirdim vs. Alttan soğulcan çıkmıştı. Hepsini temizledim. Su tertemiz oldu. Sorunsuz.

Şimdi 3 hafta sonra gene su kokuyor. Anlamadım niye?
    3 hafta içinde şimdiye kadar 2 kere su değiştirdim. Önceden 2 haftada bir üçte birini değiştiriyordum ilk su koktuktan sonra her hafta değiştiriyordum.

Şimdi suyun yüzde 70 değiştirdim. Yarına kadar lotlarımı o suda bekletemezdim. Yarın bütün suyu değiştirecem gene. Yani stres olacak lotlarım için onları akvaryumdan çıkarmam gerek tabi. Çakıl felan hepsini yıkamam gerek. Hep böyle devam edemezkı. Sizce neden olabilir?

Lütfen bildiğiniz birşey varsa paylaşın. Şimdiden Teşekkür Ederim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Berfin Hanım su kokusu genelde aşırı kirlilikten oluşur. Axolotl geçen gün maşallah videoda top top kan kurdu yiyordu tabi bunun bir yükü olacak. Sizin dış filtre var bildiğim kadarıyla suyu tamamen değişerek risk almayın bence dış filtreye kömür ilave edin hem rengi açar hem de kokuyu alır. Su değişimini %20-30 yapın yeter.burda:gif

3. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Axolotl'ünüzün dışkısı buna sebep olabilir mi ya da aşırı yemleme?

4. KeVoK

KeVoK

Temel abi Axolotlar kömür, su ilaçları vs. dayanmazlar. Direk lorların ciltine gider. O yüzden çıkarttım filtreden yoksa yeri var. Su temiz. Şimdi test yaptım (testleri evde yapıyorum) su iyi. Anlamıyorumki niye.
    Zaten ilk defa bu kadar su birden değiştirdim cünkü lotlarımı bu suda yarına kadar bekletemezdim. Çok kokuyordu. Değiştirdiğim için biraz iyi şimdi ama gene olacaktir.

5. KeVoK

KeVoK

Yemleme bir tanesine 1 kere öbürünede 2 kere haftada. Dikkat ediyorum. Dışkısını hep temizliyorum direk her gün. Yani ondan olma riski olacağını sanmıyorum

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlaç cildini etkileyebilir veya olumsuz etkilenebilir ama kömürle cildinin alakasını kuramadım bana anlamsız geldi. Kömür filtrede içinden geçen suyu süzer yani kömür bir madde salmaz maddeleri toplar. Cildine ne gibi bir zararı olabilir ? huh:

7. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Benimde kafam karıştı şimdi. :bilmem:

8. KeVoK

KeVoK

Axolotlarımı yeni aldığımda bana dedilerki Kömür (aktivkohle) mecbur kalmadığınız sürece kullanmayınız. Kullanırsanızda kısa bir süre kullanınız. Bana böyle dediler.
    Axolotlar için iyi değilmiş. Bende kullanmıyorum.
    Ne yapsam şimdi ya :( Şimdi gene suya baktım kokuyor. Su değiştirmem hiç fayda etmemiş. Kücük akvaryuma koysam gece için olmaz. Kömür şimdi mecburiyetten kullanim desem evde yok. Gece gece açık yerde yok

9. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Taban malzemesinde mi bir sorun var acaba?

10. KeVoK

KeVoK

Sanmıyorum. Yani 3 hafta önce hepsini yıkadım ve bu geçen 3 hafta içinde her hafta suyun üçte birini değiştiriyordum. O kadar aşırı kokuyorki üst kapağın sadece kücük bir yeri açtım bütün oda kokuyor.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Biyolojik desteği artırmak faydalı olabilir mi bu konuda ? Sürekli suyun tamamını değişmek mantıklı gelmiyor açıkcası. Ben kömürün zararı olup olmadığını arştırmak istiyorum merak ettim açıkcası. huh:

12. KeVoK

KeVoK

bir kaç yere yazdım abi. Cevap gelir gelmez sanada yazarım. İlk aldığımda sevinçten bir çok soruyu sormamıştım. Hiç başıma gelmeyincede lazım olmadıda.
    Suyun hepsini şimdiye kadar 1 kere değiştirdim oda 3 hafta önce kokunca. Bütün çakılı felan yakamıştım. Gerçektente çakılda soğulcan vardı hepsini çıkardım felan. Başkada hiç değiştirmedim öyle.

13. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Bu gerçekten ilginç...Temiz olan bir şey nasıl kokabilir o zaman. :bilmem: acaba Axolotl 'ünüzün salgıladığı bir sıvı mı? Hani dışkıyı katı olarak düşünmeyin idrarda kokar. .8.

14. KeVoK

KeVoK

cevap geldi abi. Kömür en fazla 1 hafta kullanılabiliyormuş. 1 haftaya doldurmamak daha iyimiş. Nedeni: kötü maddeleri topluyor ve gene bırakıyormuş (hiç kullanmadığım için bilmiyom) ve onlarda sudaki canlıları kötü etkiliyormuş.

15. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Kömürün topladığı maddeleri kusması uç noktalarda gerçekleşir diye biliyorum.Yani kustuğunda zaten balıklarınız ölme durumuna gelmiş olur.

16. KeVoK

KeVoK

öyle olsa niye şimdiye kadar olmadıda 3 hafta önce ilk kez buda ikinci kez? Yani Axolotlarımı yaklaşık 6 aydr besliyom. Hiç olmadıki..

17. KeVoK

KeVoK

Nasıl yani? ağla:gif

18. taygun

taygun Guest

Merhaba,

Suyun kokmasına sudaki aşırı şekilde artan bakteri sayısına bağlıyorum. Bu nedenle nitrivec desteğinde bulunmanızı tavsiye edeceğim. Filtreniz dış filtre mi?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Size bu cevabı yazanlara benden bir selam söyleyin Berfin Hanım. Dip not olarakta ekleyin gitsinler kumda top oynasınlar. :heyo:

20. KeVoK

KeVoK

abi acaba ikimizde aynı şeyimi kast ediyoruz.

Benim dediğim bu..

Sayfayı Paylaş