1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Hava Motoru Kullanımı

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum hava motoru kullanımı tatlı su akvaryumu açısından oksijen katkısı için, deniz akvaryumu üzerinde ise nano reef akvaryumlar için üretilen hava taşlı protein skimmer ekipmanında kullanılır. Akvaryum hava motoru seçerken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir ve belli başlı kendini kanıtlamış hava motoru markaları yanında, hava taşlı protein skimmer için gereken akvaryum hava motoru gücü üzerinde duracağız. Her ne kadar artık filtre sistemlerinin gelişmesiyle hava motoru kullanımı azalmaya başlamış olsa da, hava taşlı protein skimmer üzerinde ve akvaryumlara oksijen sağlaması açısından halen kullanılmaktadır.

  Akvaryum motoru.jpg

  Akvaryum Hava Motoru Fiyatları ve Modelleri

  Akvaryum hava motoru modellerinden ilk olarak Atman A7500 modeline göz atabiliriz. Atman A7500 akvaryum hava motoru hacim olarak 70 ile 190 litre olan akvaryumların oksijen ihtiyacını karşılayabilir. Çok az miktarlarda da olsa su hareketine desteği olur. Ses yapmaması için düz bir alana koyulması ve gerekirse altına ice sünger koyulması sesi en aza indirir. Akvaryum su seviyesinde yukarı bir kısma koyulması elektrikler gittiğinde içine su dolmaması için yerinde ve doğru bir konumlandırma olur. Çalıştırılan akvaryum hava motorunun hava çıkışına akvaryum hava hortumu takılır. Hortumun diğer ucuna ise hava taşı takılarak akvaryuma eklenir. Eğer tuzlu su akvaryumu ise tahta hava taşı eklenerek hava taşlı ps altına koyulur.

  * Akvaryum hava motoru Atman A 7500 motorunu kullanmadan önce priz kontrol edilmeli.
  * Hava motorunun takılacağı priz ve pompanın konumu önemli. Su geri dönüşü olmayacak yükseklikte olmalı.
  * Hava motoru akvaryum içerisine düşürülmemeli. Düştüğü taktirde fişini derhal çekerek çıkarılmalıdır.
  * Hava pompası su içerisine düştüğü taktirde bir kaç gün kuruması beklenilmelidir.
  * Motor devamlı çalışır durumda kalmalı, aki halde oksijen sıkıntısı yaşanır.
  * Sağı, solu yağlanma yapmamalı ve bakımda yağlama yapmanın faydası yoktur.
  * Hortumlarının tıkalı, büzüşmüş olup olmadığı düzenli kontrol edilmeli.
  * Atman A 7500 Hava motoru fiyatları 22 Lira civarındadır.

  Akvaryum Hava Motoru Eheim 3704

  Eheim 3704 akvaryum hava motoru 40 ile 350 Litre hacme sahip akvaryumların ihtiyacını karşılayabilir. Akvaryum hava motoru oksijen ihtiyacını karşılamak için önemlidir ve kaliteli markalar seçilirse yarı yolda kalınmaz. Eheim hava motorunun Saatte 400 litre hava emiş kapasitesi bulur. Eheim akvaryum hava motoru çalıştırılması oldukça kolay bir ekipman. Diğer tüm akvaryum hava motorları gibi akvaryumdan yukarı bir yere yerleştirilmelidir. Aynı zamanda duvara aslıma özelliğine sahiptir. Hava motoru doğru yere yerleştirildikten sonra hava çıkış ağızlarına hortumlar takılarak ve hortumun akvaryuma uzanan uçlarına ise hava taşları takılarak akvaryuma ilave edilir. Akvaryum hava motoru üzerinde bulunan kontrol düğmeleriyle hava çıkış hızını artı veya eksi olarak ayarlayabilirsiniz.

  * Hava motoru kullanılmadan önce takılacağı priz kontrol edilmelidir. Prizdeki arızalar aletin bozulmasına neden olabilir.
  * Akvaryum hava motoru takılacağı priz ve pompanın konumu önemlidir. Islanmayacak şekilde yukarıda ve uzak konumda olmalıdır.
  * Hava motoru akvaryumdan aşağı konumda yerleştirildiği taktirde geri su akışı olacağından pompa bozulabilir.
  * Akvaryumdan yukarıda kuru bir yerde olmasına özen gösterilmelidir. Akvaryum içerisine düşürülmemelidir. Düştüğü taktirde fişi çekilmeden su içerisinden çıkarılmamalı. Elektrik çarpmasına neden olabilir.
  * Su içerisine düştüğü taktirde fişi çekilerek çıkarıldıktan sonra bir kaç gün kuruması beklenilmeli. Kuruduğundan emin olunduktan sonra tekrar çalıştırılabilir.
  * Evde çocuk varsa dikkat edilmeli ve akvaryum hava motoruna ulaşamayacağı şekilde konumlandırılmalı.
  * Akvaryum hava motoru kutusu içerisinde yer almayan ilave bir aksesuar takılmamalı.
  * Ortamın ısısı aletin muhafazası ve çalışması sırasında önemli.
  * Motor prizden uzak bir konumda çalışacak ise, pompanın gücüne uygun bir uzatma kablo kullanılmalı.
  * Pompa sürekli çalışır vaziyette kalmalı. Hortumu ayrıldığı ve su gelmemesine dikkat edildiği sürece temizlik sırasında da çalışabilir. Ancak fişi çekildikten sonra temizlik yapılması tavsiye edilir.
  * Motorun temizliği nemli bir bezle yapılabilir.
  * Hava motorunun performansı hava emiş gücüne bağlı olduğundan aşırı tozlu ortamlarda çalıştırılmamalı.
  * Elektrik akışındaki bozukluklar pompanın performansında azalmaya neden olabilir.
  * Bu ürünle ilgili bilgiler üretici firmadan alınmıştır.
  * Eheim 3704 akvaryum hava motoru fiyatları 85 Lira civarında.

  Akvaryum Hava Motoru Alternatif Değerlendirme

  Farklı bir açıdan akvaryum hava motoru malzemesi ilave filtrasyon katkısı sağlayabilir. Elbette bunu klasik pipo filtreler yapıyor ancak bazı prugen gibi filtre malzemelerini kullanmak için destek alınabilir. Aşağıdaki videoda buna bir örnek bulunuyor.  Akvaryum Hava Motoru Hava taşlı Protein Skimmer

  Hava taşlı protein skimmer üzerinde kullanılmak üzere akvaryum hava motoru arayışınız varsa, akvaryum hacim ile orantılı bir protein skimmer gövdesi satın almanız gerek. Aynı şekilde satılan alınan akvaryum su hacmiyle orantılı güçte akvaryum hava motoru satın almalısınız. Hava taşlı protein skimmer ekipmanı üzerinde sıradan hava taşı kullanımı uygun değildir. Çok çabuk tıkanma ve oksijen miktarında azalma yaratır. Bu açıdan tahta hava taşları kullanılmalı. Çift çıkışlı akvaryum hava motoru yerine tek çıkışlı ve yeterli güçte olan akvaryum hava motoru daha uygundur. Isıtıcılar gibi riskli ekipman sınıfında değerlendirilmesi gereken akvaryum hava motoru ekipmanları iyi seçilmeli.

  Akvaryum Portalı
   
  veysel, murat parin, talha54 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş