1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Hobisinde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde GKARE tarafından 17 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Doğru Bildiğimiz Yanlışları burada hatırlatıp gülmeye ne dersiniz?

İşte Benim doğru bildiğim yanlışlar;

(çocukkenki akvaryumumda) Ayda bir tüm balıkları bir tasa boşaltır musluk suyu ile yıkayıp temizlerdim...

(yakın zamanlarda) Akvaryum taban kumunu havalandırarak daha iyi bir temizlik yaptığımı sanıyordum...

Yosunları zararlı sanmak

2. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Cevap: Akvaryum Hobisinde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Benimde doğru bildiğim yanlış japonla lepistes beslemek . :D

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Benim doğru bildiğim yanlışlar aslında herkesin buraya yazacaklarıdır. Çünkü buraya yazılan hataların çoğunu yapmışımdır başlangıç zamanlarında. Fakat balıkları çeşme suyunda yıkmadım yalan yok.:F

kerem11 bunu beğendi.
  4. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Abi çocuğun eline hayvan teslim etmemek lazım... Kayaları mıcırları ve akvaryumu da yıkardık abimle :D...
    Bir de mahalledeki bi teyzemin gazına gelip yavru kedileri yıkamıştık arkadaşlarla...

Neyse ben devam ediyorum...

Dip Çekimi esnasında anubiasların yerini değiştirmek...

Düşününce ne saçma geliyor değil mi? Her dip çekiminde akvaryumun bir köşesinden diğer köşesine alıyordum. Aylar geçmesine rağmen gariplerimin kökleri mangoya bile tutunamamıştı.

Uzun süredir yerdeğiştirmeyince bir sürü yaprağı oldu hayata daha bir sıkı tutundular sanki :D...

5. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Esasında bizlerin en büyük eksiği işe araştırmadan giriyoruz....Birilerinden görüp,duyup doğru mu değil mi diye araştırmayıp dalıyoruz...ondan sonra yardım yardım....öldü,hastalandı,şöyle oldu böyle oldu.....Neyseki yeni başlayacaklar şanslı paylaşım siteleri var burası gibi....Bilgi alabiliyorlar....Benim tuzlu suya başladığımda hiçbirşey yoktu maalesef:(

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İyi de Ozanım, bir deli çıkıp araştırınca, kafasına göre oradan buradan aldığını satmayıp kendi gözlemlerini aktarınca, deneyip gördüğünü kıvırmadan klavyeye yazınca yasaklıyoruz veya alay ediyoruz bu nasıl olacak? Bu millet nasıl yapacak?

Cevabını bana sorma cevabım nettir ve herkes bilir! Babamı tanımam yaptığımdan dönmem, işin ucunda ışık varsa dibine kadar gider ışığı açığa çıkarınca da ben alay ederim. Tecrübeyle sabittir...:)

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ya bir çok kez burada okudum.Bir fikir ortaya koyup bunu ispat etmeye,kanıtlamaya çalışanlar ban yiyiyor veya alay ediliyormuş.Ama peki neden?Uzaya uydu fırlatmak da bir dönem hayal,bilimkurgu türü şeylerdendi.Ancak bugün ki teknoloji haynav kopyalıyor artık.Neden insanlara bu kadar önyargılı yaklaşılmış zamanında veya da halen yaklaşılmakta?DIY bölümünde ne güzel şeyler düşünülüp yapılmış.En basitinden son olarak arkadaşımız Yosun filtresi yapıp Protein Skimmer dan kurtulmuş neredeyse.Bu ne büyük bir nimet,buluş,fikirdir.Bu tarz arkadaşları yüreklendirmek,omuzlarımızda taşımak varken eleştirip dalga geçmekten,banlamaktan utanırım.

8. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Temel abim beni bilirsin aynen deliyimdir....Esasında aynı şeyleri söylüyoruz ama boşver bırak banlasınlar biz bildiklerimizi yazalım...Bak ben yosun duvarı kurmaya başladım....Hiçççç umrumda değil milletin ne dediği it ürür kervan yürür yeter ki yapılan işlerin faydası kanıtlansın....yosun duvarını uygulamak için haftalarca bekledim,sordum,araştırdım sonra karar verdim ve uyguluyorum....O yüzden herzaman söylediğim gibi ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz......

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yem yemeyen balığımın açlıktan ölmesinden korkup yakalayıp zorla ağzına ekmek soktuğumu bilirim. :D Tabi ölmesinden korktuğum balığı kendim öldürdüğümü anlamam çok sürmedi.:(

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Hahaha süper :) Ben de geçen gün benzeri bir şey yaptım :)

11. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Bilgisizlikten dolayı doğru olduğunu bilerek yaptığımız yanlışların yanısıra birde genel kural olarak akvaryum camiasında kabul görmüş, değiştirilmesi ve tartışılması güçlükle yapılmış doğru bilinen yanlışlar var. Ben bunlardan bazılarını sıralayayım:

-akvaryumlarda alg oluşumunun temel sebebinin nitrat zannedilmesi.
    --tatlısu akvaryumlarına nedense mutlaka kaya tuzu atma gereksinimi.
    ---mercan kırıklarının hemen akvaryumda karbnonat sertliğini (kh) arttıracağı sanrısı.
    ----demir çivilerin akvaryuma kazara bile düşse bile tüm akvaryumu kasıp kavuracak bir metal zehirlenmesine yol açabileceği düşüncesi.
    -----diskusların sert sularda yaşayamayacağı yanılgısı.
    ------afrıka cikletlerinin yumuşak sularda yaşayamayacağı yanılgısı.
    -------akvaryumda azotlu maddelerin sadece dışardan yemleme ve eğer eklenen suda var ise geldiği yanılgısı.
    --------lambanın kelvinini göz ile anlayabilme sanrısı.

Herhalde bu maddeler daha da artırılabilir.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet hocam bunlar doğru. Özellikle aşağıdakileri burada 4 yıl önce kırmaya başladık. Üstelik bizzat deneyerek ve sergileyerek yaptık.

Sayfayı Paylaş