1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum hobisine başlangıç.

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde cemre tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. cemre

cemre

İsim:
    cemre
    Forumdaki arkadaşlar ben ilk kez balık ile ilgili bir uğraş içine giriyorum. Daha önce herhangi bir şekilde balık beslemek ile ilgili bir hobim olmadı. Ondan dolayı bir takım sorularım olacak. Eğer cevaplarsanız çok sevinirim.

Birinci olarak ilk defa balık besleyeceğim için en azından balık beslemek işini becerip beceremeyeceğimi öğrenmek için sanırım sizler beta diyorsunuz beta akvaryum il başlamak istiyorum. kavanoz gibi içerisinde bir kaç süs ve dibinde taşlar bulunan sade olanından. sizler bu şekilde hobiye başlamam konusunda ne dersiniz.

İkinci olarak eğer beta akvaryumda hobiye başlarsam hangi balık türünü önerirsiniz. buna bağlı olarak ta bu beta akvaryum ne kadar büyüklükte olmalı kaç balık içerisinde olmalı.

Üçüncü olarak beta akvaryum olduğunda bakım nasıl yapılıyor.

Şimdilik sorularım beta akvaryum ile ilgili

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: başlangıç için balık beslemek ile ilgili

Cemre hanım hoşgeldiniz diyerek başlıyorum.

Ben pek tatlı su balıklarından anlamam ama yeni başlangıç olarak tür bence pek önemli değildir. Ayrıca İlk tecrübe etmek istiyorsanız bence japon balıkları ile başlayın derim bir çoğumuz bu şekilde başlamıştır hem güzel hem de birkaç balık bir arada tutulabilir.

Ama kesinlikle o küçücük bardaklara yada fanuslara koyulanlara karşıyım zaten beta dediğimiz balık en az 200 litre gibi bir akvaryumda bakılmalı lar. Küçük yerde yaşıyor olabilir yapısı gereği ama yanlış.

Akvaryum hobisinde önemli olan balıkları yaşatmak değil doğal ortamlarına en yakını sunabilmektir. Onun için bence en azından 40-50 litre bir akvaryumla başlayın, zaten beta dediğimiz balıklar küçük alanda birkaç tane yaşayamazlar.

Tatlı suyla ilgili üstadlarımızda size gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Merhaba Cemre Hanim;

Akvaryum hevesine ilk baslarken yapi yani sartlar ne kadar saglikli olursa sizlerin bu hobide kalici olmasi o oranda uzun olur ve sizin icinde zevk alinan bir unsur olur.

Betta besleyebilirsiniz burada sorun yok ve evet Betta baligi kavanoz icinde size sunulur ama bu olmasi gereken degildir. Bu yuzden biraz daha beslediginiz baliklara mutlu olacaklari ortam hazirlamalisiniz. 20 litrelik bir akvaryum ve uygun bir pipo veya selale filtre ekleyerek cok daha keyifle bakabilirsiniz. Bu sartlar bakimi da kolaylastirir ve kavanoz veya fanus gibi cok kisa surede suyun baligin gorunmesinin dahi zorlasacagi kirlilik gibi durumlarla da karsi karsiya kalmamis olursunuz. Bu saydiklarimda maliyette cok dusuktur ayni zamanda.

Sent from Mobil Tapatalk

4. cemre

cemre

İsim:
    cemre
    Cevap: Akvaryum hobisine başlangıç.

Peki bu akvaryumlarda lamba, filtre vb. gibi eletirikli aletlerin elektirik tüketimi ne kadardır? Örneğin aylık ne kadarlık bir maliyeti vardır, ayrıca sürekli olarak mı açık kalıyor bunlar?

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Küçük akvaryumda özellikle tatlı su akvaryumlarında pek bir şey tutmaz lambalar günde 7 -8 saat yanması yeterli ama filtrasyon 24 saat çalışmalı.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Beslediginiz canli ve bitkilere gore 2-8 saat arasi degisir. Alacaginiz akvaryumdaki isiklandirmaya da bagli tuketim. 20 litre icin 15-20 watt yeterli olur. Gunluk 3 saatlik tuketimde yaklasik 60 watt tuketim olur, selale filtre de hesaplanirsa 100 watt ortalama aylik 1 kw tuketiminiz olur. Faturada fark etmezsiniz bile.
    Beta turu besleyecekseniz kendi turunden koyamazsiniz asiri agresiftir.
    Japon baliklari baslangic icin daha uygun

Sent from my GT-N7000

7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Ocak 2012 itibariyle 1 kw elektrik 29 kuruşa tekabül eder aşağı yukarı.

8. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Benim size tavsiyem gene beta yönünde olacak. 20-30 litrelik bir akvaryumda, sadece bir tane tasarruflu ampül ile bile büyüteceğiniz sazların arasında masmavi bir balık, ne hoş olur değil mi? :) Hatta üzerine su mercimeği ya da su marulu ekleyip bataklık gibi güzel yapılabilir.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Elektrik tüketimi biraz da kullandığınız malzemelere göre değişmektedir fakat sizinki ufak bir akvaryum kurulumu olacağından pek bişey tutmaz elektrik harcaması. O konuda müsterih olun.

Sayfayı Paylaş