1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Hobisinin İnsan Ruhunun Üzerindeki Etkileri nelerdir ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde swat tarafından 9 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. swat

swat

İsim:
    Nurullah AYDIN
    Bir konuda fikir alışverişinde bulunurken kıymetli abimiz Tamer Aygün bey'e bir misal vermiştim ;
    ona farklı bir forum'da böyle bir başlık adı altında konu açtığımı ama konunun gidişatının isteğimin dışında geliştiğini belirtmiş ve ona o forumda geçen diyalogları aktarmıştım aynen aşağıdaki gibi ;

''Akvaryum Hobisinin İnsan Ruhunun Üzerindeki Etkileri nelerdir '' ben bekliyorumki işte akvaryum ruhumu oradan buraya uçuruyor,bana haz veriyor,akvaryum için ölüyorum bitiyorum diye beklerken ummadığım söylemlerle karşılaştım ve kafama dank etti müsadenizle o söylemlerden bir kaçını yayınlamak istiyorum;

1.üye nin katılımı;
    Çok derin bir konu, olumlu etkileri üzerine çok şey yazılıp çizilebilir. Ben farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Olumsuz etkileri nelerdir acaba? Örneğin akvaryuma karşı olan çevremiz ve yakınlarımızın ruh hali üzerinde olumsuz bir etki bırakmıyor mu? Elbette bırakıyor, hatta aile içi huzursuzluklara bile neden oluyor. Balıklar stres yaşamasın diye stres yaşamıyor muyuz? İşler yolunda gitmeyince canımız sıkılmıyor mu? Bir akvaryum daha, olmadı daha büyük akvaryum diyerek, bunu bir hastalık haline getirmiyor muyuz?Bu ve benzeri soruların cevaplarıda akvaryumun insan ruhu üzerindeki etkileridir.

2.üye nin katılımı;
    Akvaryum hayatım boyunca çevrimdekilerce problem oldu.Ben ne kadar onları seviyorsam onlar nefret ettiler.Onlar nefret ettikçe bağlandım.Şuan hastalık seviyesine geldi.Sürekli problem yaratır oldu benim hayatımda.Bu gidişle bu habiyi bırakırım ama hadi hayırlısı.

ve benim onlara verdiğim cevap;
    olumsuz yöndeki tesirlerin den bahsetmişsiniz olsun farklı ve güzel bir yaklaşım 1.üye kardeşimiz konuya yön vermiş oldu böylece,doğru söylüyorsunuz biraz ayaklarımız yere bassın değilmi hep kendimizi düşündük bir su değişiminde akvaryum komple temizliğinde hanımlara annelerimize az zahmet vermedik değilmi benim bile bazen olmasaydı keşke dediğim zamanlar oldu uzun boylu tatillere çıkamıyorsun komşuya anahtarı bıraksan bir türlü bırakmasan bir türlü güven konusunda değil öyle bir yemliyorlarki geldiğim zaman yem kırıntılarının arasından balıkları zor görüyorum..(nerden nereye)

diyerek ben bile akvaryumun bu yönünü birden hatrıma getiriverdim. ruhta tesir mesir kalmadı biranda :hink:
    ama şunu gördüm katılımcı arkadaşların değişik tarzdaki yaklaşımlarının sonunuda ortaya öyle güzel işler çıkacakki işte buna gönül'den inanıyorum.

diye bitirmiştim Tamer abi'de Gerçekten güzel konuymuş niye burdada açmiıyorsun diye beni teşvik etmişti,şimdi izninizle başlatıyorum iyi ve kötü yönleriyle başınızdan geçen hobiyle ilgili zorlukları ve güzellikleri bizimle paylaşmanızı istiyoruz,ne dersiniz bu konuda söz sizde

2. axu2

axu2

Ynt: Akvaryum Hobisinin İnsan Ruhunun Üzerindeki Etkileri nelerdir ?

Stres dolu bir iş gününün ardından evime geldiğimde ağzımı bıçak açmaz genelde, sade bir kahve isterim hanımdan yapar. Akvaryumumun karşısına oturur yarım saat boyunca incelerim bu arada kahvemi içerim. Sonra hemen her şey normale dönmüştür benim için ne stres ne sinir, şehirli hastalığı depresyona karşı herkese öneriyorum :)
    Stres yapıcı tarafı benim için yok, çünkü her işini kendim görüyor ve işler sonrasında ortalığı temizliyorum. Buda bir nimetin bir külfeti ama ailemden kimseye sorun olmuyor bu nedenle akvaryumlarım.

3. swat

swat

İsim:
    Nurullah AYDIN

Evde küçük bir çocuk varmış gibi ev hanesi ona ilgi ve alaka gösterir,yemlemek için çocuklar sıraya girer misafirler geldiği zaman hemen o odaya yönlendiririz,zaten akvaryum odanın baş köşesinde yada engüzel yerindedir,''O maşallah ne kadar büyük bunlar ben ne yaptıysam yaşatamadım'' der ve hemen biz devreye gireriz ne beslemiştiniz ya işte japon almıştım çocuklar çok ısrar etti pazarda gördüler bende hani şu yuvarlak camdan kavanozlar varya ''fanusmu'' hay yaşa evet fanus ondan aldım pazarcı dediki abi bunun içinde sorunsuz yaşar(sanki pazarcı kendisi yaşayacak o küçücük yerdeya :mad: ) bu balıklar,yanlız yemi fazla atma dedi dediği gibi yaptık ama herseferinde çocuklar yemleri çok attı bulanmıştı su,gittim balıkları ayrı yere koydum fanusu çeşmeden doldurdum koydum balıkları tekrar,yaramazlar bir sevindi yeni suyu görünce (birde abartı olur ) hatta elimden yem yediler yıkık temo'nun balıkları gibi :) öyle sevindilerki sabah bir kalktıkki balıklar suyun üstünde şişmiş kalmışlar,çok üzüldük pazara gidince bir daha alcam,alma kardeşim alma seninki tam kısır döngü zaten üç beş seferden sonra adam gibi küçük bir tank'a verdiğin parayı veriyorsun direk ver güzel bir akvaryum al tabi bunları içimizden diyoruz 40 yılda bir gelmiş adam evine geldiğine pişman etmeye gerek yok.
    Bazende çok çocuklu yada tek çocuk'da olsa en az 40 çocuğun yaramazlığına bedel hareketleri var bir çocuk gelir ve,bam bam bam diye vurur camına baba baba bak bunlar hareket ediyor,hoşuna gitmiştir balıkların strese girip kayalara vurmaları baba da tık yok yine vurur,yine vurur,tabi çocuğu gözlemliyoruz bu arada içimiz gidiyor eyvah eyvah yunus attımı acaba daha yenide almıştı tüh ya,ve yine'' bam ''bam bam ''baba baba bizde alalım yalancı bir ağlama edasıyla çocuğunu öz güvenli yetiştirecek ya bir şey demiyor alırız oğlum biraz büyü tabi bizde ayıp olmadan pot kırmadan çare arıyoruz çocuğu uzaklaştırmağa hadi güzelim içeride abinin odasında bilgisayar var git bilgisayar oyna bilgisayar lafını duyduya daha ağır bastı hemen gider fakat az sonra yengesi yani bizim hanımlar çocuğun elinden tutar yine yanımıza getirir bey çocuk ders çalışıyor yarın sınavı var çaresiz bu geceyi atlatıcaz bari bir kaç oyuncak bul ver hanım çocuğun canı sıkılıyor burda maksat tank'tan uzak dursun ama taktı kafayı bam bam bam gördünüzmü''ruhuma verdiği tesiri. bir başka boyut,,

not;bu kurguda yer alan konu tamamen hayal ürünüdür gerçek olan sadece yıkık temo'nun yani Temel bey'in balıklara eliyle yem vermesidir.. :D

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nurullah Bey, yazının altı benim daha çok ilgimi çekti aslında. Ben açık konuşmak gerekirse, bu platformun içeriğini hazırlama aşamasında kendi akvaryumumu çok ihmal ettim. Sanırım hobi adına beni etkileyen şey, sadece eski günleri çok özlediğim. İnternet yok, forum yok, tartışma yok, Çok fazla tür yok, ama kendi adıma zevk vardı, hobi muhabbetleri vardı, hırs yoktu, ego yoktu. Sadece ve sadece gerekli zamanlarda akvaryuma ilgi, akvaryum muhabbeti vardı. Artık bunlar tatlı bir anı olarak kaldı.

Balıklarımı elimle yedirdiğime atıfta bulunmuşsunuz. Açık konuşmak gerekirse, bu çok basit iş artık onlar için. Çok daha fazla marifetleride bulunmakta.

5. swat

swat

İsim:
    Nurullah AYDIN

''Marifet derken başkanım'' :cekingen:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  7. swat

swat

İsim:
    Nurullah AYDIN

Abi ne yaptın böyle çok basite indirmişsin olayı yıllardır gözümüzde korkuttuğumuz tuzlu akvaryum sayende herkes başlıyacak... :D

8. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın

Ben üreticilikle uğraşan biriyim, kırsal bölgede yaşamaktayım, sanmayın ki büyük şehirle bütünleşmiştir stress,bunalım,sıkıntı vs. haliyle işimiz gücümüz toprak, insan, rahmetli babam ben üniversitede okurken ''seni iş hayatına atıldığında göreceğim stress nedemek sıkıntı ne demek, şimdiki halini mumla arayacaksın'' derdi. Haklıymış işe atıldığım günleri göremedi ama stresimiz tüm bireyleri sarmışken, sıkıntılar almış başını gidiyorken, akvaryum 30 dakikada bütün bu sıkıntıları bir bir buharlaştırma da birebir bir hobidir bu hobinin bende tek olumsuz yanı bazen işimi gücümü erkenden bırakıp evime koşvesile olmasıdır. :heyo: saygılarımla.

9. avşarbeyi

avşarbeyi

:hink: :hink: :hink:

Vay be, havucu parçalayacak kadar güçlü mü onları çenesi?

10. swat

swat

İsim:
    Nurullah AYDIN

ali bak konuyu ne hale getirdin,dahada müşteri gelmiyor sen gel bidakka benle :sopa:

11. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY

Akvaryum hobisi ile,94_98 yılları arasında tanıştım.O yıllarda çocukluğun verdiği heves vardır.Yani hastalık değildi.Maymun iştahlılık diyelim.Çocukluğumdan beri tek hobim modifiye idi.Yıllarca modifiye ile uğraştım.Arabalarıma onlarca para harcadım.İllalagal,ulusal drag yarışlarına katıldım.
    Çok arkadaşımı kaybettim,annemin yıllarca ısrarları üzerine bırakamadım bu sevdayı.En sonunda evlendim.Biraz olsun modfiyeden uzak durmaya başladım.

Akvaryum hastası abimizin bilgisayarını tamir ettim.Hediye mahiyetinde 4 adet balık verdi.Vermez kumaz olsaydı.1.5 yıl içinde 300litre,50litre,30 litre akvaryum sahibi oldum.4 yıl kesintisiz 100'lerce modfiye sitesinde üyeliğim vardı.Modifiye sitelerine uğramaz oldum.

Ağır sanayi üzerine işimiz,işten geldiğimde akvaryum başına oturduğumda,tüm günün yorgunluğu üzerimden gidiyor.Yem atmasından tutun temizilğine kadar varıncaya kadar eşimle ilgileniyoruz.Bu işten zevk alıyoruz.Hobinin benim açımdan tek sıkıntısı balık kaybı oluyor ise yıkılıyorum.Birazda olsa aileme çok vakit ayıramıyorum.

Artık benim açımdan hobi yerine hastalık aldı diyebilirim.Gelecek yaza projelerim devam edecek.
    İşyerime 840 litre tuzlu su yada tatlu su akvaryumu kurmak olacak.

Temel abi, en iyisi sen balıkları sofraya çağır bari.
    Maşallah yemedik birşey bırakmadılar.Havuçu koparmaları çok ilginç,benım malaviler yemeye çalşıyorlar koparamıyorlar.

12. swat

swat

İsim:
    Nurullah AYDIN

Sabaha karşı bazen eve gelirdim,bakardım suları berbat hadi kolları sıva gün ağarmış ben halen uğraşıyorum,hey gidi hey ama uğraşmak zevk vermese yapmazdık değilmi..

Sayfayı Paylaş