1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum içi silikon hakkında...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde championufuk tarafından 23 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer
    Merhabalar,
    Tanışma yazımda belirttiğim gibi akvaryumu kendi imkanlarımla yaptım.
    Şimdi kafama takılan bir durum var.
    Akvaryumu yaparken ilk defa yapmış olduğum için silikonu bolca sürüp, kenarları hem içten hemde dıştan bantlamıştım yaklaşık 2 hafta kadar o şekilde kaldıktan sonra, akvaryumun iç köşelerinde fazla olan silikonları kesmek gibi bir düşüncem vardı. Sağdan soldan (forum harici) gelen laflardan sonra (kesme sızdırır vs) kesmemeye karar verdim. O günden beri akvaryumun köşelerine bakmak dahi istemiyorum. Birde zararlı olabileceğinden korkuyorum.
    Engin deneyimlerinize dayanarak sormak isterim ki,
    Kumu değiştirmek için suyu boşalttığımda silikonları da traşlasammı, traşlarsam acaba problem olurmu. Daha önce benim gibi aklı sonradan başına gelip bu işlemi yapan arkadaş varmı aranızda?

Yardımcı olursanız sevinirim.
    Selamlar

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Cevap: Akvaryum içi silikon hakkında...

Ufuk bey, baştan hata yapmışsınız. Eğer traşlamak, kesmek gibi düşünceleriniz varsa camları tamamen silikondan arındırıp antibakteriyel ve akvaryum silikonu kullanarak yeni baştan uygun şekilde yapmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde büyük ihtimalle boyut fark etmeksizin sızdıracaktır.

3. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer

Teşekkürler...
    Akvaryumu zaman problemi nedeniyle 2 ayda yaptığımı düşünürsek. Söküp yeniden yapmam 6 ay sürer :) en iyisi bu şekilde devam edeyim ben...

Bilgi Paylaşımı İçin Teşekkür Ederim.

Selamlar

4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Ufuk Bey ben de yaklaşık ayni şekilde yaptığım ilk akvaryumumun silikonlarını sökmeye korktuğumdan dolayı köşelerine köşe profili yapıştırmıştım. Sonraları okadar temiz göründü ki gözüme yaptığım tüm akvaryumların köşelerine yapıştırmaya başladım. Size tavsiyem ayni yöntemi kullanmanız ve silikonları kazımamanızdır. Size örnek olması açısından son akvaryumumun köşesini gösteren bir resim ekliyorum.

zgrkaralar bunu beğendi.
  5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yanlardaki kötü slikon görüntüsünü kamufle etmek için çok güzel bir yöntem yanlarda köşebent kullanmak. Tebrikler Özgün bey.

6. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer

Teşekkürler.

Maskeleme bandı dedikleri gri renkteki banttan çektim kenarlara, hemen hemen sizinki gibi duruyor ilk bakışta ama benim derdim içindeki silikondu.
    Sanıyorum biraz fantaziye girecek bu iş benim için. En iyisi bu şekilde devam edeyim.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akvaryum içindeki slikonlar çok fazla görüntüyü bozuyorsa,akvaryumu boşalttığınızda bir mastar yardımı ile camların ek yerlerine 5 mm kalacak şekilde hizalayıp maket bıçağıyla yukardan aşağı doğru slikonları kesebilirsiniz. Bu kesik açtığınız kısmıda gene maket bıçağı yardımıyla kazıyıp temizleyebilirsiniz.Ama dediğim gibi camların ek yerlerine 5 mm den fazla yaklaşmayın.

8. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer

Teşekkürler Reis,

Selamlar

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Rica ederim Ufuk bey yardımcı olabilirsek ne mutlu bize.

10. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer

Olcay Bey,

Hani derler ya;
    Bir işi bilen biri varsa bir yerlerde,
    Sus otur oturduğun yerde,
    Elbet konuşacağın bir gün seninde.

Yardımcı olmaz olurmusunuz. Bana kalsaydı bu gazla bütün silikonları sıfır keser sonra da damlayan suları seyrederdim herhalde :)
    Aslında hazır bana yardımcı olmaya başlamışken aynı forumda olan 'su değişimi hakkında' başlığına da bir el atsan o kadar iyi olur ki :)
    (Çok şey istiyorum galiba :) Olsun ama fazla olduğunu farkedebilmek de iyidir)

Teşekkürler Reis

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Rica ederim.

Bakıyorum konunuza hemen.

Sayfayı Paylaş