1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum için aydınlatma

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde seven_4u tarafından 1 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    60 LT lik canlı doğuran tankıma bir mangrov kökü ekledim.Birazda canlı bitki ekleyeceğim,java moss vb. ama öncelikle aydınlatma işini çözmem gerekli..

Ne yazıkki akvaryumun kapağı florasan takmak için uygun değil,yen bir kapak yaptırıp o şekilde florasan takmam gerekli ama buda maddi açıdan külfetli gibi görünüyor..

İnternette biraz araştırma yaptım ve şöyle bir ürün farkettim:

Osram Natura 100W Bitki Ampülü (Dahili Balastlı ve Reflektörlü Tak Çalıştır Ampül)

Acaba böyle bir ampül ile bitkiler ve balıklar için yeterli ışığı sağlayabilirmiyim? Bu konudaki fikirlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.Teşekkür ederim...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam bence öyle bir ürün için fikir yazmak ancak alıp kullanan için mümkün olur. Tecrübe edilmiş olması gerekir ki doğru bir yönlendirme olabilsin. Maddi olarak armatürün sizi zorlayacağını düşünmüyorum açıkcası. 60 dakika içinde kapağa ihtiyaç duymadan istediğiniz sayıda florasan için armatür yapabilirsiniz. Malzeme kablo kanalı ve 150. pimaş boru yarısı olabilir.

DIY merakı var mı hocam ?

3. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Olmazmı?
    Biraz yol gösterirseniz elimden geleni yaparım...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    fth-94 bunu beğendi.
  5. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Florasan dışında florasanın çalışması için gerekli aparatlarım neler olacak peki? onlardan da pek anladığım söylenemezde :cicek:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O zaman işimiz daha uzun. aliye:gif Hocam kafanı hiç bulandırma. Alman gereken balast, folorasan ayakları ve florasanın kendisi. Sanırım sana 15w 43cm boyunda folarasanlar çok ideal. Sayı olarak ne yoğunlukta bitki olacak bilemiyorum. 4 adete kadar yapabilirsin. Mesela 2 adet bir yarım pimaşa, iki adet diğer parçaya. Bağlantı çok çok kolay balast üzerinde şekli var. Kaç florasan kullanacaksan ona göre malzeme alacaksın. Bir balasta iki florasan bağlanabiliyor ne tür alacağına bağlı. Yapman gereken dikine ikiye bölümünmüş 150.lik pimaşların içine bağlantıyı yapmak yani florasan ayaklarını ve balastı takmak. Balast pimaşın üstüne de takılabilir iç kısmınada fark etmez. Yarım pimaşların her birine iki florasan bağlanabilir.

Yapılması gereken bundan ibaret. Takıldığın yerleri sorarsan daha iyi olur.

7. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Tamam o zaman bir malzeme tedarik edeyim,bu konudan takıldığım yerleri sormaya devam ederim....

8. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Temel hocam,florasanı kapağa bağlamak için gerekli ekipmanı aldım.İlk etapta bir adet florasan bağlayacağım.Florasan için ne tercih etmem konusunda da bilgilendirirseniz çok sevinirim;

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bitkili akvaryum aydınlatması konusunda açıkcası fikrim yok onu arkadaşlar yazacaktır. Bir adet bağlanabilir ilk etapta ama bir adet florasanla bitki sanmıyorum sağlıklı olsun. Anubias belki olabilir. Zaten arama motorunda bitki florasanı konusunda çok marka ve satan yer var.

10. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Bir taneyi takayım geriside gelir sanırım :)

11. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Elimde 2 adet osram daylight 18 watt florasan var.Şimdilik bunları takmamın ne getirisi,ne götürüsü olur acaba?

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba hocam.
    Bitkili tanklarda genelde kullanılan floresan çeşitlerinde kombinasyon için, Aquastar/Aquarelle, Grolüx, Philips TDL 950/965 en çok tercih edilenler arasında. Şuan tek kullanacaksanız Aquastar/Aquarelle 10.000 kelvin kullanabilirsiniz. Yanına grolüxde takarsanız daha sağlıklı olacaktır. Haciminize göre 15 watt yetmeyecektir, yosunlanmaya veya çürümeye sebebiyet verecektir....

13. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Bugün bir adet Sylvania Gro-Lux 25 watt florasan aldım ancak uzunluğuna aldıktan sonra dikkat ettimki 70 cm :( benim akvaryumum 70 cm uzunluğunda..Sanırım değiştirmem gerekicek,daha kısasını bulabilirim sanırım?

Sayfayı Paylaş