1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Işığı Yapımı Çok Basit ( üstelik maliyeti sıfır TL )

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde fth-94 tarafından 18 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    öncelikle herkese merhaba. Gecenin bi yarısı canım sıkıldı ne yapsam ? Ne yapsam derken eşyalarımın bulunduğu dolabı açtım karşıma bu lamba çıktı :D İşte herşey böyle başladı. ilk defa kendim akvaryumla ilgili bi aksesuar yaptım. Ayrıca ilk defa bu kadar uzun yazı yazıp resim ekleyeceğim. Hatalarım olursa kusura bakmayın. Uzatmadan hemen konuya geçiyoruz.
    Malzemeler
    1 adet atari adoptörü
    1 adet anahtar ( ışığı kapayıp açmak için )
    1 adet lehim makinası ve teli ( isterseniz direk kabloları birbirine dolayarakta yapabilirsiniz. Daha sağlıklı olacağı için ben böyle yapmayı tercih ettim. Sizin paşa gönlünüz bilir. ),
    max. 8 adet led lamba min. siz bilirsiniz ama en azından bi 3 tane olması gerekir iyi bi aydınlatma için. ( max 8 adet çünkü ateri adaptörü12 V 1 lamba 1.5 V lambanın max güçte çalışması için 8 adet. Zaten 8 adet led lamba sizi salonunuzun ışığı gibi aydınlatır. )

kabloları birbirine lehimliyoruz veya elektrik bantıyla yapıştırıyoruz oldu bitti :) Artık lambamız kullanıma hazır ve üstelik hiç bir para harcamadan bir çok kişinin evinde bu aletler vardır.

Lambayı akvaryumdan biraz uzaktan tutuğumuzdaki hali

Lambayı akvaryumun tam 30 cm üstünden ttuğumuzdaki hali ışık 1 yerde toplanıyor çünkü lamlar yanlış dizildi :D yan yana 4 lamba 5 cm aralıklarla dizilirse çok daha güzel olur.

%100 kendi anlatımım ve yapımımdır resimleri tek tek ben çektim. Aslında çok basit birşey daha önceden yapan vardır büyük ihtimalle ama genede hiç kimseden görmeyip kendim yaptığım için koyayım dedim :)

Size birkaç soru soracağım
    1-) Işık akvaryumun orta kısmında toplanıyor bunun balıklara bir zararı olur mu ?
    2-) Zararı olursa ne gibi zararları olur ?
    3-)Işığı nasıl dağıtabilirim ?
    Şimdiden teşekkürler…

2. figenc

figenc

1) Evet
    2) Balıkların güzünü alır, suda çarpışabilirler :D

Şaka yapıyorum tabi Fatih öncelikle tebrik ederim. Elektirkçiye dandik bi balans taktırdım diye 15 lira vermek gücüme gitmişti. Bir de balansı taktığı yeri görsen adamı vururdun, tabi bu da şaka vurma kısmı yani aliye:gif (kapağın en küçük dengesizliğinde düşmesi aklıma getirmiyor değil)

Elektrikten anlamam ama akvaryum suyla doluyken ışık farklı kırılma yapacaktır bilirsin. Işık eşit yayılmalı en azından kör noktalar kalmaz, sonra köşede kalan bitkiler fırsat eşitsizliğini protesto edebilirler ;)

Reflektör -ya da aliminyum folyo- faydalıdır.

Benim gibi bilmeyene anlatıyorsan konu pek anlaşılmıyor. Adım adım anlatmalıydın.

Son olarak "maliyet sıfır" olamaz :uyari:

Abilerin sana yardımcı olacaklardır.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Eldeki malzemeyi değerlendirmek adına güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim. em34:

Ancak ışık biraz zayıf kalmış. .8. Daha güçlü bir adaptör eline geçince birkaç led daha ekleyerek güzel bir aydınlatma sağlayabilirsin. ;)

Yada bilmiyorum bana yakınsan gel sana biraz led vereyim. Onlarla işini görebilirin. ;)

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bitki kullanmayacağım. Köşelerde aydınlanıyor ama orta çok aydınlanıyor. Buda balığa zarar verirmi ?

Bunda bilip bilinmeyecek hiç birşey yok resimlere bakarak neler yapılmış çok rahat anlarsın zaten lehimledikten sonra bitmiş oluyor fişe takıp çalıştırıyoruz ;)

Maliteyete gelince herkezi bir an kendim gibi düşündüm ( elektririkle uğraşıyorum ) bu yüzden elimde bu malzemeler vardı. Led lamba biraz daha fazla olsa çok çok daha güzel birşey olabilirdi.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Teşekkür ederim.

3 ışık vardı oda 4.5 V ediyor elimdeki adaptör 12 V ancak bunu 4.5 ' tan fazla çalıştırdığım da belirli bir süre sonra yanar lambalar .

Çok isterdim tanışmak fakat bir uçtan bir uca sayılırız siz Pendik ben Bahçelievler :) Ama Bahçelievler metroya gelirseniz alabilirim :D :D

Birde kendi yapımım mağara , köprü tarzı şeyler var.

bunun gibi birçok şekil yapabiiyrouz ama suya salınım yaparmı bunar bilemiyorum. Birde batmıyorlar :D ama silikonla alt kısmını cama yapıştırırsak güzel bir şekilde batar.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Fatih. em34: Led kalmamış anlaşılan. :F Akvaryumun ortasına vurması önemli bir sorun yaratmaz. Şu anda akvaryum taban kumu ve dekoru olmayınca daha fazla dikkat çekiyor. Biraz daha led eklersen iyi olur. Sen ilerde neler yaparsın kim bilir ? saat:gif

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Buna sevindim param kalmadı 70 TL vardı hepi uçup gitti 20 tl ısıtıcı , 22.5 tl akvaryum camı ve silikonu , 20 tl filtre 10 tl 2 adet ( 1dişi 1 erkek ) zebra bunları alıcağım. Akvaryum camı hariç diğerlerini almadım yarın alıcağım. Evet daha sonra aynısından 2 tane daha yaparsam 1 sağa 1 sola 1 ' de ortaya koyarsam güzel olur .Kum olarak incecik bi kum düşünüyorum beyaz yada mavi ?

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih ben doğma büyüme b.evler yaylalıyım. ;) Eşim dostum,sülalem o bölgededir. Yani yolum sık sık düşer oralara. Bakarsın birgün ziyaretine,bir çayını içmeyede gelebilirim. :)

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tabikide gelebilirsin ama gelmeden 1 gün önce mesaj atarsanız sevinirim çünkü bu sevda yüzünden evde duramıyorum :D Hergün bisikletimle çıkıp akvaryumcuları dolaşıyorum yeni akvaryumcular arıyorum. B. evler Kadir Has centerın orada oturuyoruz. B. E. Lisesinide biliyorsundur hemen onun yanı :)

10. Portnoy

Portnoy

Fatih eline emeğine sağlık dostum.. Süper bir çalışma olmuş ..Bir tavsiyem : Ayarlı adaptör kullanabilirsin..

11. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz

Ellerine sağlık Fatih kardeşim. :helalolsun: Hazır led demişken bir sorum olacaktı. Bauhaus'a bile baktım ancak led ampul bulamadım. Kutu içinde 100-150 gibi bu küçük led ampuller satılıyor diye biliyorum ancak nereden bulabileceğim hakkında bir fikrim yok. huh: Bilgisi olan varsa yardım edebilirmi?

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Sezgin kardeşim , Bakırköy'de Demirciler Çarşısında Merter Elektronik var.Orda alt katta istediğin kadar led alabilirsin.. Her renk ve sayıda saygılar:gif

13. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz

Teşekkür ederim Volkan hocam. E bir ara Bakırköy'de buluşuruz artık. .Ş.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Volkan, yolun o bahsettiğin yere düşerse sorarmısın oraya mavi lensli led varmı diye. Ve birde fiyat alabilirsen çok sevinirim.

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ayarlı adoptör zaten. TEşekükür ederim.

Sezgin abi senin dediğini anladım. Sıra sıra renkli renkli ledler oluyor. Vitrin camlarını filan süslüyorlar onlardan soruyorsun anladığım kadarıyla. Ucuzlukçularda bir çok çeşidini bulabilirsin. Yok eğer tek tek diyorsanda Volkan abinin dediği gibi elektriçilerde iki ayaklı led dediğin zaman veriyorlar. bunları.

Olcay abisanırım senin dediğin mavi led. Beyaz gibi duruyor ama mavi renkte yanıyor ? Mavi lensi ledden kastın bumu ? Eğer buysa Karaköyde 25 kuruş tanesi.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Fatih bahsettiğim ledler genelde led projektörlerde kullanılan çok kuvvetli ışık veren led lerdir.

Örnek resimler:

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Mesut hocamda vardı bu ledlerden bir fırsatta getirecek bana ve bu ledleri yeni yaptığım armatürde kullanmayı düşünüyorum.

17. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Olcay hocam bu led'lerden genelde park ışıklandırmalarında var fakat deniz akvaryumu için uygun olacağını sanmıyorum.Deniz akvaryumu için uygun renk aralığında üretilen kalitesiz flolar bile yosun sorunu yaparken bu tip led'lerin sistemde sorun yaratma olasılığı yüksek.

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Levent hocam bu ledlerin mavi olanından kullansak olmazmı sence ? Gerçektende mükemmel ışık veriyorlar fakat genede kelvin değerlerini felan bilemiyorum tabi. saat:gif

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Olcay abi işte bunlar 2 ayaklı led ler. Mavi-Beyaz olanları aşırı derecede ışık verir. Fakat deniz akvaryumu için uygun olurmu onu bilemem. Ama bunlardan 20 tanesiyle 1 metre boyundaki akvaryumu çok çok fazla aydınlatabilirsin. Bundan eminim. ;)

20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Olcay Hoca'm sanırım bahsettiğin high power ledler 1-3-5 watt aralıklarında ve çeşitli açılarda lensleri ayrı satılıyor.Bunları tuzlu suda kullanıyorlar.Ledlerin tek handikabı çok ısı ürettikleri, yeterli soğutma yapılmadığı takdirde ledi olumsuz etkiliyor.

Ben kendime kapak yaparken çok araştırdıktan sonra hem maliyet yüksek, hemde iyi soğutamam korkusu ile vaz geçmiştim.
    Bu armatür bilgisayar kontrollü olup programlanarak tüm ışık efektlere sahip. (Sabah, öğlen, gün batımı ve ay ışığı.) Ana ünütesinde eklenen problar ile Ph, redox, ısı vs. gibi ölçümler yapabiliyor.

Sayfayı Paylaş