1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Işıklandırma

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde kapan01 tarafından 23 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. kapan01

kapan01

İsim:
    serhan koçak
    Arkadaşlar 140-150 lt'lik akvaryumda kaç watt'lık floresan kullanmalıyım yada piyasa da bu floresanlar kaçlık halinde satılıyor. Artı fiyat aralıklarını bilen varsa çok memnun olurum. 10 watt'lık floresanı akvaryumcu 20 tl demişti bana doğrumudur sizce ,yoksa keklemeye mi çalışıyor anlayamadım çünkü 100 wattlık ısıtıcıyı 15 tl'ye alırken ve 1200'lük motor 20 tl olurken nasıl olurda floresan bu kadar pahalı oluyor.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumun ölçüleri de önemlidir florasan wat gücünü belirlemek için. 10 wat, 24 wat, 54 wat gibi seçenekler var ancak bu florasanların uzunlukları farklıdır. Akvaryum ölçülerine göre belirlemek daha doğru olur.

3. kapan01

kapan01

İsim:
    serhan koçak
    Akvaryum ölçüleri 102*31*45 cm'dir. 10 watt küçük gibi geldi bana sanki

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence de 10 wat çok küçük. 2 adet 30 wat veya T8 florasanlar da var mı bilmiyorum 39 wat bu ölçülerdeki akvaryuma güzel olur. Fakat bir adet bana yeter derseniz tercih edilebilir bitki yoksa.

5. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Temel Abi benin anlamadığım bişey var; neden herkes daha doğrusu birçoğumuz hala florasanla aydınlatma yapıyoruz. Artık LED ler var. Ve florasanın 50 watt ta verdiği ışığı maksimum 10 watta veriyorlar. Fiyatları oldukça uygun aslında. Bitkili akvaryumlarda uygun olur mu bilmiyorum ama Eğer akvaryumda bitki yoksa bir sorun teşkil etmez. Aksine elektrik tasarrufu bile olur uzun vadede. Ben hatta spariş bile verdim perşembeye gelir en geç ve akvaryuma bi aydınlatma sistemi kurma amacındayım. Hatta ledleri aldığım sitenin adını da vereyim; www.ayled.com.tr Bu sitedeki Süperflux Led Modüller seçeneğini bir inceleyin derim. Ben 5 li lerden saipariş verdim 25 tane. 10 modüllü ve 15 modüllü iki sistem yapmayı planlıyorum. Sistem çok basit çalışıyor. Herkesin kolaylıkla yapabileceği şekilde seri olarak uygun adaptörlere bağlanıyor ve ışık veriyor. Ben hafta sonu yapacağım uygulamayı resimli olarak sizlerle de paylaşmayı umuyorum. Eğer aydınlatma iyi olursa bundan sonra forasanla işim olmaz tem03.gif

6. kapan01

kapan01

İsim:
    serhan koçak
    Ben aldım bugün floresan' 20 watt'lık Roxın RX-800 140 lt'lik akvaryumu mükemmel aydınlatıryor fiyatını da çok uygun buldum.Led marka floresan' bilmem ama gerçekten süper oldu aydınlatma bu kadar beklemiyordum yani onu söyleyim Gökhan pek bir bilgim olmadığı iççin bir şeyde söyleyemiyorum.

7. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Led florasan markası değildir Serhan bey. Led düşük enerjiyle yüksek performans veren bir lambadır. Isınma yapmadığı için az enerji kullanır...

8. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
  9. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Ledler daha az yer aydınlatır ama daha güçlü ışık verir..Fiyatı uygundur ama çelişkili bir konudur.

10. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Nasıl yanı hangi konuda celişkili?

11. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    çok iyi anlaşılacak bir konu değil işte akvaryum için uygun değil

12. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Akvaryum için gayet uygun bir çok akvaryum sistemi var bunu kullanan ben 2 bitkili akvaryum olmak üzere 3 akvaryumda kullanıyorum gayet menunum

13. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Benim çam bitkilerini tel tel döküyolar. Kaliteli led bulamadığımdan da olabilir.

14. savcı

savcı

İsim:
    Şenol AVCI
    Merhaba,
    35 lt lik akvaryumu değiştirdim.130 lt akvaryum kurdum.Önceki akvaryumda 60W tasarruflu ampullerden vardı.Sanırım ışık cinsinden dolayı akvaryumdaki sazlar sarardı.Yeni akvaryuma 15W grolüxfloresan lamba koydum.Sazlarıda yeni akvaryuma diktim.Yaklaşık 1 hafta oldu fakat bitkilerde yeşile dönme gözleyemiyorum.Sizce ışıkmı yetersiz?Yoksa biraz daha sabır mı?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Işık yetersiz bence. Bir de yeni akvaryum yeni su demektir ve bitkiler pek yeni kurulumlardan hoşlanmazlar, yani sabırda gerekli. Çoğaltacağınız ışık için renk seçimini bitkiye hakim arkadaşlar yazacaktır.

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sararan veya çürüyen bitkiler geri yeşile dönmez.

135 litrelik bir akvaryuma, bir tane grolüx yeterli gelmez, grolüxün yanına bir aquastar 10.000 kelvin bir tanede 6.500-6.700 kelvin gün ışığı ilave etmeniz gerekmektedir.

17. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Gökhan Bey vermişolduğunuz siteyi inceledim.Ben de bu aralar led aydınlatmaya kafayı takmıştım.Fakat birşey aklıma takıldı sitedeki 5 li Süperflux Led Modüllerlerin beyaz olanı gün ışığı mı yoksa farklı bir şey mi?Bu konuda bilgi verirseniz ben de sipariş vermeyi düşünüyorum.Tşk..

Sayfayı Paylaş