1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum ile bazı sıkıntılarım...

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 7 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Merhaba değerli akvaristler...

100*30*40(h) ölçülerinde bir akvaryuma sahibim.Yaklaşık 5 ay önce akvaryumun yan camlarında(bu arada camlar 6mm kalınlığında) 1 er cm esneme olduğunu tesbit etmiştim.Hemen bir akvaryumcu ile konuşup yanlara 10mmlik camlardan kayıt attırmıitım.Ancak akvaryumcunun uzun kenarlara attığı camlar enine çatlakmış.aksi gibi bu çatlak bölgeler de esnemenin en yoğun olduğu yere yani tam akvaryumun ortasına geliyor.Zamanla bu çatlak yerler suyun da basıncıyla içe doğru esneyip parçalandı ve akvaryumdan parçalarını topladım.Ama aşırı şekilde bir parçalanma yok fakat bu durum yanlara doğru esnemeyi arttırdı.Ayrıca akvaryumcu kuşakları camların en üstünden atmış yani 1 cm içerden yapmamış.Buharlaşan su kapağın altından buralara geliyor ve tabana iniyor.Yani dolaylı olarak akvaryum akıtıyor.Bu durum karşısında neler yapabilirim?Kuşakları söküp kendim 1-2 cm alttan mı atayım?Ayrıca o silikonlu kuşakları nasıl sökeceğim?

Resimle de anlatmaya çalışıyım:

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Akvaryum ile bazı sıkıntılarım...

Yunus Emre,Kuşakları neden üstten attığını tahmin etmek zor değil. Tank esnemişken içten atamaz zira kuşak tam anlamıyla camı öpmez. Kuşakları Tek parça kullanılmamış olabilir başka türlü 10mm camın o şekilde çatlaması zor. Eğer kendim yapacağım dersen tankı tamamen boşaltıp yapman en kolayı ve en sağlıklısı olacaktır.

lordnelsono6 bunu beğendi.
  3. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Bekir Bey zaten kayıtların atıldığında akvaryum boştu.Ben dekor değişimi yapacağım için yine akvaryum boş olacak.Ben yine 10mm camdan 2 cm içerden yapayım o zaman.Evet sanırım camlar tek parça değildi çatlaktı.Bu çatlak yerler basıncın etkisiyle içeri doğru bükülünce parçalanmalar oluştu.Akvaryumun boyu 100 cm.Kayıtları da 100 cm mi kestirmeliyim?Yoksa 94 cm kestirip yanlardan 3 er cm bırakmak buharlaşan suyun yanlardan tekrar tanka dökülmesi için daha mı mantıklı?

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

94 Cm Kestirmek yerine içten ölçüp akvaryumu kayıtları biraz geniş tutarak köşelerinden boşluk bırakacak şekilde kestirmek daha mantıklı hem yan camları hem de ön ve arka cama yapıştırırsan daha kuvvetli olur. Misal olarak 5 cm yerine 8 cm kestirip köşelerden boşluk bırakacak şekilde ayarlatırsan güzel olur.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yunus akvaryum riske atılacak bir cam kare değil ev ortamında. Bu yüzden bence ya söküp yeniden yaptır veya yeniden akvaryuma içten kenarlara silikon kullanıp üstten de uzun camları bağlayacak düz kuşak at veya attır bence.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bencede akvaryumu söküp,yeniden yapıştırmak en sağlıklısı. Yunus emin ol akvaryumu yeniden söküp yapsan şuan uğraştığın kadar uğraşmazsın. :ay: Ama yok sökmeyeyim dersen,akvaryumun ön ve arka camına içten içi tam öpecek ölçüde iki parça kestir ve tam ortadan birde kayıt atıp yapıştır. Ama bu işlemi yaparken camlarda bulunan eski slikon izlerini tamamen kazıyıp temizlemen lazım.Zira slikon üstüne slikon tutmaz,bir zaman sonra bırakır.

7. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Allah yardımcın olsun sıkıntılı bir durum.Üstadların tavsiyeleri geçerli:ay:

8. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Eski kayıtları söküp yeniden kendim 10mm camdan kayıt atacağım en sağlıklısı bu olacak heralde.Tşk...

Sayfayı Paylaş