1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Katkıları

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 16 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. Görkem ÇAKIR

  Görkem ÇAKIR

  Mesajlar:
  1.208
  İsim:
  Görkem ÇAKIR
  Brightwell, Seachem deniz akvaryumu katkıları gibi akvaryumlar için genellikle gerekli olan katkıları sizlere tanıtmak istiyorum. Tabiki bu katkıları test yapmadan kullanmak sakıncalı olabilir. Kullanmadan önce su değerlerini ölçmek her zaman iyidir. Bunu da belirtmek istedim.

  Reef akvaryumlarında genellikle kullanılan katkılar Magnezyum(Mg), Kalsiyum(Ca), İyot, Kalsiyum Karbonat(KH), Trace elementler, Stronsiyum, Zoo plankton ve fitoplanktondur.

  Ama reef akvaryumları için olmazsa olmaz Magnezyum, Kalsiyum ve Kalsiyum Karbonattır.

  İlk başta bu elementlerin ne olduğunu öğrenelim. Akvaryumumuza ne döküyoruz. Bilmek hakkımız değil mi? :)

  Magnezyum:

  Magnezyum gümüş beyazlığında bir metaldir. Toz halindeki magnezyum kolayca tutuşur ve parlak bir alevle yanar. Bu özelliği nedeniyle, elektrikli fotoğraf makinesi flaşları çıkmadan önce, magnezyum yakılarak flaşlı fotoğraflar çekilmiştir. Bunu da belirtmek isterim. :)

  Farklı iki marka.

  Kalsiyum:

  Kalsiyum, toprak alkalileri grubundan metalik bir element.

  İyot:


  İyot başlıca tıpta, fotoğrafçılıkta ve boya imalatında kullanılır. Çoğu canlının eser miktarda iyota gereksinimi vardır. Ayrıca tentürdiyotta da iyot vardır.
  Kalsiyum Karbonat:

  Kalsiyum karbonat, halk arasında kireç taşı olarak bilinen bir tür kimyasal bileşiktir. Kalsiyum karbonatın doğada bulunduğu kayaçlar içinde en yoğun bilinenleri, aragonit, kalsit, vaterit, tebeşir, kireç taşı, mermer ve travertendir.

  Stronsiyum:

  Stronsiyum gümüşümsü beyaz metalik katı bir elementtir.
  Brightwell Zoo ve Fitoplanktonlar:

  Plankton, suda bulunan, hareket yeteneği akıntıya bağımlı olan canlılara verilen genel isimdir. Bitkisel planktonlara fitoplankton, hayvansal olanlarına ise zooplankton adı verilir. Göllerde, denizlerde ve akarsularda, hatta belirli şartlar altinda buzullarda bulunabilirler.

  Ayrıca Caribsea'nin çıkarmış olduğu coraline alg oluşumunu hızlandıran bir ürün var. Coraline alg'in asıl yapıtaşı magnezyumdur. Bu ürün kullanıldığında akvaryumdaki magnezyum seviyesi olağandan fazla artar. Bu nedenle dikkatli kullanmak gerekir.

  Akvaryumda olması gereken su değerleri: (Ortalama)

  Sıcaklık: 24-26 derece
  Tuz yoğunluğu: 1.023-1.025
  Kh: 9-10
  Mg: 1350-1400 mg/lt
  Ca: 425-450 mg/lt
  Nitrat: 0-1
  Fosfat: 0

  Saygılar...
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  Saruman bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Görkem ellerine sağlık senin tanıtımlar güzel oluyor. Araştırmacı olman ve aslında iyice anlamadan kendin de ekipmana karar veremediğinden bu araştırmaların çok faydalı oluyor.

  İlk kurulum aylarında olmasa da canlı yükü arttıkça artık katkılar gündeme gelmeye başlıyor hobide. Kimi onlarsız yapamıyor kimisi şaşırtıcı şekilde bu ürünler ile.

  Teşekkürler...
   

Sayfayı Paylaş