1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum konusunda yardım...

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Comratex tarafından 17 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Selamun aleykum
    Tanganyika ve Güney Amerika macerasının sonunda artık denizlere açılmanın vakti geldi diye düşündüm ve işe acele etmeden araştırmayla başladım.Aklımdaki tank ( Evde önceki tankın yerine ancak bu boyutta bir akvaryum koyabileceğim) 120x55hx60 gibi bir ölçüye sahip.Araştırmalarım da fiyatların bir hayli yukarılarda gezdiğini gördüğümden akvaryumu kendim yapmaya karar verdim.Fakat gördüğüm kadarı ile deniz akvaryumlarında tatlı su tanklarındaki gibi kayıt kuşak olayı yok,bunun yerine daha kalın bir cam kullanılıyor.

Çanakkale de 12mm cam bulamadım ve bulamayacağımı söylediler.Bu ölçüdeki tank 10mm cam ile olur mu?Olursa riski ne olur?Ya da bana önerileriniz nelerdir.Teşekkürler.

veysel bunu beğendi.
  2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hoşgeldiniz 12mm tavsiye ederim.
    Kendiniz yapacaksanız da durso ve sump konularında bilgi edinmek gerekir. Evet fiyatlar ucuz değildir ama 2. El falan kovalasaniz daha verimli olur.

garmagan bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hoş geldiniz, hayırlı olsun. Ölçüleri 110*70*50h olarak yapın benim görüşüm. Derinlik kurtarmaz diyorsanız 110*60*50h de güzel bir ölcü. Bu ölçülerde bir tank yüksekligi azaltılmış hem aydınlatma maliyeti hemde cam maliyeti açısından sizi yormaz. 10 mm bu ölcülere yeterli bir cam kalınliğı. Üst köşelere üçgen seklinde kuşak yapabilirsiniz destek olacaktır.

4. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Hoş bulduk.İnşaAllah hakkımızda hayırlısı olur. :) 12mm camdan olsun isterdim ama Çanakkale bazı konularda kısır her istediğimizi bulamıyoruz.110cm 10mm camı kurtarırsa tabiki onu yapacağız başka çare yok.Yükseklik 55cm yazdım ama 5cm boş kalır diye düşünmüştüm,sizin fikirleriniz nelerdir.70cm derinlik tabi ki güzel olur ama akşam evde ölçmem lazım,benim için kurtarır da hesapsız iş yapıp iç işleri bakanından laf söz yemeyelim sonra :) Bir kaç sorum daha olacak ama izniniz olursa.Hazır akvaryumları gördüm genel de ortadan taşırma sistemi var,cama dikey kesik ( L ) şeklinde riskli geldi bana tabi ki işin ehli daha iyi bilir.Bende köşelerden 2 kule yapsam diye düşündüm arka cama delik açtırarak.Tek kule içinde 2 durso bir emniyet mi daha iyi olur yoksa 2 kule mi daha iyi olur.Teşekkürler.

5. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    2.el fiyatlarına da az çok göz gezdirdim ama nakliye ücreti işin içine girince yine yüksek fiyatlara ulaşıyor kaldı ki kırılma riski cabası.Elimdeki 120x60x60 akvaryumu arkadan deldirip durso ve sumpa uygun hale getirmeyi düşündüm fakat daha sonra yenilemeye karar verdim.Çünkü onuda 2. el almıştım ve 2.5-3 senedir bende öncesi nedir bilmiyorum.Camda az da olsa çizikleri mevcut.Dedim kendi kendime "Yapıyorsan bir kere yap tam yap." :)

Ontheway ve Pennywise bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş