1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

akvaryum kumu ,kumları. hagen siyah kum.killi dere kumu çok zor.. lav kırığı

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde baykalbul tarafından 14 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu
    dere kumu yatağında kille karışmışsa yıkaması çok zor. şehirin kenarlarında ,inşaatın olduğu yerlerde kum satan yerler var. çeşit çeşit kum bulmak mümkün. çeşitli renklerde. oradaki dere kumu daha temiz olabilir. 1 kilo alın mesela, yıkamayı deneyin. yıkanıyorsa daha alabilirsiniz.
    3 saat uğraşan varmış. ilk dere kumumda çok uğraşmıştım. temizlenmişti ama suyu klorlu gibi yapıyordu. o kirinden değilmiş meğer. midye kırığıda aynı etkiyi yaptı bizim suda. siyah hagen aynı etkiyi yapmadı.

kovaya kumu koyarken, 20 litreye 5-6 kilo koyun bence. ikinci 5-6 kiloyu 20 litrelik kovaya sonra koyun. tam sirkülasyon olmayabiliyor yıkarken. gerçi siyah hagen kum kolay yıkaması.

siyah hagen kumlarda çeşit çeşit. beyazlı olanı cichled ler içinmiş. siyah beyaz karışık. ama hagen siyah kum olmayabilir bu kum. siyah kumu da silis olabilir. siyah hagen kumda silisdir belkide gerçi. çinden gelen siyah kumlar var. gerçi almanya ya siyah hagen inde çinden geldiği söyleniyor.
    benim aldığım siyah hagen almanya dan geliyor dedi satıcı. aquackley de (bakteriden üretilen ,kuru nohut yarısı büyüklüğünde ,kızılımsı toprak. yuvarlak toprak. ama bitki için çok yükseltmek gerekiyormuş. bitki köklerini yerleştirmek zor muş. bir de yukardan su eklendiğinde daha kolay yarılıyormuş) almanyadan geliyormuş. aquacley yıkamak kolay değilmiş ama yıkamadım ne kadar zor bilmiyorum.
    mıknatıs çok ufak hagenleri çekti. umarım bitkilere yararlı olur hagen siyah kum.
    lav kırığı dereden kille karışık alınan, dere kumunu yıkamak kadar zor değil. ama benim aldığım lav kırığı doğada kendiliğinden kırılmış lav kırığı gibime geldi. daha iyi aslında ama yıkaması zordu. 20 yıkama civarı pes ettim. gerçi az bir yıkama ama hagen siyak kumu 4-5 defa yıkadığım düşünülürse çok tabi. 2 saatte temizlenirdi bence lav kırığı.
    beyaz dere taşları güzel yakışıyor siyah hagen kuma. bitkinin yeşil rengide güzel duruyor maşallah.

siyah hagenli akavryum. hagen tam siyah değil, kahverengili(umarım bununda sahtesini yapmazlar)

lav kırığının yıkandıktan sonra dibi. 20 ltrelik kovaya 5-6 kilo konsa daha iyi yıkanır lav kırığında. dip kalkmıyor çünkü yıkanırken.
    lav kırığının 7 kiloluk kısmı, 10 kiloluktan

köşeli olmayan sanırsam doğal yolla ufalanmış lav kırığı

70cm27cm37cmh a 12 kilo hagen siyah kum. akvaryuma resimlerdeki 10 kiloluk ama. 10 kiloda bitki için yetiyor

nokta gibi 3-4 hagen siyah kum yapıştı mıknatısa. belki kuvvetli olsaydı mıknatıs daha yapışırdı.

killi dere kumu. dikakt edilirse elimle kumu aldıktan sonra su bulanıyor. bu kum 1 saat ten fazla yıkanmıştı oysa :)

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Cevap: akvaryum kumu ,kumları. hagen siyah kum.killi dere kumu çok zor.. lav kırığı

Bilgiler için teşekkür ederiz Baykal bey. Fakat hagen'i yıkamaya gerek yok :)

fth-94 bunu beğendi.
  3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: akvaryum kumu ,kumları. hagen siyah kum.killi dere kumu çok zor.. lav kırığı

Kesinlikle hageni yıkamadan direk koyabilirsini.Ne tozu ne kiri var zaten. Direk dökün akvaryuma :)

4. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu

:) olabilir , yıkamaya gerek olmayabilir. ama yıkayınca su bulandı. belki kırılırkenki toz dur. ve yıkanmasada dibe çökebilir o toz. zaten 4-5 yıkamada tertemiz gibi oldu maşallah. hagen siyah kum yıkaması çok kolay maşllah :) :ay:

5. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu

bir uyarı daha : akvaryumu banyoda yıkarken ,kovayı iskemle üzerinde tutmayın. zira oynayacaktır(dere kumunda daha zor oynar ama oynar) ve devrildiğinde,düştüğünde kova kırılabilir.

Sayfayı Paylaş