1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Kumu Ne işe Yarar ?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde erencan123 tarafından 9 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. erencan123

erencan123

İsim:
    Eren Can
    Arkadaşlar akvaryum kumu ne işe yarar ? Alsam mı almasam mı ? saat:gif:smiley33:

:aha:

2. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu
    Cevap: akvaryum kumu ne işe yarar ?

Bir işe yaramaz, dekor bir de balıklar kumla oynamayı sever. Başka da bir espirisi yok.

3. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Bence var kumun içinde yararlı bakteriler olur ve bu suyun düzenlenmesine yarar diye duymuştum.Yanılıyormuyum acaba?

hasanaytekin bunu beğendi.
  4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Kum akvaryumdaki biyolojik düzenin oturmasını ve dengede kalmasını sağlar. Özellikle bitkili akvaryumlarda kum üzerinde kalan yem ve dışkı artıklarının bir kısmı kum içerisindeki bir takım mikro organizmalar tarafından, bir kısmıda bitkilerin kökleri tarafından besin olarak kullanılır. Unutulmaması gereken bir noktada kum üzerinde azda olsa bir akıntı olması ve dip çekiminin düzenli olarak yapılmasıdır. Çünkü kum üzerinde biriken tortu havalanamaz ise oksitlenir ve bir süre sonra akvaryum canlılarını öldürecek bir atık olarak (nitrat) ortaya çıkar.

Bu açıdan "bir işe yaramaz ve yalnızca dekordur" yanlış bir yaklaşımdır.

5. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Hasan abiye katılıyorum bende...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Akvaryum Kumu Ne işe Yarar ?

Hasan'a ben de katılıyorum. Taban malzemesi akvaryumun iyi seçilmesi gereken bir malzemesidir. Kum olmadan akvaryum olmaz değil ama iyi bir akvaryum tabanı her açıdan iyidir.

7. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    Cevap: Akvaryum Kumu Ne işe Yarar ?

Bende Hasan arkadaşıma katılıyorum, akvaryumda kum olmazsa olmazlardan biridir bence. Ancak kumumuzu besleyeceğimiz türlere göre ayarlamamız gerekir.

Sayfayı Paylaş