1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Kumunu yıkamanın kolay yolu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde GKARE tarafından 26 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Arkadaşlar nette gezinirken aşağıdaki vidyo'ya rastladım. Sonuç olumlu görünüyor yine de akvaryum içinde değilde başka bir kapta denemek daha güvenli olur sanırım.

[video=youtube;d-XB0bwtZh8]http://www.youtube.com/watch?v=d-XB0bwtZh8&feature=related[/video]

2. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Cevap: Akvaryum Kumunu yıkamanın kolay yolu

Evet bende görmüştüm ama çokta mantıklı gelmedi. Sanki sadece belli bir kısmını temizliyor gibi.

3. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Videodaki bence yıkama felan değil akvaryuma yeni kum eklemenin kolay yolunu gösteriyor :)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kumu ters dönünce yosun vb kaplamayan taraf yukarı geliyor ve kum daha açık renk görünüyor. Şişenin içinde kalan işin devede kulak kısmı. 3 gün hiç durmadan bu işlemi yaparsan biraz temizlenir kum ama şişeyle alınan su yüzünden akvaryumda su kalmaz.

5. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Oturmuş bir akvaryumda kumun karıştırılması dahi bana pek mantıklı gelmiyor.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Tam bir temizlik sayılmaz bu. Kumu havalandırma adına güzel olabilir diye düşünüyorum. Kumu havalandırmak ayrı bişey , yıkamak ayrı bişeydir.

7. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Bencede...

8. murat600

murat600

İsim:
    Murat SEFER
  9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Çalışan bir sistemde kumun alaşağı edilip yıkanmasına gerek varmıdır sorusu atlanmış gibi..

Son videodaki kumlara dikkat ettiyseniz hepsi iri taneli. Hepimiz değilse bile pek çoğumuz ince taneli kum kullanıyoruz. İnce olduğu için dip çekimi yeterli olacaktır kanaatindeyim, zira sudaki pislikler ince taneli kumun altına geçemeyecek ve kumun üstünde kalıcak.

Kumun en alt tabakasında yaşayan canlıların da hayatını düşünmek gerekmez mi? sadece kumun üstünde duran pislikler ve bozulan görsellik mi önemlidir akvaryum biyolojisinde? Kumu karıştırmamak gerek diye düşünüyorum. Videodaki vatandaş zaten kumun dibine kadar inmiyor ve canlı yükü de ya örnek olsun diye boşaltılmış ya da hakikaten yok denecek kadar az. Aslında yok bile, bir tane canlı var, o da ayrılmış bir bölmede.

10. Burak Çetin

Burak Çetin

İsim:
    Burak Çetin

Aynen bence de çok haklısın.

11. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Bu yöntemi denendim onayladım, güzel ama çok miktarda kumu değil as miktarda yavaş yavaş zaten kurulu bir akvaryuma eklemek için güzel bir yöntem, Özellikle kayaların rakasına kumu ulaştırmak için.

Sayfayı Paylaş