1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum kuracağım yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde kiraz1 tarafından 1 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. kiraz1

kiraz1

İsim:
    memet kiraz
    Arkadaslar 80 35 40h akvaryum alıcam 110 litre bir şey 100w ısıtıcım var shark marka olsa gerek icine yalnız at f201 iç motor düşünüyorum ne dersiniz.birde balık olarak içine çift olarak 4 5 cm boylarda frontoza , sp , iceman, yunus , papağan ,aqua ve birde vatoz düşünüyorum. biraz fazla olacak olsun 110 litrelik akvaryum onlara 10 cm olana kadar yeter diye düşünüyorum. yalnız kavga etmesinler istiyorum(bir cins çıkarmam gerekir mi ). bide akvaryumu sehpa üzerine koyucam akvaryum boyunu 1 m yapsam yanlardan 20 cm boşluk kalacak 2 yandan kırılır diye düşünüyorum sizce 80 mi olsun 1metre mi?

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Akvaryum kurucam yardım

Mehmet Bey öncelikle akvaryum ölçülerine göre iç filtre yerine bir dış filtre temin etmeniz temizlik açısından ve müdahale (filtre temizliği ) bakımından çok daha verimli olur. 100 w. ısıtıcı yeterli. Gelelim türlere Eğer ciklet türleri besleyeceksiniz kusura bakmayın bu ölçüler yetersiz. Cüce cichlid olan Leleupi yada Brichardi beslenebilir. Bunun haricinde canlı doğuran türü yada melek balığı tercih edilebilir.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Mehmet kardeşim öncelikle aramıza hoşgeldin.

Beslemeyi düşündüğün balıklar arasında aqua yı anlamadım ama geri kalan balıklarda çok uyumsuz.Papağan,frontoza yunus vs.Üstelik Akvaryumun bu türler için çok yetersiz. Belli bir boya gelene kadar idare esin diyorsun anlıyorum ama bu hacimde beslemeyi düşündüğün balıklar arasında sarı prensesler hariç geri kalanların hepsi yanık kalır.

Akvaryumun cam kalınlığı bilmiyorum ama 8 yada 10 mm olursa,sehbanın kenarlarından kalacak olan 10 ar cm lik boşluktan birşey olmaz. Ama akvaryum 8 mm den inceyse kırılabilir.

4. kiraz1

kiraz1

İsim:
    memet kiraz

Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Benim için önemli olan balıkların uysal yaşaması. komşumda 50*30*40h cm lik akvaryum var ve bir süre papağan besledi içinde sp yunus vatoz vardı.Papağan balığı renksizdi ve küçük dü daha sonra çok büyüdü ve iyice kızardı gayet mutluydu.

Benim için önemli olan kavga etmeden yaşamaları. akvaryumun uzunluğunu 1 metre yapsam olur mu? Bide dış filtre alacak kadar param yok ileride belki o yüzden biraz küçük tutmak istiyorum akvaryumu kirlenmesin fazla diye.İç filtre at f201 işimi görür mü, balık olarak sp papağan frontoza beslesem olur mu?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Akvaryum kuracağım yardım

Papağan balığı tavsiye etmem beslemek istenen balıklar yanına. Hacim tam olarak nedir bilemiyorum ama Frontozalardan keyif almak biraz da büyük akvaryumlarda mümkündür. Etçil balıklardır ve bu yüzden filtrasyon önemli. İç filtreyle olmaz değil fakat ne kadar olur o tarafına bakmak gerek.

6. kiraz1

kiraz1

İsim:
    memet kiraz

Akvaryum 110 litre 80 cm olarak 1 metre yaparsam eğer 140 litre yapar. Bu sefer dış filtre almam gerekecek o yüzden iç filtre işimi görsün istiyorum 1 sene kadar.1 metra alırsam eğer koyacağım yerde kenarlarında 20 cm boşluk olacak kırılır diye düşünüyorum.80 cm yaptırıcam o yüzden 6 8 balık için yeterli.Frontozanın etçil olduğunuda bilmiyordum. yani alacağım balıklarım yaşayamaz mı diyorsunuz?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balıklarla yaşar yaşamasına yani diğer balıklara zarar vermez. Kendisi akvaryuma yük getiren besinleri tercih eder kuru yem veya karides parçaları gibi. İç filtre kullanacağım diye akvaryumu küçük yaptırmak doğru olmaz. Sonuç olarak şelale filtre kullanılır, artı desteklerle filtrasyon artırılır veya DIY filtre yapılır.

İlerde rahat etmek için akvaryumu en az bir metre uzunluk, 50 cm yükseklik ve 50 cm derinlikte yaptır bence.

8. kiraz1

kiraz1

İsim:
    memet kiraz

Aslında bende isterim büyük akvaryum yaptırmak ama hem masraflı olacak masrafı gectim zahmetli onuda gectim ailem izin vermez ve yerim yok büyük akvaryum koymaya 1 metreyi bile koymaya verim yok (kenarları dışarıda kalıcak ağırlıktan kırılır ) o yüzden küçük alıcam işimi görür. 6 7 balık için yetmezmi 110 litrelik akvaryum ilerde mobilyalı büyük alırım. eğer şimdi ayak uydura bilirsem 110 litrelik akvaryuma.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Şimdi Mehmet şöyle birşey var. Diyorsunki arkadaşımda vardı ve balıklar gayet mutluydu. Peki balıklar neye göre mutluydu,kime göre mutluydu ve mutlu olduğunu nasıl anladınız ? :) Balıklar kavga etmiyor,yeme geliyor vs diye onların mutlu olduğunu düşünmemek gerek. 80 litrelik bir akvaryumdan bahsediyoruz ve beslemeyi düşündüğün balıklar arasında yunus ve frontoza gibi normal şartlarda 20-40 cm boya ulaşabilen balıklar var.80 litrelik bir akvaryumda balıklar ölmeyebilir ama gelişemezlerde. Yani bile bile balıkları cüce yaparsın.Bu şekilde balık beslemek insana ne kadar zevk verir orasını bilemiyorum artık.O akvaryumda özelliklede yunus ve frontozanın sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi adına tek bir tane bile balık beslenmez. Srn diyorsunki 6-7 tane yi idare etmezmi?. Şimdi olaya birde şöyle bakalım.1,80 boyunda adamsın,seni tutup yarım m2 lik bir yere kapatsınlar,yatman içinde sadece küçücük bir koltuk versinler. Hergün yemeğini suyunuda versinler. Ölürmüsün ? Hayır ölmezsin. Ama o şartlarda nekadar süre ve ne kadar sağlıklı yaşayabilirsin? İşte durum basit bir anlatımla buna benziyor.

O akvaryumda çokta sağlıklıca yaşayabilecek,seyir ve besleme keyfi olarak çok daha tat verebilcek bir sürü cüce cıchlıd lar var. Bence beslemeyi düşündüğün balık türlerini bir daha düşün derim. :em:

10. kiraz1

kiraz1

İsim:
    memet kiraz
    Öncelikle akvaryum 110 litre 1 metre yaparsam 140 litre olacak. 140 litrede bile sp mercan papağan olmaz mı?

Ya arkadaşlar 110 litre akvaryum icin hanqi balıkları besliyeyim yardım edin. Sarı prenses, mücevher, papağan ve frontoza beslemek istiyorum. Frontozaya param yetmeye bilir yani 3 de olabilir. 2 şet adet üçünden alsam 110 litre akvaryumda mutlu olmazlar mı?

11. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Mehmet bey sitemimi maruz görün lütfen. Yukarıda verilen mesajlarda Akvaryum hacminizin beslemeyi düşündüğünüz türler için yetersiz olduğu açıkça belirtilmiş durumda. Canlı Rehberi Buradaki rehberde beslemek istediğiniz türler için minumum gerekli hacim bilgileri ve balıklar ile ilgili ortam, su değeri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Buradaki önerilerimizi sakın yanlış anlamayın, bizler siz değerli arkadaşlarımızın belli ölçülerde imkanlarını zorladıklarının farkındayız çünkü zamanında bizlerde bu şekilde başladık hobiye. İmkansızlıklar, yanlış seçimler sonucu hepimizin sıkıntıları oldu. Bu sepeptendir ki biraz daha hassasız sizlerinde aynı sıkıntılara düşmemeniz için. Çoğu giriş seviyesi Malawi cikletleri için dip sınır 130 - 150 Lt olarak belirtilmiştir ki bu hacimler için bile tek tür ve en fazla 5 damızlık birey olarak önerilir.

Siz belirttiğiniz ölçülere minimum 350 Lt gereksinimi olan balık bile koymak niyetindesiniz. Koyabilirisniz Olcay abimin belirttiği gibi 35-40 cm kadar büyüyebilecek bir balığı ben 9-10 cm olarak bakarım derseniz bu cümlem balıkların mutlu olup olamayacağı hakkındaki sorunuza açıklık getirmiş olur diye düşünüyorum.

Sağlıklı bir kurulum ve sağlıklı balıklar dilerim.

Biz Portal olarak her türlü yardıma açığız yeter ki siz değerli dostlar belli deneyimleri olan arkadaşların söylediklerini kulak arkası etmesinler.

Saygılarımla;

12. kiraz1

kiraz1

İsim:
    memet kiraz

Gerçekten çok teşekkür ederim. Ben balıkları küçük alıcam 1 sene de anca 10 cm olur . 1 sene sonra akvaryumu zaten büyütürüm. Benim demek istediğim 10 cm olsa bile balıklar üreme yapar mı,mutlu olur mu? Birde o dediklerim bir arada kavga etmeden yaşar mı??

13. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Burdaki asıl mesele ve bizim üzerimizde durduğumuz konu o. Siz büyecek bir balığı 1 sene o tankta tutarsanız ne ürer ne daha sonra büyük tanka geçtiğinizde büyümeye devam eder. Bu hobide tatminkarlık düşüktür. Her zaman bir üste istek olacaktır. Bu sebeple bizler size o tankla devam edecekseniz tek tür ve şuanki egonuzu bastıracak şekilde bir tür seçip tankı büyüttükten sonra yeni türlere geçiş yapmanız yönünde telkinlerde bulnuyoruz. KAvga konusuna gelince İllaki kavga olacaktır. Küçük hacim yetersiz alan her erkek kendisine bir bölge isteyecek, belki ölümlü kavgalar olacak. Eğer kararım kesin ben yinede çok çesit bakmak istiyorum derseniz ve sadece iç filtre ile gideceğinizi var sayarsak hastalıklara ve ölümlere de dirençli olmanız gerekecek. Daha sonra burada bu sebplerden ötürü hobiden soğudum bırakıyorum demeniz bizi daha çok üzer.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

+10000

İlerde tekrar değişim veye ihtiyaç duyulup düzen bozulacağına acele etmeden ileriye dönük kurulum daha hayırlıdır. Dış filtre alamayabilirsin ama unutma ki burada dış filtre yerine geçecek birçok DIY yapım mevcut.

15. kiraz1

kiraz1

İsim:
    memet kiraz

Ben diyorum akvaryumu 100*35*40 yapsam (daha fazla cıkamam) DIY alsam . Benim istediğim balıkların hangilerini bir arada düzgün besleye bilirim??

16. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Belirttiğin ölçülerde imkanların dahilinde son nokta ise bende öneri olarak son noktayı koyuyorum ve tercihi sana bırakıyorum. Bu hacimde besleyeceksen 2-6 oranında zorlama sayıdır dikkatini çekerim, Demosoni besleyebilirsin hem harekli seyir zevki olan bir balık hemde Çok zorlamaz seni. Sarı prenses, kobalt mavi, Iceman, Mavi Prenses, gibi türleri zaten sende biliyorsundur diye en sona yazıyorum. Eğer 2 Tür olsun dersen, 1-3 oranında seçerek atabilirsin. DIy bölümünde ise biraz araştırma ile çok güzel projelerden sana uygun olanı hayata geçirirsin.

17. kiraz1

kiraz1

İsim:
    memet kiraz

Mrb arkadaşlar; gene ben :D . ya kafama takıldı akvaryumu 80*35*50h boyutlarındamı yaptırsam yoksa 100*30*50h olarak'mı yaptırsam cam 6 mm yeterli herhalde?

18. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

İmkanlar doğrultusunda ne kadar geniş hacimli akvaryum yaptırırsanız o kadar iyi olur.Bence 100*50*50 daha iyi olur.

19. kiraz1

kiraz1

İsim:
    memet kiraz

Ya arkadaşlar ben size nasıl akvaryum yaptırayım diye sormuyorum ki imkanım o kadar ben ikisinden hangisini yaptırayım dedim.İçine hangi şelale filtre uygun olur ne önerirsiniz desem dış filtre önereceksiniz ve benim ona param yok :D yüzden hangi şelale filtre uygun olur 100*30*50 için = 150 litre.

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sayfayı Paylaş