1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Kurdum Başım Belada Yardım!

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde TeginTurk tarafından 10 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. TeginTurk

TeginTurk

SelamünAleyküm.

19 litre su alan sanırım 55 lik akvaryum kurdum.akvaryumu iyice temizledim kumuda suyunu 2 gün dinlendirdim mürekkep gibi olan ilacını sıktım. değirmen motorlardan aldım. akvaryum kuçük olduğundan sadece kum koydum taş bitki vs. koymadım. akvaryuma 9 tane sarı prenses 5 tane yunus 'u arkadaşımdan getirttirdim. yunusların boyları ve 5 sarı prenseslerin boyu gayet büyük. yani yaklasık 6-7 cm belkide fazla..

sorunum:
    2 gün geçti akvaryumum kokmaya başladı balıklar akvaryumun bir köşesinde duruyorlar sürekli. bazen geziyorlar tabi ama o köşenin kumunu felan kazdılar. ayrıca çok pisliyorlar . bilmiyorum bu balıkların türümü böyle... ayrıca bir tane yunus diğerlerinin hepsini kovalıyor yunuslarıda prensesleride. akvaryumda huysuzluk var.

bana göre : balıklar 40-45 km yolu otobüsle geldiler ondan olabilir diye düşünüyorum ikincisi akvaryum küçük ondan olabilir ki geldikleri akvaryum çok büyük. ayrıcca bu balıklar bitkisiz yaşadıklarından mı yoksa taşsız yasadıklarından mı böyle yapıyorlar diyorum....

balıkların ölmesinden korkuyorum lütfen yardım edin.

2. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Öncelikle AkvaryumPortalı'na hoşgeldiniz...

Akvaryum hacminiz balıklarınız için çok çok az. Bu boydaki balıkların 1 tanesi için gereken hacim 19 litredir neredeyse. Hacim ve balıklar birbiriyle uyumsuz. Bu konuya acil olarak el atılmalı bence...

Balıklarınız çok pislemiyor, su hacmi çok az ve filtrasyon yetersiz geldiğinden suyunuz çok kısa sürede pisleniyor ve bozuluyor. Kokuya neden olarak bu düşünülebilir...Tabi yemleme de hesaba katılmalı...

Sarı prenses ve yunusların bulunduğu akavryumda maalesef bitki zor. Ancak hem kendilerini güvende hissetmeleri hem de doğala yakın bir ortam olması açısından kaya bulunmalıdır.

Yola bu balıklarla devam etmek istiyorsanız imkanlar dahilinde akvaryumu büyütmeli ve filtrasyonu sağlamlaştırmalısınız. Yada akvaryum hacmine uygun türler beslemelisiniz. Betta, cennet balığı gibi...

Not: Forum kuralları gereği profil bilgilerinizi girmeyi, imzanıza adınızı - soyadınızı yazmanızı rica ederiz.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Tegin bey öncelikle merhabalar

Akvaryumunuzun ebatlarını tam olarak yazabilir misiniz acaba ? 19 lt'ye 14 balık koymak ki bunlar ciklet türü balıklar o balıklarınızın pek yaşama şansı olduğunu zannetmiyorum.. Balıklarınız geniş ve büyük akvaryum seven türlerden.. Ve şuanda yapmış oldukları hal ve hareketler sıkışıklıktan ve baskın olanın güç gösterisi gibime geliyor.. Bu türü besleyen arkadaşlar size daha fazla bilgi vereceklerdir.Ama şunu şimdiden söyleyebilirim ki o kadar balığa 19 lt'lik akvaryumda 50 lt'lik akvaryumda çok çok ufak...

Saygılar

4. TeginTurk

TeginTurk

bu kadar hızlı cevabınız için teşekkür ederim. bu balıklar bana hediye gelmişti isteyerek almadım ama gerçekten çok sevdim. ne kadar zaman içinde ölürler bunu aşşağı yukarı tahmin etmek mümkünmüdür ? akvaryumu temin etmeye çalışayım.

ayrıca büyük akvaryum alırsam nasıl süslememi önerirsiniz ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne kadar zaman içinde öleceklerini araştırmak ve öğrenmek yerine bence soruna çözümü araştırmak ve bulmak daha doğru bir hareket olacaktır. burda:gif

Şöyle düşünelim 19 litre filtresi olmayan bir akvaryumcuk içinde 14 adet cichlid balıkları var. Zaten bu bir akvaryum sayılmaz. Dolayısıyla acil olarak yapılması gereken içine en azından 30-40 litre su alabilecek plastik bir kab, kasa vs bir malzeme bularak taze suyla doldurmak ve bol oksijen pompalıyarak balıkları oraya adapte etmektir. Daha sonra en kısa sürede uygun bir filtrasyona sahip akvaryum kurmaktır. Kısaca balıklar amonyak, nitrit vs gibi zararlı bileşiklerin olduğu bir suda bulunuyor şu anda. Daha keskin ifadeyle patatesin bile yetişmeyeceği 19 litre suda olan 14 cichild bulunmaktadır.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Öncelikle AleykümSelam.

14 tane yunus ve sarı prenses gibi Cıchlıd ı 19 litreye sokmakla resmen ölüme davetiye çıkartmışsınız. :uyari: peki bu balıkları veren arkadaşınız akvaryumunuzun olup olmadığını sormadımı ? .8. Bu balıklar ne zaman ölür diye sormuşsunuz.. Ben cevaplayayım:Heran ölebilirler. :uyari:

Akvaryumunuzu ailen büyütme imkanınız varsa büyütün.Eğer akvaryumu büyütme imkanın yok ise balıkları acilen elinizden ççıkartın,yada büyük akvaryumu olan bir dostunuza verin. O hacimde bir akvaryumda bırakın 14 taneyi,tek bir tane yunus bile beslenmez. :uyari:

7. TeginTurk

TeginTurk

Yarın Akvaryum arıyorum veya arkadaşımda tekrar gönderiyorum balıkları buraya yazarım...

Teşekkürler bu arada..

8. TeginTurk

TeginTurk

arkadaşlar yarın öğlenleyin büyük akvaryum gelecek. inşallah ölmezler. şimdiden suları dinlendireceğim. başka yapmam gereken birşey varsa yarın öğlene kadar yazarsanız ona göre yapayında başım rahat etsin..
    ya bu konudan dolayı gerçekten bunaldım balıklar çok aşırı huzursuz sürekli akvaryumdan vurma sesleri geliyor. iyice sıkılıyorum .

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sıkmayın canınızı, yarın akvaryum gelecek ve akvaryum suyu eklenecek. Belki biyolojik döngüsü oturmamış olacak suyun ama malesef şu an bulundukları durumdan çok daha iyi olacaktır. Suyu bu akşamdan bekletin ve mümkünse beklettiğiniz suya oksijen pompalayın. Kaç litre akvaryum olacak bilemiyorum ama hani eğer imkan varsa diyorum bu birazda acil kurulumu damacana içme suyuyla yaparsanız sorun çıkmaz. En azından yarısını damacana ile yapsanızda olur.

Kurulumdan sonra balıkları bir kovaya alın ve yeni kurulan akvaryumdan azar azar su ilave edin ki balıklar bir anda sarsılmasın. Yemlemeyi az yapın ilk 4-5 gün. Sonrası inşallah hayırlı olur. burda:gif

Filtre olarak henüz bir tedarik yoksa Dıy filtre bölümünde kolayca yapılabilecek projeler bulunmakta en azından iyi bir filtrasyon sağlayana kadar idare eder sizi.

10. TeginTurk

TeginTurk

suya alıştır derken şimdiki suyundan da mı koyayım yeni akvaryuma ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben olsam şimdiki suyunu hiç karıştırmam. Balıkları kovaya alırken önce kovayı yarısına kadar eski suyla doldururum ve üzerine yeni akvaryumun suyundan azar azar su ilave etmeye başlarım. Kova dolunca balıkları akvaryuma eklerim. burda:gif

12. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL

1. si akvaryumun çok küçük.2. si yunus chiclidler bazen öyle oldukları yerde öylece dururlar.3. sü akvaryumuna balıkların girip saklanabileceği çömlek vb malzemeler almalısın.

Sayfayı Paylaş