1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Kurulumu Başladı. Yardımları da Bekliyoruz :)

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Frontoza tarafından 27 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir
    Öncelikle merabalar.Aranızda yeni olmama rağmen kısa sürede tecrübe kazandık az çok :) Ama tabi buradaki abilerimiz sayesinde daha çok şeyler öğreneceğiz inşallah.

Dün yeni akvaryumum geldi ve kuruluma kendi çapımda başladım.[100*40*50]

Aşama aşama herşeyi sizlere sorarak yapmak isterdim fakat hem internet sorunu yaşadım hemde malum ilk heves ve acele.Ama daha önceki araştırmalarıma güvenerek başladık kuruluma :)

Sizden ricam eklemem veya düzeltmem gereken en ufak bişe olursa tüm fikirlerinizi almak istiyorum.

Balkona çıkartıp önce bol tuzlu su ile silikon ksı,,ısımlarını ve heryerini güzelce yıkadım.Sızdırmazlığı denedim.Sorun yok şuana kadar.

Ve en zor kısım Kum Yıkama.Tam 3 saat :)

Kaya Tuzları
    Akvaryumcumdan aldığım bakteri oluşumu başlaması için akvaryum suyu.Bakteri kültürü.
    Ve ismini tam bilmediğim doğal kök.(ismi nadir? mango mu? )

Bu kaya tuzlarından 7 tane attım yeterlimi yoksa ilave edeyim mi ?

Hiç kabarcık bırakmadan çok başarılı bir arka fon yapıştırma oldu :) (Camsil yöntemi)

Tam akvaryumun altına denk gelecek şekilde incede olsa strafor kesip yerleştirdim.

Akvaryumu bir tek yatmaya girdiğim odama koydum ışıkta almıyor.
    Fakat şuan için sehpa olarak bununla idare edeceğim.boyu yetmediği için sehpanın üstüne sağlam olsun diye 1 mt'lik bir parça kesip koydum.Umarım beni idare eder, bir sehpa temin edene kadar.

Ve akvaryumun dibine biraz su ekleyip kumu yerleştirdim.

Kurulum sırasında odanın hali :(

Dekoru yapmaya başladım.Şimdilik bu şekilde dizdim ama Mutlaka önerilerinizi bekliyorum değişiklik yapabilirim.Fikirleriniz benim için önemli.

Bastık suyu :) Hadi Bismillah.

Bakteri kültürünü ekledim, Doğal yapıcı damlarlardan biraz koydum, kaya tuzlarındanda ilave ettim.Eksik bişe kaldımı ki?

İki farklı mağara yaptım erkekler için.

Malesef şuanda elimde düzgün bi filtre yok :( En kısa zamanda alacağım fakat şimdilik suyun devir daimi için elimdeki küçük iç filtreler işe yaramayacak gibiydi.
    Bende 15 dkda elimdeki kafa motoru ve evde bulduğum malzemeler ile kendi çapımda bir şelale filtre yaptım.En azından biraz idare eder.Daha büyüğünü yapıcam Dış Filtre alana kadar.İmkanlar böyle :)

Bu şekilde Dünden beri çalışır vaziyete bekliyor akvaryum.Bekleme süresi için 2 gün yeterli midir?

Ayrıca önerileriniz veya yanlış yaptığım bişeler varsa mutlaka yorumlarınızı bekliyorum.İş işten geçmeden düzeltmeleri yapalım bir hata varsa :)

Asıl sorunlar bu kısımdan sonra başlıyo tabi kafanızı şişirebilirim üstadlar.Mutlaka yardımlarınızı bekliyorum.Cevap yazanlara Şimdiden Teşekkür Ederim ...

2. Cevap: Akvaryumu Kurdulumu Başladı.Yardımlarıda Bekliyoruz :) [Resimleri]

Hayırlı olsun.Hangi tür balık düşünüyorsunuz?

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: Akvaryum Kurulumu Başladı. Yardımları da Bekliyoruz :)

Kurulumun hayırlı olsun inşallah sorunsuz şekilde atlatırsın. Yanlız bir kaç sıkıntı görünüyor.Bunlardan bir tanesi Akvaryum yan kısımları boşta kalmış dengesiz olduğu için sorun olabilir.Diğerleri ise acilen bir dış filitre iyi olur ve ufak bir detay o yapay bitki hiç güzel olmamış.:)

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Bahadır kardeşim öncelikle belirtmem gerekir ki 2 günlük bir bekleme süresi kesinlikle az bir sredir.En az 14-15 gün sistem boş çalışmalı.İlk hafta sonunda az bir yem atıp bakteri oluşumunu başlatır,ikinci haftanın sonunda da balıkları aşılayarak tankına eklersin.Ama sakın ha sakın tüm yeni başlayanların hatasını yapıp balıklarını erkenden tanka ekleme sonra çok üzülürsün.

Hava taşı açıkta duruyor ki kesinlikle olmamış.Kumun altına koyman gerekir.Yani kumu sermeden önce bu hava taşını yerleştirmen gerekirdi.Hava hortumu boşta sallanmasın diye de ona özel vantuzlar ile sabitleyerek üstten çıkartırsın.

Dekor bence gayet güzel.Ancak İsmail hocama katılıyorum.Yapay bitki olayı bozmuş.

Şartları bilemiyorum ancak en kısa sürede iyi bir dış filtre alman gerekir.

5. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir

Akvaryumun yan kısımları tam olarak boş değil.Çünkü direk kısa gelen sehpanın üzerine koymadım araya 1 metrelik bi mdf koydum sağlam oldu baya :)
    Dış filtre en kısa zamanda ayarlıcam inşallah.
    Akvaryumda ufakda olsa bi yeşil olmadan yapamıyorum :) çok uzun süredir kullandığım bi yapay bitki, salınım falan yapmıyo çok bi zararı olmaz sanırım.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Varsa başka öneri alabilirm.

6. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir

Çok sabırsız biriyim 2 hafta bekleyebilirmiyim bilmiyorum ki :) :)
    Bakteri kültürü ve yem ilave ettim.
    Hava taşını emanet aldım o yüzden sadece şuanlık havalandırması için duruyor öyle :) Benim hava taşı kuluçka makinesinde takılı :) Görselliğe önem veren birisiyim balıkları eklediğimde onu öyle bırakacak en son kişiyim :)
    Filtre olarakda bir sorum olacak.Hemen bir dış filtre edinmem dediğim gibi zor.Zaten yeterince masrafa girdik. Forumda DIY bölümündei araştırmalarımla bir kovadan şelale tipi yeni bir filtre yaptım.Elyaf, aktif karbon, bioball, sünger falan dizilimini tam bilmiyorum yukarıdan aşağıya.Onları nasıl dizmemi tavsiye edersin.Ve bu filtre beni idare eder mi bir dış filtre alana kadar.

Teşekkür ederim tekrar :)

7. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir
    Cevap: Akvaryumu Kurdulumu Başladı.Yardımlarıda Bekliyoruz :) [Resimleri]

Balık seçimine karar vermedim.Elimde arkadaştan aldığım ; 1e 2d Beyaz Prenses // 1e 2d Afra // 1e1d çift Mavi Prenses ve yavruları var.

İceman eklemeyi düşünüyorum şimdilik birde.Uyar mı bu türler ?

Biliyorum acemice seçimler belki ama şuanlık benim tecrübe kazanmama yardımcı olur.İleride getirtebilirsem Mardin'den bir arkadaştan Tropheus getirttip koloni kurmayı düşünüyorum bilmem nasıl olur.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Harika bir kurulum olmuş kutlarım, paylaştığın içinde çok teşekkürler.:ay:

Başlarda sürtüşmeler olabilir ama normalde bir arada olurlar. Dediğin gibi bence daha derli toplu kendin besleyip büyüteceğin bir veya iki tür seçerek genç yavrulardan oluşan koloni kurmak daha güzel.

9. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir

Tropheus bulsam gözüm diğerlerini görmez yapar kolonimi gözüm gibi bakarım :)

Sayfayı Paylaş