1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Kurulumu EYLÜL 2012

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Aslan06 tarafından 25 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Merhabalar,
    Akvaryum sevgisini evdeki 200 lt ye sığdırmak adına akvaryum kurulumu başlatıyorum.
    Forumdaki tecrübeli arkadaşların desteğiyle güzel bir akvaryumu kurulumu planlıyorum.

Tuzlu Su Düşünülmüş ama Tatlı Su Akvaryum Kurulumu Yapılmıştır

* Akvaryum 80*40*45 hazır sobo marka tatlı su akvaryumu
    * Sump 70*40*40 2 bölmeli
    * Sump motoru rio 17
    * Deniz kumu yerli
    * Kayalar kurutulmuş Gökçe ada

Yukarıdaki akvaryum sistemleri 120*50*50 akvaryum için hazırlanmış ancak, özel nedenlerle kuramadığım akvaryumun deniz akvaryumu malzemeleri. mevcut akvaryumu satılığa çıkardım, onun yerine geçen cumartesi sobo marka akvaryumu aldım 130 lt hacmi var. Sumpla beraber top 200 lt gibi bir hacim olacak. Tatlı su akvaryumu olarak tasarlanmış sobo marka akvaryuma arkadan akvaryum durso sistem yaparak sistemi kurmaya çalışacağım. Şu an sehpa yapımı bitmek üzere, hafta sonu Deniz Akvaryumu Kurulumu (A-P) konusunda resimleri çekip sizinle paylaşacağım.

YIKIKTEMO, murer ve Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hayırlı forumlar,fotoları bekliyoruz iyi çalışmalar...:)

3. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum, aslında sistem ekipmanlarını kağıt üzerinde eşleştirdim ancak bu aşamada bir kaç soru kafamda cevapsız kalıyor...

* Akvaryumun arkasında plastik kapağın 2cm altında bir delik var (50 lik boru sığacak şekilde genişlettim) dursoyu buradan akvaryuma eklemeyi düşünüyorum dursonun aşağı doğru bakan ağzı akvaryum suyunun üst tarafta bittği son noktanın 1-1.5 cm altına geliyor, bu durumda taşma olurmu daha aşağıdamı olması gerekir ? birde önüne kule yapmasam girdap etkisi balıkları çekermi ?

* Rio 17 nin gücü bu akvaryuma fazla gelirde taşma yaparmı ?
    * Bir de ışıklandırma sorunu var akvaryumun üzerinde hazırda 2 adet t8 sistemi var nasıl bir ışıklandırma yeterli olacaktır.... cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler....

Resimleri hafta sonu ekleyeceğim. Sehpayı kendim yapıyorum biraz zaman alıyor sehpa bitmedende durso sistemine başlıyamıyorum :(

Aslında kafamdaki sistem nano benzeri ama nanodan daha zengin ekipmanlı daha fazla su hacimli bir deniz akvaryumu yapmak..

Ekstra ekipman olarak ro cihazı aldım birde safsu filtresi ekledim ...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu kurulumu hayırlı olsun. Sobo marka hazır akvaryumu çevirmek mümkün ama aydınlatma konusunda da küçük modifiyeler gerekecektir. Su seviyesinin 1,5 cm altı az bir değer ama tam olarak konuyu kavramak için bu alanların fotoğraflarını görmek gerek. Durso sistemin akvaryuma açılan ağz kısmına kule yapmak zorunda değilsin ama ızgara ile balık düşmemesi için korumaya mutlaka almalısın. Camı deleceğin ve boruyu takacağın noktayı fotoğraflaman iyi olacak.

5. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Sağ ol Temel abi benim adım Aslan İstanbul'dayım,

DSCF1160.JPG DSCF1157.JPG DSCF1158.JPG DSCF1159.JPG DSCF1160.JPG DSCF1161.JPG DSCF1162.JPG DSCF1163.JPG DSCF1164.JPG DSCF1165.JPG DSCF1166.JPG

Sehpa tamamlandı resimleri çektim. Resimlere bakarak durso sisteminin nasıl yapılması gerektiğini anlatırsan çok memnun olurum...

DSCF1157.JPG DSCF1158.JPG DSCF1159.JPG DSCF1160.JPG DSCF1161.JPG DSCF1157.JPG

Detaylı çekmeye çalıştım, sizden cevap gelene kadar sehpanın kapaklarını tamamlayacağım yanlız aydınlatma konusu sıkıntılı fazla bilgimde yok :(

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi çok güzel maşallah,akvaryumun ölçülerini verirseniz ışık konusunda yardımcı oluruz...:)

Abi akvaryumu yukarıda değiştirdiğinizi söylemişsiniz 120x50x50 doğrumu.Hangi canlılardan veya nasıl bir akvaryum istediğinizi yazarsanız iyi olur...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum süper görünüyor. Fakat işaretlediğim kısım fazla yukarıda kalmış gibi duruyor. Bu noktada yapman gereken, aşağı bakan dirsek ucuna boru takarak biraz uzatman ve dirseği kapatacak şekilde ızgaralı pleksi içten yapıştırman. Pleksi ızgara örneği aşağıda.

Bu hali ile sistemi denemeden kuruluma geçmemen iyi olur. Bu şekilde ızgara olmadan kurtaracağını sanmıyorum ama deneyerek görmek lazım. Durso olarak bakacak olursak, bu sistemin arka akvaryum çıkışına bence işleme gerek yok, dıştan çıkan boruyu aynen sumpa devam edebilirsin.

Durso deniz akvaryumu.JPG

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  8. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Temel abi selamlar,

Pleksi için çalışmalara başlayayım elimde eski bir pleksi kule var bakalım ondan bişey yapabilirmiyiz :)

Alparslan kardeşim 120*50*50 clear camlı asıl akvaryumum 9 ay önce yaptırdım ama boyutlarından dolayı kuramadım bekle bekle bunaldım bende gittim bu yeni akvaryumu aldım ölçüler 80*40*45 kendi aydınlatması 2 adet t8 biri beyaz diğeri pembe florosan yani aydınlatma ile ilgili hiç bir fikrim yok ...... akvaryum da ne olacak diye sormuşsun yani xeniaları çok beğeniyorum, illaki çift polyaço olabilir yani sizlerin önerilerinizide bekliyorum tuzlu su ile ilgili tecrübem sıfır en son 9 ay önce tropeuslarım vardı :)

Bu arada kuramadığım 120*50*50 clesr camlı akvaryumumuda satıyorum isteyen olursa görüşelim...

onunda resimlerini ekleyeceğim.

Bu arada akılıma bişey geldi, diğer akvaryumda 120*20*5 ölçülerinde 2 adet alimunyum armatür var
    bir tanesini kestirip içindeki t5 balansınıda kullanarak yeni akvaryuma armatür yapılabilirmi ? armatürlerin orjinalinde 2 adet t5 bulunuyor biraz sıkıştırıp 3 tane t5 takabilsek yani 2 actinic 1 beyaz ışık olarak bu akvaryuma yetermi acaba ?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elbette yapılabilir, önemli olan kullanılacak T5 floresanların kalitesi ve elektrik tesisatı. 4x olması daha avantajlı olur.

10. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Başlamak için yeter....daha sonraki ihtiyacı sizin mercan tercihleriniz belirleyecektir.

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aslan abi Reef akvaryum olması görsel olarak çok iyi olur,Üstad ların dediği gibi bu durumda ışık önem kazanıyor.
    Madem elinizde iki armatür var uygununu seçip uyarlamak iyi,4xT5 takılırsa yeterli olur.Tekrar hayırlı olsun iyi çalışmalar...:)

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelikle kurulumunuz hayırlı olsun.

120 cm armatürün içinde bulunan floresanlar sanırım 54 watt, bu armatürü kestirdiğinizde, akvaryum ölçüleriniz dahilinde ancak 24 watt T5 kullanabileceksiniz. Bu durumda da, elinizdeki balastlar olmayacaktır. Eğer elinizdeki armatürler, piyasada satılan çin malı armatürler ise, bazıları aslında 21 watt olarak tasarlanmış ama 54 watt diye satılıyor. üzerindeki balastarı kontrol etmenizde yarar var. Durum bu şekildeyse, 21 watt balastlar, 24 watt T5'lerde kullanılabilir.

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi doğru diyorsun balastlar olmaz,o zaman Led +t5 olsa daha iyi olmaz mı...

14. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    arkadaşlar ilginize teşekkürler,

armatürler türkmalı ancak içindeki t5 lerin watını bilmiyorum akşam bakayım size yazayım, hatta birini sökeyim balansın fotosunu çekeyim birde bişey sormak isterim t5 lerin fiyatı çok pahalı geldi bana 40 tlden aşşağı bulamadım ? birde akvaryum üzerinde 2 li t8 sistemi var onun balansları işe yaramazmı... veya led yapsak ısı sorunuda olmasa sonuçta ben mercan ağırlıklı bir akvaryum kuracam ama mercanlar yumuşak türlerden olacak yani fazla ışık istemeyen,

15. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    bu deniz işinde en sevmediğim konu bu ışık konusu küçücük alanda bi dünya enerji harcıyoruz, ışık konusunu iyi bilediğimden çok araştırdım ancak net bir ışıklandırma sistemi bulunamadığını gördüm t5 ler kısmen ledlere göre ucuz ama değiştirme sıklığı sorunu ver ledler astronomik rakamlarda yani bir armatür bakıyorum en basitinden 500 tl nedir bunun maliyeti sizce 100 tl yi geçermi bence geçmez, işte denizin herşeyi güzelde ışık sorunu tatsız :(

16. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    akvaryumu aldığım yerde sun sun armatür vardı t5 sistemli 150 tl ye bırakırım demişti keşke alsaydım...

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Duruyorsa onu almak ve istenirse biraz modifiye yaparak kullanmak mantıklı...:)

18. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Selamlar,
    akvaryum % 90 tamamlandı işte fotolar - aydınlatma için mevcut armatürlerin resimlerinide koyuyorum desteğinizi bekliyorum... bu arada temel abi kule işini henüz yapamadım :(
    teşekkürler...

19. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    DSCF1188.JPG DSCF1189.JPG DSCF1190.JPG DSCF1191.JPG DSCF1192.JPG DSCF1193.JPG DSCF1194.JPG DSCF1195.JPG

Ekli Dosyalar:

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  20. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    DSCF1199.JPG DSCF1200.JPG DSCF1201.JPG DSCF1202.JPG DSCF1203.JPG DSCF1209.JPG DSCF1204.JPG DSCF1199.JPG DSCF1200.JPG

ozgun_cyprus bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş