1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Kurulumu Hakkında 130x60x60 veya 150x60x60

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde dwain tarafından 14 Kasım 2014 başlatılmıştır.

?

Maksimum 150x60x60 bir akvaryum üstü açık, kayıtsız ve kuşaksız kullanılabilir mi?

1. Evet kullanılır.

oy sayısı 3
    23,1%
  2. Hayır kullanılamaz.

oy sayısı 4
    30,8%
  3. Tüm camlar 12mm olursa kullanılır.

oy sayısı 3
    23,1%
  4. Tüm camlar 15mm olursa kullanılır.

oy sayısı 3
    23,1%
  5. Sadece yan camların 15mm olması yeterli.

oy sayısı 0
    0,0%
  1. dwain

dwain

İsim:
    Kaan Aslan
    Herkese merhaba,

Foruma yeni üye oldum. Birkaç yıldır ara verdiğim hobime yeniden bu sefer eşimle birlikte dönme kararı aldım. Çok da keyif ve heyecan içindeyim. Yalnız birkaç gündür çok fazla kafamı kurcalayan bir konu hakkında buradaki usta üyelerin fikrini almak istiyorum.

Öncelikle ben şu anda tatlısu akvaryumu kuracağımı belirteyim. Sorumu burada sormamın sebebi aklımdan geçen akvaryum modellerinin deniz akvaryumu bölümünde daha çok yapıldığını gördüm bu yüzden bilgi danışmaya ihtiyacım var.

Öncelikle akvaryum boyutu 130x60x60 veya 150x60x60 arasında bir ölçü olacak. Boyu konusunda net karar veremedim hala. Ama yükseklik ve derinlik 60x60.

Sorularım şöyle:

1. Sadece mobilya üzerine cama cam üstü açık bir model düşünüyorum. Ama modern bir görüntü elde edebilmek için de üstünde kayıt ve kuşak istemiyorum. Konuştuğum akvaryumcu usta Tuncay Bey, 12mm yeterli olur dedi bunun için camlar konusunda. Ama eğer 150 cm uzunluğa çıkarsak yanları 15mm yapıp diğer yerleri yine 12mm bırakırız dedi. Bu şekilde sadece dipten kayıt ve kuşak atılması koşuluyla bu ölçülerle sağlıklı bir akvaryum elde edebilir miyim?

2. Başka bir forumda ki belki bu forumda da böyle öneriler gelebilir, mutlaka kayıt ve kuşak yaptır önerisi geliyor. Ancak üstü açık bir akvaryumda kayıt ve kuşak yaptırmaktansa direkt olarak taçlı bir sistem yaptırmayı düşünürüm. O zaman ne kayıt görünür ne de kuşak. Siz ne dersiniz?

3. Bu forumda 190x90x50 veya bu gibi boyutlarda üstü açık akvaryumlar yapıldığını gördüm. Bazılarında hiç kayıt ya da kuşak yok. Aslında özellikle o arkadaşların fikrini merak ediyorum. Cam kalınlıkları büyük ihtimalle burada etki ediyor. Siz kayıtsız ve kuşaksız hiç sorun yaşamıyor musunuz?

Özetle kafam çok karışık. Bir yandan gidip hazır bir akvaryum alayım diyorum ama ne mobilya modellerini beğeniyorum, ne de benim tam istediğim ölçülerde ve cam kalitesinde bulamıyorum. Sadece Juwel diye bir marka var çok hoşuma gitti. Ama o da şu anda Türkiye'de yok.

Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Belki çok detaya takıldım ama filtrem, ısıtıcım her şeyim hazır, akvaryumu bir türlü alamıyorum :)

Şimdiden çok teşekkürler.

Selamlar...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Kayıt ve kuşağın olası en gereksiz şey olduğunu düşünüyorum. Estetik denen bir şey var. Nadide canlılar besliyoruz. Akavaryumum 180x60x50h kayıt kuşak yok. Bundan sonraki daha büyük olacak ve ondada olmayacak. Akvaryumu deneyimli iyi bir ustaya yaptırın yeterli.

3. dwain

dwain

İsim:
    Kaan Aslan
    Genellikle yükseklik etkiliyor deniyor. Doğru da olabilir. Sizin yüksekliğiniz 50. Ben 60 düşünüyorum. Herhalde çok farketmez değil mi?

Sizin akvaryumunuzdaki cam kalınlığı nedir acaba yanlar ve ön arka?

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yükseklik arttıkça basınç fazlalaşıyor, etkilyor cam kalınlığını bu doğru. Şu şekilde bir ölçüde düşünebilirsiniz. 130x70x55h derin akvaryum her zaman güzel durur. 55 yükseklikte balıklar için gayet yeterli bir yükseklik.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Yükseklik ışık maliyetini artırır ve inanın bana görselinizi bozaabilir. Sığ tank konsepti artık yayılıyor. Ayrıca elinizi kolunuzu da sokamazsınız. Ben bir sonrakini 40 maximum 45 yaptıracağım. Tankım emin olmamakla beraber 15 yada 18mm camdan yapıldı. Görselleri portal da mevcuttur.

veysel bunu beğendi.
  6. dwain

dwain

İsim:
    Kaan Aslan
    Aslında derinliği ben de istiyorum ancak yerim müsait değil. Hatta 55 derinlikten 60'a kadar zorladım. Yükseklik sıkıntısı da aslında tamamen ısıtıcımla alakalı. Bir ısıtıcı aldım Eheim. Sonra da aldığıma pişman oldum çünkü 50 cm uzunlukta. Dolayısıyla akvaryumun üst su seviyesi de açık olacağından 3-5 cm aşağıda olacağı için balıklar atlamasın diye, yüksekliği 60 tutmaya çalışıyorum.

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Isıtıcıyı sumpa yan olarak yatırabilirsiniz, zaten akvaryum içinde gzel bir görünt vermez. Bu yükseklikte de işçilik güzel yapılırsa üstte kuşaklara kayıtlara gerek yok.

8. dwain

dwain

İsim:
    Kaan Aslan
    Ben tabi baştan belirtmeyi unuttum. Filtre sistemim sump değil. Eheim 2078 dış filtre kullanacağım. O yüzden ısıtıcıyı akvaryuma koymam gerekecek.

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Dış filtre yorucu olacak sizin için, dış filtre kullanılacaksa elyaf vb ürünleri kullanmayın. Bioball ve gerektiğinde kullanmak üzere zeolit ve karbon gibi medyalar olabilir.
    Bu konuyu okumanızı tavsiye ederim, ayrıca sump sistemi kurmanızı öneririm.
    http://www.akvaryumportali.com/threads/deniz-akvaryumunda-dış-filtre.18851/

10. dwain

dwain

İsim:
    Kaan Aslan
    Şimdilik tatlı su olduğu için ve filtreye yeni yatırım yaptığım için değişiklik yapmam zor ancak medya konusu ile ilgili tavsiyenizi düşüneceğim çok teşekkürler.

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Okumadık tabi atladık tatlı su olduğunu taşıyorum konunuzu tatlı su bölümüne.:)

12. dwain

dwain

İsim:
    Kaan Aslan
    Taşımayınnn :) Bilerek burada yazdım çünkü tatlısu bölümünden daha çok üstü açık akvaryum hep deniz akvaryumunda yapılıyor. Ama geç kaldım çoktan taşındı herhalde :)

veysel bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Buradan da cevap alırsınız sıkıntı yok.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu benim tankım, kayıtta var kuşakta.Size göre estetik yok mu şimdi bu tankta?
    Kayıt kuşağın olmamasının iyi ustayla alakası yok, fizik kanunları denen birşey var.Kayıt kuşak kullanmayacaksanız cam kalınlığını arttırıp silikon payını arttırırsınız en fazla.
    Güvenlik açısından da, kullanış açısında da ( gönül rahatlığıyla camların dışını ıslatmadan silebiliyorum) her türlü artısı var kayıt kuşağın.
    Bu söyledğim de sadece bana göre değil, herkese göre öyle.
    ImageUploadedByTapatalk1415962209.882992.jpg

15. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Yalnız sehpa çok güzel olmuş. Özellikle Sump altındaki küçük akvaryum bölmesi. Sizin mi bu Hakan Bey?

16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
  17. dwain

dwain

İsim:
    Kaan Aslan
    Merhaba,

Tankınızda estetik yok demek ayıp olur. Bence gayet güzel tankınız. Estetik elbette göreceli bir kavram. Akvaryumu yapan kişiden kişiye de değişir diye düşünüyorum. Ben hiç kayıt kuşak olmayan modeller de gördüğüm için onları çok şık buluyorum.

Dediğiniz gibi olay fizik kanunlarına bağlı. Ben de o fizik kanunlarına göre 130x60x60, 140x60x60 ve 150x60x60 seçeneklerinden her birinin hangi kalınlıkta camlarla yapılırsa kayıtsız ve kuşaksız yapılmasında sakınca olmadığını bulmaya çalışıyorum. Eğer bu işin maliyeti bütçemi aşarsa o zaman farklı modeller düşünmem gerekebilir. İlk önceliğim kayıt ve kuşaksız ve taçsız bir model.

Sizin akvaryumunuz çok şık. Canlı görebilmeyi ve üstten bakabilmeyi isterdim. O zaman tam olarak nasıl durduğunu belki daha iyi anlardım.

18. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
  19. dwain

dwain

İsim:
    Kaan Aslan
    Toygar Bey sizin ölçüleriniz muazzam zaten :) Çok isterdim.

Ben şimdi kesin kararımı verdim. Sizden de bir ön değerlendirme rica ediyorum. Kayıt ve kuşak olmacan 12mm kristal cam kullanarak yapacağız. (ön ve yan camlar)

Ölçüler de 130x60x55h.

5 cm kıstım yükseklikten. İçim rahat etsin istiyorum. Sorun olmaz derseniz yeni konum olan armatüre geçeceğim :)

20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Elbette kişinin hoşuna giden biçimi en önemlisi.Bende ilk yaptırdığım tankı kayıt ve kuşaksız yaptırmıştım ancak ufak bir depremde o suyun nasıl çalkalanıp parkeleri ıslattığını görünce estetik anlayışım değişti birden. :D
    Bu arada verdiğiniz ölçülerde cam kalınlığı hepsinin aynı olmak zorunda.Tankın ebatının hiçbir önemi yok cam kalınlığında, önemli olan yüksekliğidir.Yukarıda hesaplamalar bölümü var, oradan cam kalığınızı hesaplayabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş