1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Kurulumu.

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 7 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Öncelikle bu konuyu açmamdaki nedenleri söylemek isterim;

  Ben bu hobiye başlamaya kalktığımda hiç bir bilgi bilmiyordum 8 litrelik bir akvaryum aldım. Tabi akvaryum denilebilirse. İçerisine dere kumu. Bir çift platy ( 1 dişi 1 erkek ). Eve getirdim tabi akvaryumdan anlamadığım için suda bekletmemiştim ama sağolsun akvaryumcu bana 8 litre su koymuştu. Oradaki bir akvaryumdan onu getirdim iç filtreyi koydum ısıtıcıyı koydum. Baktım hemen platy yetmedi. Biraz daha almaya gittim. Ama daha balığın adını bilmiyordum. Hangi akvaryumdan aldığımı biliyordum ama adını bilmiyordum. Sonrasında benzeyen bir balık buldum iki dişi aldım. Amacım üretip satıp para kazanmak denilebilecek bir hayaldi. İlk hastalığım olarak mantara yakalandım balıklarım öldükçe balık aldım öldükçe aldım. Hepsindede bu ölmeyecek bu ölmeyecek dedim ama olmadı yine öldüler. Sonra boyuttan olabilir diye gittim 50 litrelik bir daha akvaryum aldım. Onu geliştirmek için uğraştım. İçerisinde cichlid bile besledim. Sarı prenses büyüttüm. O kadar hatalarım oldu ki bu hobide ama içimdeki sevda bitmedi sürekli araştırdıkça araştırdım araştırdıkça araştırdım. Ama belki şu anda iyilik yapmak istiyorum. Yada tüm bildiklerimi tek bir noktada genel olarak toplamak istiyorum.

  İlk başta akvaryum türlerinden başlayalım.

  İki çeşit akvaryum kurulabilir. Ya tatlı su yada tuzlu su. Aralarındaki tek fark bir tarafta gölleri akarsuları nehirleri taklit ediyorsun bu tatlı su oluyor. Diğerinde denizi ve okyanusu taklit ediyoruz buda tuzlu su oluyor. Ama yeni başlayan birinin tuzlu sudan başlayabilmesi için emin olun bir 6 ay sadece araştırması gerekebilir. O yüzden tatlı su ile başlangıçlarınız sizi daha hızlı ilerletecektir. Akvaryum bilimine inmenizi sağlayacaktır. Tatlı su geniş bir popülasyon olmayabilir. Ama Akvaryumdaki döngüleri akvayum yaşantılarını bir nebze olsun öğrenirsiniz. Tatlı su maliyet bakımından ucuzdur hem bir sıkıntıyı düzeltmek elinizin altındadır sıkıntılara girmez ve yüksek miktarda para kaybı yaşamazsınız.

  Başlanğıç olabilerek tuzlu suyu almadığım için tuzlu su canlıları ve tuzlu su biyotopu hakkında size bilgi veremeyeceğim için tatlı su canlıları ve başlangıca geçebiliriz.

  Tatlı sudaki balık türlerine genel bir bakış yapalım ve başlanğıçta sizi ileriye taşıyacak balıklara örnekler verelim.

  Tatlı su balıkları.

  Güney Amerika Cichlid
  Orta Amerika Cichlid
  Canlı Doğuran
  Sazansıgil
  Gökkuşakları
  Kedi Balıkları
  Acı Su Balıkları
  Killifishler
  Labirentliler
  Characiformlar
  Tanganyika Cichlid
  Omurgasızlar

  Olarak genel olarak sınıflandırabiliriz.

  Benim önerdiğim başlanğıç canlı doğuranlar. Sonra isteğe göre istenilen tür yapılabilir. Ama başlanğıçta canlı doğuranları seçmemin nededi. Bu tür balıkların üretilmesi kolay bakımı zor çünkü nedenini bilmediğiniz ölümler yaşıyorsunuz. Kendilerini koruyamıyorlar hastalıklara karşı hızlı bir hastalık bilgisi öğreneceksiniz. Hemde yavrularını izlemek size bu hobiden mutlu olmayı öğretecek. Çünkü sonra seçeceğiniz türlerde bu kadar kolay üretemeyebilirsiniz. Canlı doğuranla başlamak sizi bitkili akvaryuma doğru sürükleyecektir. Canlı doğuran yavrularının saklanması için bitkiye ihtiyaç vardır. Ama yapay bitki asla ve asla önerilmez. O yüzden hiçbir şekilde yapay hiçbirşey satın almayın ve akvaryumunuza koymayın. Öyle bir dikkat etmelisiniz ki hagen kumu çinliler yapmış plastik gibi birşey. Buna benzer yüzlerce kum vardır yapılmış olan. Lütfen ya bilen biri ile alışveriş yapın yada araştırın.

  Ama eğer derseniz ben kayaların arasında olacağım her taraf kaya olacak sert olsun balıklarım yavaş olmasın yıksın döksün diyorsanız. Cichlid türleri ile başlamanız lazım. Canlı doğuranlarla başlayanlar rahat rahat huzur dolu olurlar. Genelde balıkların davranışlarıda bize yansıyor çünkü. Böyle bir tür istiyorsanız malawi türlerini başlangıç olarak kabul edebilirsiniz. Ama tüm balıkları yavru iken alıp büyütmek iyidir. Ama canlı doğuran için geçerli değildir. Yavru iken alıp büyütürseniz o türün özelliklerini gerçekten tanırsınız.

  Akvaryum ve malzeme seçimi.

  Akvaryumunuz isterseniz 10 ay sonra olsun istersenizde 2 yıl sonra hiç fark etmez. Eğer akvaryum hobisinde iyi bir iş yapmak istiyorsanız litre olarak en az 120 litre şarttır. Ben bitkili yapacağım derseniz. Ve bu bitkili akvaryumda balık besleyeceğim derseniz ideal ölçü olarak. 60 cm uzunluk 40 cm genişlik 50 cm yükseklik. İdealdir. Ama cichlid türleri düşünürsenzi yükseklik daha az tutulup uzunluk arttırılabilir.

  Benim önerdiğim akvaryum boyutlarında dış filtre şart sayılabilir. Eğer cichlid türlerinden bahsediyorsak dış filtre kesinlikle şarttır. Ama eğer bahsetmiyorsak dış filtre şart olmada bilir.

  Isıtıcı olarak litre başına 1 watt idealdir. Mesela akvaryumum 150 litre ama ısıtıcı olarak 150 olmaz o yüzden 200 wattlık ısıtıcı tercih edin. Zaten ısıtıcıların dereceleri ile akvaryumunuzun derecesi aynı olmayacaktır onu zamanla ayarlayacaksınız. O yüzden güvenli bir derece şart akvaryumunuzun ısısı için. İç filtre olarak saatte 3 defa suyu süzmesi lazım. Akvaryumunuz 200 litre ise iç filtre saatte 600 litre olması idealdir.

  Akvaryum zemin kumu olarak salınım yapmayan kumları tercih ediniz. Bitkili akvaryumlar için ideali hagen siyah kum. Cichlid içinse sevdiğim kum ince yapılı silis. Bunların tek özelliği salınım yapmaması. Ama türünüzün bazı ihtiyaçlarınıda karşılayabilecek düzeydedir.

  Akvaryum dekoru.

  Akvaryum dekoru olarak size milyonlarca plastik göstereceklerdir 1 tanesine bile ilgi göstermeyiniz. Akvaryumunuzda plastik bir şeyin olmaması yapay bir şeyin olmamasına özen gösteriniz.

  Akvaryumda kullanılması gereken kimyasallar.

  Akvaryumunuzda asla ve asla kimyasal kullanmayınız. Eğer hastalık görürseniz ilk oalrak başvuracağınız işlem su değişimleri olacaktır. Sonrasında eğer işe yaramıyorsa. Başka bir yerde hasta balığınızı tedevi ediniz.

  Akvaryumunuzu aldınız. Malzemeleri temin ettiniz. Ama balıkları daha almayacaksınız çünkü bu daha bu uzun yolda attığımız ilk adım.

  Şimdi akvaryumunuzu temizleyiniz. Asla kimyasal ürün kullanmayınız ve kaya tuzu gibi doğal dezenfektanları tercih ediniz. Sonrasında bol su ile temizleyiniz. Dış camın temizliğine dikkat etmeyin o önemli değil onu sonrada silebiliriz. Akvaryumu yerine yerleştirin. Arka fon temin ettiyseniz tüm dış camları silip bir güzelde gazete ile kurulayıp. Arka kısma fonu yapıştırın. Sonrada akvaryumu hiç hareket ettirmeyeceğiniz bir yere koyun. Bu bölgenin. Ayak altı bir yer olmamasına güneş ışıgına maruz kalmamasına dikkat ediniz. Akvaryumunuza kumu filtre giriş ve çıkışlarını. İç filtreyi ısıtıcıyı düzenli bir şekilde yerleştirin ama hiç çalıştırmayın. Suyunuzu doldurun. Tüm sistemi çalıştırın.

  Tebrikler bu hobi için ilk adımınızı attınız yani işin % 1 halloldu.

  Bu kadar iş yaptım peki neden %1 ?

  Akvaryumunuzda bunlardan değerli her şeyden değerli bir varlık bulunmamakta. Bakteriler…

  Bakterilerin oluşturulması süreci.

  Bu konu çok ayrı bir konu ama genel olarak sizin akvaryumunuzdaki döngü.

  Amonyak  Nitrit  Nitrat Olacaktır. Amonyak temin ettiğiniz sürece bunu akvaryuma ilave ettiğinizde bu sistem başlar. Akvaryumunuza az miktarlarda yem ilacesi yapınız. Ama bunu örneğin balık kepçesi içerisinde yaparsanız sonra yemler dağılmadan tekrar alabilirsiniz. Bir yemi 12 saat bekletmeniz yetecektir sürekli taze yem ilacesi yapınız gün aşırı. Bu akvaryumunuzun balık yükünü karşılayacak doza kadar gitmeli. Bu süre 2-3 hafta olarak isteğinize göre değişir. Bu sırada tüm sistem çalışması ısının 25-26 derecelere ulaşması gerekmektedir. Bu 2-3 hafta geçtiğinde işlerinizin % 99 hallolmuş olacaktır.

  Sonra gidin sağlıklı balıklarınızı alın ve akvaryuma koyun. Aldığınız türler uyumlu olsun. Ve sağlıklı olsun. Yüzgeçlerinde yaralanma yüzeylerinde yaralanma. Olmasın yem isteği olsun yeme gelsin. Rica edin gözününüzün önünde yemleme yapsın yeme gelmeyenleri almayın.

  Geri kalan tüm sorularınız için….

  www.akvaryumportali.com

  Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

  Doğuş ARISOY
   
  Erman Pehlivan, mertx07, murer ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık Doğuş. Geçmiş yaşadığın tecrübelerine ileriki durumlardaki düşüncelerini ve tecrübelerini güzel bir dille aktarmışsın. Hobiye başlangıç yıllarında hata yapmayan yoktur diyebiliriz. Elbette arştırma ve bol okumayla belli bir sorunsuz akvaryum kurulabilir ama yine de hatalar hep yapılır. Tüm bunlar bir bütün olarak senin yazında olduğu gibi hobicilerin kendine ait yazacaklarının olmasını ortaya koyar.

  Teşekkürler...
   
 3. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Temel Hocam sizlerden öğrendiklerimiz. Öğreneceklerimizi bizde bir az olsun hobiyi geliştirmek için kullanmalıyız. Buda sonuna kadar böyle gitmeli. Umarım sizin yaşınıza eriştiğimizde bizde arkamıza baktığımızda yeni hobicileri gördüğümüzde sizler kadar mutlu oluruz.
   
  murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Bende büyük akvaryum mu küçük akvaryum mu diye konu açtığımda aynı duygularla açmıştım. Bilinçli olmak; bir akvaristin canlılarına verebileceği en iyi besin kaynağı bence.
   
 5. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Gerçekten herkesin bir anıları var. Bende bu konu hakkındaki yanlışları söylemek isterim aslında. Geçenlerde akvaryumcudayız adam balık alacak yeni kurmuş akvaryumu. Diyor ki çöpçüde alalım mı ? Balık satan şahısın cevabı bence şimdi bekleyin çöpçünün yiyecek neyi varki daha pislik bile oluşmaz... Tabi bu lafı duyduktan sonra bende bir yüz ifadesi oluştu bir bakış adam hemen uzaklaştı diyebilirim. Bende daha fazla yanlışlıkları dinlemeye tahammül edemeden çıktım. Bu şekilde yalan yanlış bir döngü oluşmuş bunu kurtarabilmek için elimizden geleni yapmalıyız.
   
 6. bozüyük

  bozüyük

  Mesajlar:
  121
  İsim:
  Mustafa Mert TUĞRUL
  Doğuş abi gerçekten güzel yazmışsın.Bilgilendirici olmuş.Şahsım adına teşekkür ederim..
   

Sayfayı Paylaş