1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Kurulumuna Yardım ve Tür Seçimi

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde The_ReligiouS tarafından 29 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Merhabalar Arkadaşlar bir önceki konuma verdiğiniz cevaplardan ötürü müteşekkirim. Şimdi akvaryum kurulumunda su dengesi için ne kullanacağım hakkında bilgim yok. Resim'deki dekor yeterlimi yoksa biraz daha eklemeye ihtiyaç var mı?

Dezenfetke ph vs. için neler kullanmalıyım.

Tür seçimi ise;

Üretici bir arkadaşım var 4-5 cm arası frontoza yavrusu var onlar'dan almayı düşünüyorum. Birde maswa var ikisi arasında seçim yapmamı söyledi başlangıç için.

Akvaryum'un kurulu bir resmi var satın aldığım kişinin yüklediği bir resim ekliyorum.

Ekli Dosyalar:

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: Akvaryum Kurulumuna Yardım ve Tür Seçimi

Mrb Bekir bey öncelik'le hayırlı olsun.Kaya dekoru biraz zayıf biraz daha yuvarlak hatlı taşlar ekleyebilirsiniz.Dezenfetke ph vs için ilaç kullanımına gerek yok.Akvaryum'u kurun ve ortalama 7 ile 10 gün tüm ekipmalar çalış'sın yeterli olur.Tür seçimi tabi burda önemli olan sizin hangi türe karşı ilgi duyduğunuz önemli,ben maswa'dan kullanırım seçimi'mi.Birde maswa'lar yavru'mu?yoksa damızlık'mı?.Son olarak aşağıda yazdığım sorulara cevap yazar'sanız sağlık'lı şekilde ilerlemiş oluruz.

*Akvaryum'un ölçüleri nedir?.
    *Sizin ekipman'larınız.
    *Filitre sisitemi.
    *Kullanacağınız kum ismi?
    *Bu akvaryum'da daha önce hangi tür balık bakılmış?.

3. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Akvaryum ölçüleri 125*50*60
    Atman 200 ve 100 w ısıtıcı.
    Filtre yanında atman f2 var
    kum midye kırığı ve kaya kırıgı olduğunu söyledi aldığım kişi.
    Bende her hangi bir ekipman yok eksiklerimi siz değerli arkadaşlar sayesinde tamamlayacağım.
    Red rainbow var içinde akvaryumun şuan 150'lik gelene kadar onlar durucak sonra ben alıcam akvaryumu.

Maswa'larıda yavru almayı düşünüyorum ancak üretici arkadaşım'ın elinde yok onları dışardan temin edeceğim onun kolonisi henüz oturmamış o sebeple yavru alamadı daha.

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Akvaryum ölçüleri güzel.Yazdığınız ekipmanları verecek mi?Yoksa siz sadece akvaryumu mu alacaksınız ?

5. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Suyu boşaltıp alacağım akvaryumu.

100w ısıtıcı ben de var. Diğer ekipman aldığım kişinin vereceği ekipmanlar.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun karar. Frontoza güzel balık. Forontoza akvaryumunda hafif mavi florasan desteği yapılırsa bantlar çok daha güzel görünür. Ph seviyesi ile oynamayın, özellikle gelecekleri yerdekiPh değerini bilmeden bu doğru olmaz. Su düzenleyiciye gerek yok düzgün bir duyla kurulum olduğu sürece.

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Bekir bey şimdi lt'ye göre filtreniz yetersiz kalabilir diyeceğim ama tam emin değilim.. kaç lt kum koyacağınızı taşların ağırlığı falan ona göre lt'nizi hesaplamamız lazım.. Size bunu veren arkadaş bu tankta bu filtreyi mi kullanıyormuş acaba ?? Bu filtre boş haliyle tankınızı saatte 2 kere çevirebilecek güçte bir filtre çünki.. İlerde canınızı sıkmasın ?? Madem bu tip balık besleyeceksiniz.. Filtre malzemesi olarak içine seachem purigen koymanızı şiddetle tavsiye ederim.. Öncelikle koloni falan temin etmeyin isterseniz.. Önce tankı kurup suyu canlandıralım..

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Üretici arkadaşımla yakın ikamet ediyoruz 150mt. Üretimhaneye aynı şebekeyi kullanıyoruz. Ondan gerekli bilgileri alırım, hatta akvaryum için 50-60 lt su şuanki üretim tankından almayı düşünüyorum. Balıkların olduğu frontoza da karar kılarsak.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İsmail beyin'de tavsiyesi ile kaya sayısını arttıracağım. Kum zaten mevcut olan kullanılacak balıklar'da üretim tankında onlar istediğimiz zaman alınabilecek durumda. hafta sonu tankı ayağa kaldırmayı düşünüyorum teşekkürler.

Filtre olarak evet şuan akvaryum'da bu filtre faal olarak kullanılıyor. bir kaç ay bir maddi sıkıntım var onu atlattıktan sonra dış filtreyi değiştirme olanağım olur. Aklımdaki bir diğer fikir akvaryumu boşaltınca delik açtırıp sump kulesi yaptırmak. Filitre alabilecek duruma gelince sump a dönüş de bir diğer düşüncem hangisi mantıklı sizlerin yönlendirmesi tercihimdir.

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Sump sistemi en doğru seçim olacaktır.Şuan hangi tür'de karar verdin ona göre dekor vs konular'da yardımcı olalım.

volkantr34 bunu beğendi.
  10. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Şu an temin edebileceğim ve güvenerek alabileceğim tür frontoza olduğu için onunla başlayacağım. yavrularımı büyütmek daha hoş olacaktır diye düşünüyorum. Akvaryumu deldirmemde bir sakınca olmayacaktır sanırım.

Teşekkürler.

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Seçimi'niz hayırlı olsun.Yavru'dan alıp büyütmek bana göre daha avantajlı bir nevi balığı yavru'dan damızlık olana kadar geçen sürede ihtiyaç'larını daha iyi gözlem'liyorsunuz.Şuan yapmanız gereken bu tür hakkın'da bol bol makale okumak olacaktır.Akvaryum'u deldir'meden önce bu işi düzgün ve güvenilir yapan tecrübeli cam'cı vs araştırmanız yerinde olacaktır.

12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Dün üretici arkadaşımın yanına uğradım, hafta sonu tankı beraber kurarız dedi. Kum olarakta kalsiyum karbonatlı kum var elimde beyaz ince taneli onu kullanalım, çok daha iyi olur dedi. Dekoru falan onunla halledeceğiz. 26 adet frontoza verecek bana 4-6 cm arası boylandırıp bir koloni yapacagım kendime geri kalanını iade edeceğim.Bbu şekilde anlaştık onunla. Kum seçiminden yana sıkıntı olmaz değil mi?

Teşekkürler.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Seçtiğiniz tür hayırlı olsun. Umarım büyütüp yavru almak nasip olur.

Kalsiyum karbonatlı denen kum genelde tropheus türünde kullanılıyor. Ph tamponlaması yapıyor olarak satılıyor piyasada. Bu kum seçimi iyi olmuş. Hafta sonu kurulum sırasında fotoğraf çekmeyi unutmayın. ;)

14. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Fotoğrafsız olmaz Fatih kardeşim inşallah koyacağım fotoğraflarını. Bugün 8 tane daha tanburlanmış kaya aldım akşam tuzlu suyla yıkayacağım 4-5 gün yıkasam yeterli olur sanırım. 26 balık için küçük olmaz değil mi tankım.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryuma Mangrow kökü ekleme düşüncen var sanırım. Eklememelisin bence. Çünkü suyu kahverengi yapma eğilimi yanında Ph değerini aşağı çeken bir malzemedir, oysa Frontoza yüksek ph ve alkali su sever.

16. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim Temel abi. o zaman sadece kaya dekoru ile güzelleştiricem akvaryumu birde yapay bitkinin hoş durmayacağı kanısındayım bitki olmalı mı akvaryumda.
    Saygılarımla.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şart değil, hatta yapay olcağına hiç olmaması daha iyidir. Anubias bitkisi Frontoza akvaryumunda olur, kayalara misine ile bağlayıp güzel bir dekor yapılabilir.

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mangrow kökü cichlid akvaryumlarında kullanılması uygun değildir. Temel abi nedenini yazmış.

Akvaryuma 26 balık yavru olacağı gibi ilk başlarda fazla değil. Fakat bu balıklar büyüdüklerinde bir kısmı çıkarılmalıdır.

19. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Sayı konusuna şöyle bir açıklık getireyim. üretici arkadaşım frontozoların olduğu tanka rainbow salacak o sebeple şöyle anlaştık bu 4-6 cm arası değişen 26 frontozaya ben bakıcağım bir süre koloni oluşturucak düzeye gelene kadar daha sonra ben kendime 2e 6d seçeceğim. bir nevi balıkların bakım ücreti olarak alacağım seçeceğim balıkları. geri kalanını iade edeceğim zaten. bu süre zarfında sıkıntı olmayacaksa hepsini alayım diyorum. yoksa para verip zaten kendime ben 6 adet almayı düşünüyordum oda böyle bir teklif sununca ok dedim.

Birkaç Soruyuda eklemek istiyorum.

Akvaryumu koyacağım yer ( mecburiyeten konum ancak o yere müsait ) biraz güneş alıyor.

Bu balıklar için sıkıntı olur mu?
    Yosun (taşlarda) akvaryum sağlığı için tehlike arz eder mi?
    125*50*60 lık bir tankta kaç adet vatoz ve hangi türde olması gerekir?
    Işıklandırma olarak üzerinde Mavi ve Beyaz ışıklandırma var yeterlimi ?

Teşekkürler.

Acemiliği atana kadar mazur görünüz sorularımı :cekingen:

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bence sayı konusunda sıkıntı yok, düzenli akvaryum bakımıyla problem olmaz gibi. Zaten balıklar ileride verilecek.

Akvaryumun güneş alması yosun problemini oluşturabilir zamanlar. Birde buna mavi florasan eklenince bu ihtimali dahada güçlendirir. Yosun tehlikeden çok görüntüsüyle can sıkar.

Sayfayı Paylaş