1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum LED Armatür Fanı Üzerine

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde inifnity tarafından 22 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Akvaryum Led armatür ülkemizde fazla çeşitleri olmayışından kendini pek kendini kanıtlamış, markaların led armatürlerinin fiyatlarının yüksek oluşundan DIY LED ARMATÜR yapımı üzerinde oldukça konuşulan, led markasından, led renk değerlerine, mercek açısından, driverlarına kadar üzerinde tartışılan bir konu olarak her gün karşımıza çıkıyor. Bense farklı bir şey merak ediyorum.

Akvaryum Led Armatür Fanı Olarak Ecotech ve Elos Ne Kullanıyor

Ecotech ve Elos gibi markaların Led armatür ürünleri soğutucu fanları akvaryuma doğru üflüyor, peki bu sıcak havayı akvaryuma üflemek değil mi? Ya da su buharlaşmasını arttırmaz mı? Yeni armatür yapacak arkadaşlara fikir vermesi açısından ve ileride kullanmayı düşündüğüm bir tasarım olduğu için merak ettim. Murat abi Power Led Armatür (T5 Destekli) gibi başarılı çalışmalar yapıyor, belki faydalanır.

Akvaryum Led Armatür Fanı.jpg

murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    İsmail Benim düşüncem Senin gibi değil Şöyle ;

Ecotech te ki fan aşağıya doğru üflüyor ama öyle çok yüksek debi ile üflediğini sanmam maksat akvaryumdan yükselen su buharına ters etki yaparak ürünün buhara marız kalmasını engelliyordur.

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İsmail abi yabancıların malzemesi kaliteli güzel ola bilir ama onların kullanma şekilleri farklı.
    Yani onların geneli soğuk ülkede oturuyor ve mallarını ona göre yapıyorlar ledler akvaryumu biraz ısıtsın diye çünkü onların yaz aylarından bizim gibi korkuları yok.Şuna benziyor bir Arap çölde araba kullanırken bu silecekler ne işe yarar ki diye bilir,halbuki bir Avrupalı için en önemli detay orada genelde 7/24 yağmur var...

4. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Bi yorum getiremedim ve tasarım olarak ta bana güzel geldiği için ve bi hikmeti varsa kullanalım diye merak ettim aslında.
    Bilemedim kullananlar ne der. Bülent Abi kulağını çınlatıyoruz....

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryuma doğru üflenen hava aslında soğutma yapar ama sıçak hava ne yapar tam fikrim yok, buğarlaşmayı çoğaltması konusunda çok haklısın bence de. Kullanan arkadaşlar buğarlaşma hakkında daha net fikir belirtirler. Tabii, bunu mühendisler hesaba katmıştır diye de düşünmüyor değilim.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hiç çınlama olmadı nedense :D
    Fan sıcaklığa göre devir değiştiriyor ve gece gündüz çalışıyor. Yeni lensleri takarken tamamen sokmustum. Üzerinde marka model yok ama normal pc fanindan farksız duruyordu.
    Halil in söylediğinin tersine üfleme armaturun yan tarafindaki izgaradan oluyor. Fanlar içe doğru çalışıyor yani.

halilkocan ve erdoganyilmaz bunu beğendi.
  7. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Öyle olacağı aklıma gelmemişti, olayı çözdün abi, armatürün resimlerine bakarak çözememiştik mevzuyu :koptum:
    Yukarıda ki Elos armatürün fan pervane kıvrımlarına bakarsak o da aynı sistemi kullanıyor, içeri doğru üflüyor yani...

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sanmıyorum buharlaşan suyu armatürün içine çeksin, buharlaşma bir çaydanlıktan çıkan gibi yoğun değil. Zaten buharlaşma düşündüğümüzden fazla olsa, armatürün ön camı her daim buhar yapar, Heee, bu T5 lerde ısı verdikleri için yapmaz ama ledlerde kesin yapar. Burdaki mantık soğuk havayı su üzerinden aldığı için, fanın ve armatürün toza maruz kalmaması için olabilir. Üst veya yan taraflarda kullanılan fanlar, bütün tozu armatürün içine çekiyor, 4-5 ay çalışan armatürlerin içi elektrik süpergesi içinden farksız oluyor.

Benim düşencem bu yönde...

inifnity, halilkocan ve Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş