1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Led Dimleme Nasıl Yapılır

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde Okurt tarafından 13 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Driver bir şekilde bulunuyor ve çok çeşidi var. Arduino yu bilmiyorum açıkçası, bir bu kalmıştı zaten arastirmdigim:) Ama şu bir gerçek ki, size 1-10 volt veren veya PWM sinyali veren bir cihaz lazim, günün istediğiniz saatinde bu ledlere hükmedecek.:)

Tapatalk

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Murat abi o cihazı da kısmette biz yapacağız hatta pc den kontrol bile edilecek .

Seyyar cihazdan online.

Kızıldeniz Akvaryum ve Montimahir bunu beğendi.
  3. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Halil bu konuda çalışman varmı?

4. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Benim arduino 1 haftaya geliyor bende onun üzerinde buna benzer sistem üzerinde çalışmayı düşünüyorum.Araştırmamda reef angel kontrol sistemlerininde arduino tabanlı olduğunu gördüm.Yani biraz azim ve çalışmayla dim yaparız hatta takla bile attırabilriz. temo11

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Var tabi üzerinde çalışmadığım konu kalmadı ardinou ile is pahalıya geliyor dim etmek için gerekli ekipman ve ivir zivir 150 200 tl yi bulur. Ama kendine ait olur birde programa dili bilgisi lazım yani .

Seyyar cihazdan online.

6. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Dimin yanında arduino ile sıcaklık kontrolü yapılabilir, masraflı olur ama ph, orp gibi ölçümlerde yapılabiliyor. Tabi bu işten zevk aldığım için maliyetine bakmıyorum ama malzemeleri yurt dışından getirince çokta pahalı olmuyor.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Evet dediğin gibi ardinou hobi amaçlı bir ürün zaten yaptığın isten zevk alacaksan sorun yok ama Asil sıkıntı programlama elektronik bilmeyen birinin kolay kullanacağı ve prigramlayacagi bir cihaz. Olmalı .

Seyyar cihazdan online.

8. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    demekki olay benim dedğime geliyor.

PWM ile ardunio sadece driver e bağlanarak potansiyometre nin işleini yapıyıor. Yani bir teteik mekanizması diyebiliriz. Önemli olan programın yazılması o da kolay iş.

Murat abi zamanlama konusunda şöylebir sorun var. Eğer ardunio da timer devresi olursa zamanda kaymaların olduğunu duydum. Onun içinde o kaymaları kontrol edebilmek için rom lu bir sistem olması gerekiyormuş. Ben o sorun yerine direk zaman ayarlı prizle elektriği vereceğim ve ilk başta %5 performansla yanmaya başlayacak %100 e ulaşıp tekrar %5 e düşecek bu süreyi 8-10 saate yayacak. Sonunda elektriği kesecek. Ertesi gün tekrar elektrik gelmeye başladığında aynı işlevi tekrar edecek.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Açıkçası ne demek istediğini anlayamadım. Boyle bir sistemi yaptınız da içine gerçek zaman dilimini mı yapamadiniz?

Tapatalk

10. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Evet. Gerçek zaman dilimi yapamadım değilde, yapmak istemiyorum demek istedim. Gerçek zamanlamayı, zaman ayarlı prizle halletmekten bahsediyorum.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Murer akvaryum aydınlatma sistemleri...

Akvaryumunuza armatür değil yaşam kaynağı tasarlar. Murer armatür sucul aydınlık.

Saat 16:00 Reklamları.

cirol, cimlikaya, barbs ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Yukarıda ki mesajda yazdım ardinou ile 5v pwm sinyal alabilirsin. Ama driver lar 10v pwm ile çalışır kontrol etmez senin 5 v pwm voltajı 10 v a yükseltmen lazım. ayrıca Ardinoya RTC bağlarsan hiçbir zaman şaşması yaşamazsın.

13. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Bak geldi Real Madrid de top oyniyanlar :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

14. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Arduinonun çıkışına mofset ile 0-10 v çıkış alınabilir.Ayrıca RTC gerçek zaman saati ile zaman kayma olayı yaşanmaz ve milisaniye düzeyi kontrol sağlanabiliyor.
    Reef angel akvaryum kontrolleri de arduino tabanlı.

halilkocan bunu beğendi.
  15. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Aynen ardunio 0-10 v ile çalışıyor. RTC bilmem ne dir. 5v de olsa iş görür yani dediğiniz gibi.

Ben BARCA lıyım dostum. :D

16. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    RTC Real time clock ( gerçek zaman saati)
    kendi içinde zamanı tutan devre arduino bu devreden sadece saati okur.

yekim bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş