1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum maliyetleri

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 5 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ben derim ki bu konuya uzun vadede oluşacak bir database hazırlayalım. Litre hesabı ile toplam maliyet ve giderleri bir başlıkta toplayalım. Giderler bir nebze ama kurulum maliyeti bence harika bir iş çıkarabilir. Örneğin 200 litre akvaryum kuran birinin toplam kurulum maliyeti yada 500 yada 50. Böylece ileriye dönük fikirde edinmiş olabiliriz belki. Aramızdaki enayiler ve şanslıları da görmüş oluruz. Bu rakamlar birbirinden uç noktalarda farklılık gösterecek çünkü. Biri sumpına buble king alacak diğeri buble magus ama önemli olan sonuç olacak. Akvaryumun durumu. Kimi kurulumda bio satart kullanacak, kimi balıkçıadan aldığı karidesi. Öyle farazi bir kahve diyaloğu başlatayım dedim ucu açık.

veysel, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet kullanılan malzeme ve ekipmanların markası nedeniyle maliyet aralığı değişken olabilir ama ben 1,5 ay önce test amaçlı kurup ve özellikle sorunlu SPS sert mercanları ekleyerek toparlamalarına bizzat şahit olduğum 200 litre akvaryumun kurulum maliyetini net çıkaracağım. Kendinizin yapabilecekleri ve ikinci el kısmını da karıştırmadan sıfır maliyet olarak bakıyoruz.

200 litre sumplu akvaryum 300 Lira (Sumpu ben uydurdum ama fiyat budur aşağı yukarı)
    2 adet teki saatte 3000 litre su basan akıntı motoru 130 TL
    Kum yok
    Saatte 1500 litre gücünde kafa motoru 80 TL
    Nac7 protein skimmer 350TL
    10 KG canlı kaya 100 TL
    Tuz 7 kg civarı 60
    Hopar 4x24 armatür 340 TL

Maliyet toplamı: 1360 TL

mobilyalı akvaryum maliyeti.jpg

Toygar NİRON, veysel ve Alparslan bunu beğendi.
  3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ben bunu bu şekilde düşünmedim. Böyle olursa markalar savaşına dönecek çünkü iş. Kısadan hisse kurulumu bitmiş 6 ay kadardır dönen ve canlılarında sorun olmayan hobi severlerin verebileceği bir rakam bu. Marka vermeden. Örneğin;

60x60x60 akvaryum
    25x25x25 Sump
    PS
    Isıtma
    Dalga Motoru
    Kafa Motoru
    3x34w T5 Armatür
    Varsa reaktor
    varsa soğutma
    varsa vs vs

totalde 750 lira aylık olarakta 30 lira su 20 lira elektirk 10 lira katkı maddesi gibi. Birde akvaryumun son hali.

Tabi bu süre zarfında dalga motoru olmadı ben onu Tunze ile değiştirdim deniyorsa oda eklenecek maliyete. Oda şu şekilde yer alacak;

60x60x60 akvaryum
    25x25x25 Sump
    PS
    Isıtma
    Dalga Motoru (ilki değiştirldi yada 3. değiştirldi)
    Kafa Motoru
    3x34w T5 Armatür

totalde 750 kurulum/ değişim 200/ toplam maliyet 950L

Hem böylece baştan yapılan hatalarda tespit edilebilir. ama Markalar savaşına dönmemeli. Bu portalın ruhuna aykırı.

4. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ayrıca şu bahsi geçen akvaryum için nede harika bir rakamdır bence Temel Bey. Eksiği yok her şeyi tamam. Kimi sıfır alacak kimi ikinci el. Bende son projemin her rakamını not almıştım bir yere aradım ama sanırım şirket bilgisayarımda kaldı. İlk fırsatta bende ekleyeceğim. Hatta her kullanıcı tek bir posta yazsın ve tartışma olmasın. Her postta her akvaryumun toplam maliyetleri belli olsun. Nasılsa değiştirebiliyoruz yazdıklarımızı:)

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yeni sipariş verdiğim 10 mm 130x70x45h ana tank 90x50x45h ölçülerinde sump için maliyet hesabı.
    Akvaryum cama cam 220 tl
    Sump 100 tl
    Mobilya 200 tl
    Aydınlatma 600 tl
    Tuz 180 tl
    Isıtıcı 80 tl
    Kafa motoru 180 tl
    Sirkülasyon 300 tl
    Kum 150 tl
    Durso kutusu pleksi vs 150 tl
    Ps en minimum 1000 tl civarı
    .............
    Ps gecikme rölesi elde var fiyat yazarsak 80 tl
    Otomatik su tamamlama 80 tl
    Soğutucu fiyatlar malum ikinci el dersek ortalama 500 tl
    Tuz ölçer 80 tl
    Toplam olarak alta yazmıyorum.
    ...................................................................................
    40x40x40h ölçülerinde yeni kurulan nano
    Ps 85
    Aydınlatma led ikinci el 150
    Isıtıcı 35
    Sump yapımı 50 tl
    Tank 65 tl ex clear
    Kum 35 tl
    Kaya 57 tl
    Tuz ölçer plastik 20 tl
    Tuz 45 tl
    Cam sileceği 20 tl
    Kafa motoru 20 tl