1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Masası Hk.

Başlığı 'Akvaryum Malzeme Rehberi' kategorisinde tittoo tarafından 7 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. tittoo

tittoo

İsim:
    Adnan Mutlu
    Öncelikler herkese selamlar arkadaşlar. Ben yeni bir akvaryum yaptım 100x45x40 (8 mm) ölçülerince, ardından birde 3x3 (1,20 mm kalın) demirden profil yaptım (6 ayaklı, 76yükseklik, 102uzunluk, 45genişlik). Akvaryumu kurarken odada düzgün zemin bulmakta zorlandım, sonunda bir yer bulabildim fakat sadece profili koyduğumda sağ ucunda bir 5 mm' lik boşluk var ve profil sallanıyordu, dedim doldurunca ağırlıktan dolayı yerine oturur (parke) ama yinede 2-3mm bir boşluk var ve tahminimce akvaryumun öne doğru 1 yada 2 derecelik bir eğimi var, bende altına ufak odun parçacıklarıyla takviye yaptım ve eğim düzeldi. Şu an akvaryumu sallamaya çalıştığımda biraz güç kullandıktan sonra akvaryum sallanmaya başlıyor (fazla da sallak istemiyorum malum +200kg), hafif dokunduğumda sıkıntı yok, bunun nedeni profilin 70cm yüksek olması sanırım, bana bir zararı olurmu, odanın diğer köşesinde boşluk yoktu ama orasıda görüntü açısından güzel değil. Bana tavsiyeleriniz nedir, bu durumda ne yapmalıyım acaba, evet profili yaparken 10cm yüksek yaptım malesef. Daha sağlıklı bilgi edinmeniz için birkaç resim yükledim. Saygılar.

Not: Profile 4 ayarlanabilir ayak takmıştım ama gözüme sağlıklı gelmedi ve söktüm.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sehpanın alt kısmı en sağlıklı şekilde yani bütün profil şeklinde yapılmış ama dengesilik için yorum yapmak güç. Bu hatalı profil kaynatılmasında da olabilir yerdeki parke yüzünden de olabilir. Sanırım çare boşluklara uzunlamasına ağaç takozlar yerleştirmek.

3. tittoo

tittoo

İsim:
    Adnan Mutlu
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Profili yaparken gönye kullanıldı açılar neredeyse kusursuz olsa olsa maksimum 1-2 derecelik bir sapma olur. Sorun zeminde, malesef inşaat ustalarımız eskiden şap atarken pek titiz davranmıyorlardı (bina 15 yıllık) ve haliyle zeminde böyle dengesizlikler oluşuyor. Akvaryumun devrilme ihtimali düşük tek sıkıntım işte o zemindeki boşluk ve profilin 76 cm yüksek olması, yükseklik arttıkça esneme de artıyor, bi 10 cm kısaltsammı diye düşünüyorum. Saygılar.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yani her türlü işlem yapılabilir, sonuçta bir ayar yapılacak ve buradan fikir yürütmek zor.

Sayfayı Paylaş