1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Nasıl Olmalı?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryuım nasıl olmalı veya akvaryum seçimi nedir ve ne kadar doğru olursa, ileriye dönük başımız az ağrır anlamaya çalışacağız. Akvaryum kurulumu aşamasında neyi nasıl seçersek daha huzurlu bir akvaryuma sahip oluruz kısaca bir bakkalım. Sonuç olarak akvaryum ortamında balık ve diğer canlıları bitkiler dahil olmak üzere beslemek istiyoruz. Bu durumda ilk olarak akvaryuma ne kadar zaman ayırabileceğimizi belirlemek gerekir. Akvaryum seçimi yaparken, ne kadar bir alan var, bu alan sağı solu dağıtmaya veya zaman zaman evdeki hır gür çıkışlarına rağmen ortalığın dağılmasını ne kadar kaldırabilir belirlemek yerinde olur. Sonrasında aşağıda olduğu gibi akvaryumu ve yine canlıları seçmeye başlayabiliriz.

  Akvaryum Nasıl Olmalı ve Akvaryum Balıkları

  Akvaryum seçimi yaparken niyet küçük http://www.akvaryumportali.com/threads/akvaryum.11367/ ise önce dikkat edilmesi gereken, balıkların türüdür. Küçük akvaryum almak zorunlu ise veya böyle istiyorsak, yüzmeye üremeye daha fazla meraklı olan balık türlerini seçerken biraz daha düşünmek gerekir. Akvaryum balıkları için yüzme alanının dar olması, dekor yapmak için sınırlı yer olması küçük akvaryumların dez avantajları arasında yer alabilir. İlave olarak, temizlemesi, kurulum aşamasında bütçeye uygunluğu daha az malzeme ihtiyacı olması sizi çekebilir. Büyük akvaryum seçimi ise, istenilen balık türünün alınabilmesi ve bakılabilmesi için daha uygundur. Dekor için daha fazla yer, balıklar için daha fazla yüzme ve yuva ortamı çok rahatlıkla oluşturulabilir. Akvaryumun büyük olması, bütçeniz için uygun olmayabilir. Zira büyük akvaryumlar, küçüklere oranla daha masraflıdır.

  Akvaryum Seçimi.jpg

  Akvaryum Seçimi ve Akvaryum Bakımı

  Hacmi düşük akvaryumlarda su hacminin az olmas suyun kalitesinin yerinde durmasını zorlaştırır ve doğal olarak bu da akvaryum bakımı konusunda zorluk yaratır. Fakat, hacmen daha az su değişimleri bakımı kolaylaştırır. Büyük akvaryumlarda su değerleri, hacim büyük olduğu için daha az etkilenir ancak etkilendiğinde de, normale döndürmek uzun zaman alabilir. Tabii ısı konusunda küçük akvaryumlar kadar çabuk etkilenmediğini söylemek mümkün. Her iki boyut için su kalitesi, ısısı çok önemlidir. Küçük akvaryum sahibi olmak, daha çok tetikte olmanızı gerektirir. Akvaryum seçimi konusunda boyut ve hacim olarak bakarsak, küçük akvaryumların kapladığı yer daha az olduğu için, evinizde veya odanızda daha az yer kaplarlar, kiracılar, öğrenci evleri için idealdirler. Büyük akvaryumu taşımak küçüğe oranla tabiki de daha zordur. Büyük akvaryum yaptırırken; güvenlik faktörünü göz önünde bulundurmanız şiddetle tavsiye edilir. Güvenlik faktörünün en başında cam kalınlığı gelir. Akvaryum seçimi sırasında güvenlik faktörünü unutmak hata olur.

  Yaptırılması gereken akvaryumun cam kalınlığını hesaplattırabileceğinizi unutmayınız ve güvenlik faktörü az olan büyük akvaryumlar, olası patlama riski gerçekleştiğinde sizi üzer ve çok daha büyük masraflar çıkarır. Akvaryum seçimi konusunda maliyete bakacak olursak, dar düşük hacimli akvaryumların tercih edilmesi biraz da maliyet yüzünden olur. Başlangıç aşamasında daha az maliyet gerektirmesi sebebiyle küçük akvaryum seçimi daha fazla olsa da, beslenmek istenilen balık türünü belirlemeden akvaryum alınması pek doğru bir hareket değildir. Barındırmak istenilen türlerin doğadaki yaşam alanlarına göre minimum hacme ihtiyaç duyarlar ki bu göz ardı edilmemesi gereken unsurlardan biridir.

  Küçük bir akvaryum alındığında ve beslenmek istenilen türe uygun olmaması durumunda büyük bir akvaryum alınması, iki kat masraflı olacaktır. Bu yüzden önce beslenmek istenilen türün belirlenmesi size karar vermeniz için daha yardımcı olur. Büyük avaryumların taban malzemesi, ısıtıcısı, motoru, hava motoru, su değişimleri küçüklere oranla daha fazla masraflıdır. Karar verilirken yukarıda yazan unsurları göz önünde bulundurmak, sizi ekstra masraftan kurtacaktır. Akvaryum seçimi sırasında forumlara danışmak faydalıdır.

  Akvaryum seçimi yaparken, neresinden bakarsanız bakın biraz ince düşünmek gerekir. Acele ile yapılan her alışveriş sonrası birçok artı ekipman evlerin depolarına atılır ve yenileri alınır. Bunlar tasarruf yapacağım diyerek küçük akvaryum seçimi yapmak ile bağdaşmayan uygulamalar olur.

  Akvaryum Portalı;
   
  Düzenleme: 18 Mayıs 2015
 2. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Ya burada yazılanları dikkate alır ve akıllıca bir seçim yaparsınız ya da benim gibi önce herhangi bir seçim yapıp sonra akvaryumu nereye atacağınızı kime satacağınızı şaşırırsınız...
   
  ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Yeni akvaryum kuracakların yazılanları iki sefer okumaları,menfaatlerine...:)
   

Sayfayı Paylaş