1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Nasıl Yapılır?

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde Courageous tarafından 28 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. Courageous

  Courageous

  Mesajlar:
  2.390
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Özkan Yürekli
  Akvaryum yapımında ilk başlangıç noktamız akvaryumun boyutlarını ve cam kalınlığı belirlemememiz gerekir. Akvaryum boyutları da hedefimizdeki akvaryuma, kullanacağımız aydınlatmaya, fillitre sistemine ve dekora bağlı olarak değişir. Bunlar kesinleştikten sonra akvaryum boyutlarımız belirledikten sonra kullanacağımız cam kalınlığı da bulunur.

  Akvaryum yapıçağımız camların net ölçülerini çıkarırken hesaplamalara cam kalınlıklarını ve silikon paylarını vermeyi unutmayalım. Camları imkan varsa rodajlı almak faydalı olur, rodajsız ize zımpara ile camların bütün kenarlarını körlemeliyiz yoksa çok kolay elimizi keseriz.
  Cam ların hazırladıktan sonra silikon çekiceğimiz bütün kenarlara kağıt çekersek silikonun daha geniş alana yayılmasını engellemiş oluruz ve temiz bir akvaryuma sahip oluruz.
  Resimdeki gibi bir akvaryum sehpamız olmayabilir ama evdeki masa ve sandelyeyi bunun için kullanabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kullanacağımız araçın acı aralığı 90 Derece olmalı. Ben şahsen düz bir masa üzerinde akvaryum kurulumumu yaptım.

  Resimdeki gibi kağıt bantlarımızı çektikten sonra silikonumuzu aralıksız hat boyunca düzgünce çekelim. Daha sonra taban camımız silikon surduğumuz yere tam oturtalım, burada dikkat edilecek nokta iki cam arasında yapışmayı sağlayan silikonda hava boşlukların kalmaması. Hava boşluğu kalırsa bütün emeklerimiz boşa gider. Çok ufak tek tük hava boşlukları kalırsa bunların havasını alma yöntemleri var ama bu zamanla profosyenelik ister.
  İki camın birleşim noktasına silikon sıkıp bir cay kaşığı veya parmagımız ile v şeklinde silikonu yayabiliriz ve böylelikle silikonun camı tutma mukavametini ve herhangi bir sızma ihtimalini de yok etmiş oluruz.

  Daha sonra aynı işlemleri yan camlara ve en son koyucagımız yan cama uygularız. Burada dikkat ediceğimiz hususu camları silikon ile birbirine tuturduktan sonra kağıt bant ile birbirlerine yapıştırırsak herhangi bir oynama ve kaymayı engellemiş oluruz. Bir sonraki adıma geçmeden önce her zaman camların birleşim noktalarına bakmakta fayda var, herhangi bir ufak kayma bir sonraki yaptığınız işlem ile düzeltmesi daha zor olabilir.
  En son olarak silikonlama bittikten sonra kağıt bantlarımız sökelim ve bir gün sonra da fazlalık olan silikonları bir jilet yardımı ile düzgünce keselim. İster istemez elimize bulaşan silikon ile akvaryum camına elemiş olabiliriz bunları daha sonra jilet ve tiner ayrıca büyük marketlerde satılan silikon çözücüler ile temizleyebiliriz. Jilet kullanırken özelikle dikkat etmeliyiz camlarda çizik oluşabilir. Tiner kullanırsak akvaryum tankını bol bol su ile durulamamız gerekir.

  Akvaryum Cam Kalınlığı Belirleme:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  ÇİZİMLER ALINTIDIR (Kaynak: Bilinmiyor)
  Sistemde sump düşünülüyorsa camlar sipariş verirken delikleri açtırmakta fayda var.

  deniz akvaryumu yapım asaması.jpg

  Benim kurulum yaptığım akvaryum 130cm*90cm*70cm(H) cam kalınlığı 15mm olduğundan akvaryumu kurucağımız sehpa üzerinde silikonlamasını yaptık. Silikon çekerken parmağınız fotoğrafta görüldüğü gibi silikon tabancasının uç noktasına koyup camın dış köşesi bastırır çekerseniz silikonuz daha düzgün çekersiniz.

  [​IMG]
  Silikonlaması bitmiş kenarlarındaki silikonları kesilmemiş bir akvaryum görüyorsunuz.

  [​IMG]

  Silikonlu ellerinizi sağa sola sürerseniz sizde benim gibi akvaryum içine oturup silikonları temizlersiniz.

  Geldik akvaryum test etmeye, akvaryumda kuruluma geçmeden akvaryumu test etmeyi unutmayın. Nekadar kendinize güvenseniz de akvaryumu salonun ortasında su doldurup test etmeyin…
  [​IMG]

  Bu da benim sump için yaptığım 120cm*60cm*40(H) ölçülerindeki tank ve bunu balkonda su doldurarak test ettim maalesef akvaryum ana tankını salonun içinde test etmek zorunda kaldık boyutlarından dolayı ama kimseye önermem .

  İnşallah akvaryum yapacak arkadaşlara faydalı olur….
  Az bilgim ile sizlere bir şeyler paylaşmak istedim.

  Özkan Yürekli

  Saygılar
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2015
  TencoMelih, m.avcıoğlu, Montimahir ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 2. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Müsadenle Blog'umda yayınlıyorum. Çok faydalı bir makale olmuş. toka:gif Teşekkür ederim Özkan abi. saygılar:gif :helalolsun:
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık Özkan çok güzel yol gösteren bir makale olmuş. Oturuşun da süper akvaryumda hani. Teşekkür ederiz bu güzel paylaşım için.
   
 4. Courageous

  Courageous

  Mesajlar:
  2.390
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Özkan Yürekli
  Ben teşekür ederim abi ne demek. Akvaryuma balıkları koymadan ben bir oturayım dedim ama benim kızı ikna edene kadar canım cıktı. İlk başlarda akvaryumu kendi için yapılan bir havuz sandı:D
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 5. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Eline sağlık Özkan, akvaryum yapacak bir çok kişiye yol gösterecektir.

  Senin elin değmişken, bıcırığa havuz yaparsın artık.:)
   
 6. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Özkan hocam eline ,emeğine sağlık akvaryum yapmak isteyen arkadaşlara resimlerle birlikte anlatımı olan güzel bir makale olmuş.
   
 7. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.827
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Elinize sağlık, insanın zevk alacağı bir hobiyi kendi işini kendi yapması kadar güzel bi duygu yok. sağlıklı canlılar beslemeniz dileğimle.
   
 8. Courageous

  Courageous

  Mesajlar:
  2.390
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Özkan Yürekli
  Ben teşekür ederim Erman Kardeşim, bildiğim kadar paylaşmak istedim.
   
 9. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  786
  İsim:
  Hasan Acar
  Tecrübe ile edindiğim birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

  - Yapıştırma işlemini mutlaka en az 2 ya da 3 kişi birlikte yapınız. Hele camlarınız ağır ise mutlaka bu kurala uyunuz.
  - Mutlaka dört yanı rodajlı cam kullanın. Kuşaklarınız da mutlaka rodajlı olsun. Kuşaklarınızı en son yapıştıracağınız için ölçüsünü yan camları yapıştırdıktan sonra alarak kestirmek gayet mantıklı olur. Tabi aceleci biri değilseniz.
  - Tabanı çift cam yapmayın. Sökmek gerektiğinde sorun oluyor. İlla sökmek istiyorsanız camı ısıtarak silikonu yumuşatıp camı çıkarabilirsiniz.
  - Geniş kuşak kullanın.
  - Kuşakları tabana yan camları yapıştırdıktan sonra silikonlamanızı öneririm. Önce taban kuşaklarını yapıştırırsanız yan camlar yerine düzgün oturmayabilir.
  - Yan camlardan biri ya da birkaçı ufacık da olsa tabandan dışarıda kaldıysa bunu büyük bir sorun olarak görün ve işe en baştan başlamayı göze alarak sorunu düzeltin.
  - Silikon temizlemek durumunda kalırsanız tiner kullanın. Silikonu yumuşacık hale getiriyor tiner. Ancak cam üzerinde buğu gibi bir silikon atığı kalırsa, kaba silikon atığını maket bıçağı veya jilet ile kazıdıktan sonra tinerli bez ile silerek bir yandan da kazıyarak camınızı ilk aldığınız kadar temiz bir hale getirebilirsiniz.
  - Cam yapıştırma işlemi sırasında mutlaka adım adım yapacaklarınızı planlayın ve sıra ile uygulayın.
  - Camları yapıştırırken olumsuz durumlarda kesinlikle aceleci olmayın, sinirlenmeyin. Silikon hemen kuruyan bir yapıştırıcı olmadığı için silikon sürdükten sonra silikonda hava kabarcığı kalmayacak şekilde silikonu yayınız.
  - Yapıştırma işlemi bittikten sonra silikon kuruma süresi kuşakların alt kısımları ve silikonun kalın olduğu yerlerde en az 3-4 gün, ince silikon yerlerinde 2 gün yetebiliyor. Silikonun kalın olduğu yerlerde kuruma uzun sürüyor, buna emin olabilirsiniz.
   
  TencoMelih, Montimahir, BassKiller ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 10. Courageous

  Courageous

  Mesajlar:
  2.390
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Özkan Yürekli
  Hasan yaptıkca insan daha da tecrübe kazanıyor, birdaki akvaryum yapımın eminim ki daha da güzel ve problemsiz olur...
  Tecrübelerin paylaştığın için teşekürler...
   
 11. emin123

  emin123

  Mesajlar:
  109
  İsim:
  emin gençay
  Cevap: Akvaryum Tank Yapımı

  Valla kardeşim 1
  HTML:
  kişilik havuz yıkanma yeri gibi :D
   
 12. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Cevap: Akvaryum Tank Yapımı

  Özkan abi güzel bir plan , projenin ardından güzel bir uygulamayla işi bitirmişsin. Tebrikler...
   
 13. ENVER

  ENVER

  Mesajlar:
  247
  Yer:
  Bursa
  İsim:
  enver GUNTEN
  ben su sump olayını çözemedim ya hala yazıklar olsun bana ya abi delikler nereye açılıyor bu sump nasıl yapılıyor ya.Off Of
   
 14. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bir yerden başlamak lazım sonra gerisi geliyor...:)
   
 15. Görkem

  Görkem

  Mesajlar:
  82
  İsim:
  Görkem EJDER
  Merhaba;
  Müsadenizle anlatım ile ilgili birkaç sorum olacak;

  Yukarıdaki sehpalı olan kısımda yan camlar tabana otururken ön ve arka camın ise tabanın üzerine oturmadığı görünüyor.
  Ben mi yanlış görüyorum yardımcı olursanız sevinirim çünkü bende birtane yapmayı planlıyorum.
  Benim bildiğime göre hepsi tabana oturması gerekiyor yanlışsa lütfen düzeltin akvaryumu yaparken sizleri örnek alıyorum ve hata yapmak istemem.
   

Sayfayı Paylaş