1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum otomatik dip çekip filtresi

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde sconat tarafından 27 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Pratik Ozan. :cicek:

  Arkadaşlar ben otomatik dip çekimi filtresi yapmak istiyorum.Amaç su değişimi yapacağımız zamanlarda sadece dip çekimi yapmak değilde ne zaman istersek yapabilmek.Özellikle birkaç akvaryumu olanlar için iyi fikir bence.Mutfakta aşağıdaki gibi bir bakalit bir kavanoz var bunu kullanacağım.Motoru içine koyacağım ve dip çekim hortumunun geniş olan ağzı akvaryum içinden su çekecek hortumun diğer ucu filtreye bağlanacak.Üsten havasını almak için birde şırınga koyacağım.

  Filtre içinde bu amaca göre malzeme olacak. Çizim ve kullanılacak malzeme aşağıda.Yorumlarınızı esirgemeyin nasıl olur bu alet.hem dış filtre olarak kullanılır istenirse. super:gif super:gif super:gif

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  Nasıl olurmu sizce ?
   
  GKARE bunu beğendi.
 2. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu
  Ozan güzel fikir gibi görünüyor. ;) Dip çekim filitresi değilde,dip süpürgesi olacak sanırım bu ?

  Senin adın pratik Ozan sa sen bunun kralını yaparsın. Kim tutar seni. :helalolsun:
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Süper fikir Ozan, gene döktüreceksin anlaşılan. :) Aslında bence bu fikir su değişimi pek yapılmayan bitkili akvaryumlar için daha uygun bir sistem. Normal akvaryumlarda da çok iyi olacaktır. Tabi sadece akvaryum tabanındaki tortuyu almayı hedeflemiyor bu filtre. Akvaryum tabanındaki birçok parazit kistlerinide toplayıp alacaktır. Neden dersen su değişimleri sırasında alınması gereken bir su miktarı oluyor genelde. Bu su miktarı alındığında dip çekimi yaygın olarak bırakılır hobiciler arasında. Ancak bu sistem suyu tekrar akvaryuma vereceğinden pırıl pırıl bir kum tabanı elde edilene kadar çalıştırılabilir. Bence en büyük avantajı burası olacak.

  Altından ne çıkacak merakla bekliyorum. :helalolsun:
   
 4. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Yorumlara teşekkürler.Akşam başlayıp bir yere kadar giderin bitermi bilmem.bu akşam bir arkadaş hortum takma aparatı getirecek bahçe sulamalarında kullanılıyormuş.yine motor hazne içinde olacağından kablosunuda içinden delerek çıkarmak lazım.Bahçe sulama hortumlarını sıkıştıran o aparatlar bakalım nasıl birşey.Eğer dediği gibiyse çok işe yarayacak.Aslında vana koyacaktım abiler su griş ve çıkışına ama normal dip çekiminde Temel abi dediğin gibi bilindik dip çekimlerinde alınması gereken su miktarı bellidir bu yüzden kısık su çekilerek temizlik yapılır.bu sistemde bu sorun yok çok haklısın.Bu yüzden vanayı iptal ettim abi. super:gif super:gif super:gif
   
 5. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Hadi Ozan hocam şu işi bir hallette pratik bir şekilde gene sana yakışanından bizde şu bitkili tanklarımızda tabanı güzelce bir temizleyelim.. Bitkili akvaryumda balık yükü fazla olunca balıkların atığı ve yemlerden oluşan tortular artık can sıkmaya başladı.. Pilli dip çekimi aparatım var ama onada pil dayanmıyor.. Yani gözümüz üzerinde haberin olsun .8.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tespitler ve sana önerilen o aparatlar mükemmel işine yarıyacak bence Ozan. Nerden biliyorsun dersen Ps yapım aşamasında o aparatlar üzerine baya düşündük bazı bölümlerde kullanmak için ama senin düşündüğün ekipman için biçilmiş kaftan onlar. ;)
   
 7. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Gelinen nokta bu arkadaşlar. super:gif super:gif Bahçe hortumu sıkıştırma aparatı süpermiş.Su üstten giriyor alttan geçiyor.Kafa motorunu kab içine koymak için mecburen kablosunu kestim ve yeniden bağladım.

  Çok kolay oldu çok. :basardim: Yorumlarınızı esirgemeyin.

  [​IMG]
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  :basardim: Mükemmel iş çıkarmışsın yine Ozan. Tebrikler zekice bir hareket bahçe hortumu sıkıştırıcısı. toka:gif Ne zaman deniyoruz bu aleti ?

  Resmen dış filtre olmuş bu aynı zamanda. Yoksa neye niyet neye kısmet mi ? Yoksa çoklu kullanıma uygun bir yapım mı ?
   
 9. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Karideslerin çıktığı akvaryumda deneyeceğim abi.Bende beğendim kolay oldu ve çok işe yarayacak gibi duruyor.İftarı açtık deneme işi yediklerimizi eritince gerçekleşecek. pardon:gif pardon:gif
   
 10. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Ozan Abi sen bu lakabı hakediyorsun. Gerçekten pratik ve kullanışlı alet yapmışsın. En kısa zamanda denemesini yapıp sonuçları paylaşırsan sevinirim.
   
 11. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Sistem çalıştırıldı yorumları alalım. bay bay:gif Bu filtre tabanda tortu bırakırsa bana Ozan demesinler.Ne kadar tortu kalacağı artık bizlerin elinde olacak.Tabanda pislik görmek istemiyorsak gereken tek şey pratik otomatik dip filtresine sahip olmak. Eğer sizde sahip olmak istiyorsanız hemen sonu boardseen#new şeklinde biten bu sayfayı arayın. super:gif super:gif super:gif Sonra girişin yapımına. .Ş.

  [​IMG]
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  em34: Mükkemmel faydalı bir yapıma imza atmışsın Ozan tek kelimeyle harika. Bu nefis bir dış filtre mi olmuş sanki aynı zamanda ne ? saat:gif Bu tabanda tabiki tortu bırakmaz. Benim yapıma yorumum yanında bu kadar titiz yapılacak bir dip temizliğinden sonra her seferinde filtre içindeki elyafın değişmesi gerektiğini hatırlatmak olacak. Tekrar aynı filtre malzemeleriyle bağlamak doğru olmaz sanırım, zaten kolay çıkan bir kapağı var. Kapak çıkarılıp yeni elyaf koyulur, başka malzemeler olursa elyaf altında onların değişme süresi biraz daha uzun tutulabilir.

  Genel olarak çok zekice yine diğerleri gibi gerçekten kutlarım. toka:gif
   
 13. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Çalışma hakikaten güzel fakat müsadenizle bir konuya değinmek istiyorum.Dip çekimlerinde tabanda yoğunlaşmış ve rengi artık kahveye dönmüş yoğun nitrat içeren suyu tamamrn dışarı atarken yerine mineralce zengin ve nitrat ihtiva etmeyen taze su koyuyoruz.Bu pompa sistemi hemen hemen dış filtre ile aynı işi görüyor,sadece emiş gezgin.Yani Olcay Hocam ın değindiği gibi süpürge olmuş daha çok.Nispeten daha seyrek olsada yine dip çekimi yapmak gerekir diye düşünüyorum.
   
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Konuya aslında şu açıdan bakmak lazım. Su değişimi yapılacağı zaman alınan su oranı az ve belli olduğundan yeterince dip temizliği yapılamıyor. Bu filtre ile su değişimi sırasında istenildiği kadar suyu dışarı almak çok kolay. Gereken tek şey hortumun ağzını bir kovaya tutmak, bu suyu aldıktan sonra akvaryum dip çekimini çok daha iyi yapana kadar dip temizliğine devam edilebilir. Bunun yetinmeyip temizliğide çok kolay olduğundan filtre içindeki elyafı değişerek dış filtre olarak bağlamakta mümküm.
   
 15. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Temel aiye katılıyorum.Su değişimnde alınması gereken kadar su yine ayrı bir kovaya alınarak dip temizliğine devam eilebilir değilmi ?
   
 16. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Ozan Abi resmen dış filtre yapmışsın. En kısa zamanda bende yapmaya çalışacağım. Dipteki tortulardan artık bıktım. Eğer bu ''Dış Filtreyi''yi yapmayı başarabilirsem çok sevineceğim. :D toka:gif

  Saygılar...
   
 17. sinan1962

  sinan1962

  Mesajlar:
  102
  Yer:
  Ataşehir / İSTANBUL
  İsim:
  Sinan
  Elleriniz emeğinize sağlık,güzel bir dış filtre olmuş bu aynı aynı zamanda.Yapımı kolay ben en çok sanırım üzerine yorum yapılmayan gözünüzden kaçan filtrenin içinin görünüyor olmasını beğendim.bununda Avantajları var filtrenin doluluk durumunu göreceksin. saat:gif
   
 18. balıkosman

  balıkosman

  Mesajlar:
  257
  İsim:
  Osman Tuna
  Dip filtreside olur bundan dış filtrede.ellerinize sağlık Ozan bey yapımıda çok kolay olmuş.Sabaha kadar istersen dip çekimi yaparsın bunla. :F
   
 19. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sinan abi içinin görünüyor olması gereçekten süper bir artıdır. Temizliğe ihtiyacı olup olmadığını görmek veya içinde birikenleri görmek güzel ve iyi bir artı olsa gerek. Gözünden kaçmamış bu ayrıntı. :)
   
 20. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Akvaryum otomatik dip çekip filtresi

  Bunu düşünmemiştim ama içini görmek güzel olacak evet.Yorumlara teşkkürler işe yaracak bir alet olsun yeter.Yapımı gerçekten çok basit oldu.Yapacak ve kullanacak arkadaşlara faydalı olmasını dilerim. çak:gif
   

Sayfayı Paylaş