1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum otomatik dip çekip filtresi

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde sconat tarafından 27 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Daha nasıl faydalı olacak Ozan ? Ellerine emeğine sağlık süper bir paylaşım bence. em34: Yapımı kolay ama faydası çok fazla bir ekipmanı daha portala kazandırdığın için teşekkürler. :cicek: Bu gibi aletler gelişecek zamanla bakalım ortaya neler çıkacak. Senin ve senin gibi arkadaşların sayesinde daha çok pratik Ozan'lar göreceğiz merak etme. ;)

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yahu konu iki sayfa olmuş ben hala bekliyorum Ozan bu çalışmayı nezaman bitirecek diye. :cekingen: :D

Ozan; Valla kardeşim sana söylenecek tek söz; :helalolsun:

Bunu ister dip süpürgesi,ister dış filitre gibi kullanabiliriz. em34:

Ancak; yapım aşamalarındaki detayları ve kullandığın malzemeleri nereden ve kaç liraya temin ettiğin gibi konulara girersen sevinirim. ;) İyi güzel bir çalışma yapmışsın fakat, o motoru nasıl o kaba koydun,hortumları nasıl bağladın,elyaf vs nin kaptaki yeri, gibi yol gösterici açıklamalarıda yaparsan bu sistemi uygulayacak olan arkadaşlar daha rahat kavrayacaklardır konuyu. ;)

3. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Olcay Hoca motoru kavanozun üstünden kolayca kapağını açıp koydum. :D Ben paylaşımı açarken detaylara girmeyi sevmiyorum.Daha doğrusu beceremiyorum.Üzerine sizde fikirlerinizi ekleyince daha güzel ilerliyor ve aslında ben daha çok işe yarayacak şekilde değiştiriyorum.Kavanoz zaten plastik kolayca delindi havya ile.Bahçe hortum aparatlarını dediğim gibi arkadaşım getirdi ama yapı marketlerin hepsinde var.sanırım 2-3 lira birşey.Üst kapağına skıca silikon ile su emiş hortumunu taktım.Motoru kavanoz içine koyup motor su çıkışı karşından delerek su çıkış hortumunu yine sıkıca takarak yapıştırdım.Bu aparatlar sıkıldıkça hortumu su kaçırmayacak şekilde sıkıyor.içine sünger koydum geçici olarak elyaf alınca elyaf koyacağım. super:gif super:gif

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ozan; kullandığın plastik kavonoz sert plastikmi ? Yani motor yeteri kadar su ememediğinde bu kavonozu büzüştürebilirmi ? huh:

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yukardaki mesajımda yazmıştım tekrar hatırlatmak gerekirse, bu bahçe hortumunu sıkıştıran ve takılıp çıkmasını sağlayan aparatlar Fırat boru bayilerinde de var. Ozan'ın tahmin ettiği gibi fiyatı 2-3 lira. Ps yapımı için üzerinde düşündüğümüz bir aparatttı onlar.

6. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Ozan çok güzel bir çalışma olmuş ellerine sağlık.Yaratıcılık sınır tanımıyor :)Sayenizde bizlerde bir şeyler kapıyoruz.Paylaşımın için teşekkürler.İlk fırsatta yapmayı deneyeceğim.

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Süper olmuş Ozan kardeş ellerine sağlık.. Beklediğimden daha güzel oldu.. Birde aşama aşama resim ve anlatımı olsa çok daha güzel olacak.Proje başlangıcı ve sonucu arasında ki gelişim aşaması çok önemli.. Olcay hocamda değinmiş gerçi.. Resme baktığımda bayağı tazzikli yapıyor gibi geldi.. Bende Eheim'in dip süpürgesini kullanıyorum ama pil dayandıramadığımdan adaptöre bağlamayı düşünüyorum çünki kabak tadı veriyor bu şekilde.. Senin bu projende yarı su değişimlerinde kullanılması daha uygun olacak gibime geliyor.Neden derseniz eğer çok güçlü bir şekilde su çekiyor ise pislikleri bir kovaya atarken hızla su azalacak ve daha tabanı tam anlamıyla temizleyemeden su yarıdan aşağıya inmiş olacak. Bu çıkartılan suyu aslında bir şekilde değerlendirebilsek harika olur.Çıkardığımız ve kabaca filtre ettiğimiz suyu nitrat bağlayıcı bir takım aşamalardan geçirip iyice havalandırıp tekrar akvaryuma kazandırabildiğimizi düşünsenize :horon: Ozan ne dersin , nasıl yaparız(sın) bu işi :)

8. baksu

baksu

İsim:
    Bahadır Aksu

Ozan bey bu nasıl geldi aklınıza kutlarım sizi. toka:gif Dış filtre olur bundan çok güzel.Güzel çalışma sorun var oluyormu çalışırken?

9. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Selamlar ve yorumlara şükranlar. :cicek:

Volkan abi dediğin gibi madem dip çekimi yapıp suyu aynı zamanda filtre malzemelerinden geçiyoruz öyleyse bunu daha avantajlı hale getirmek mümkün.

Dediğin gibi nitrat minus,fosfat tutucu gibi filtre malzemeleri kullanılabilir filtre içinde.Abi ben farklı bir çalışmaya gerek olduğunu düşünmüyorum konu imkana göre bu filtre malzemelerini alabilmekte sanki.Farklı bir ekipman bu amaçla yapmaksa eğer demek istediğin ben düşününce sanki ortaya benzer bir yapım çıkar gibi geliyor bana.Belki daha büyüğü olur o kadar.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hazne içine sudan bu tarz meteryalleri toplayacak kimyasal filtre malzemeleri koyulursa bir taşla iki kuş vurmak gibi birşey olur. Üstelik sadece elyaf ve kömür bile büyük avantaj bu sistemi kullanırken.Ozan çok zekice bir yapıma daha imza atmış her zamanki gibi. toka:gif

11. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Teşekkür ederim yorumlara.filtre içinde her malzeme olur dip çekimi yaparken aynı zamanda suyun rengini kömürle açabiliriz bu doğru abi. saat:gif

12. alikido

alikido

İsim:
    Ali KAZAN

Ellerine salık Ozan arkadaşım gerçek ten yararlı ve başarılı olmuş. bende bunun gibi bir proje düşünüyordum tam aradığım şey teşeekür ederim.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Çok ama çok güzel bir çalışma olmuş. Görüntü açısından olsun işlevi açısından olsun çok ama çok güzel olmuş. İç filtreyi neredeyse orjinal bir dış filtreye çevirmişsin Ozan abi. Görüntü olarakta işevi olarakta +10 burda:gif

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Ozan kardeşim mükemmel olmuş emeğine sağlık şimdi benim kullanmadığım atman 101 iç filitre var huh: iç filitre ile olurmu kavanoz kolay bizim hanıma çaktırmadan alırım eğer iç filitre ile olursa bende denemek istiyorum

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

İsmail abi zaten iç filtre ile yapılmış.

16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Doğru diyosun fatih kardeşim hatırlatman için teşekkürler

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Rica ederim karışıklıkta gözğnden kaçmış. Yapımı çok basit ve çok şık bir dış filtre ve dip çekip pompası olmuş. temizliğide iç filtreye göre 10 kat daha güzel olacaktır eminim. Ama camı delmek mesele ?

18. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Cevap: Akvaryum otomatik dip çekip filtresi

Hocam öncelikle çok mükemmel bir çalışma olmuş. Bu nedenle sizleri tebrik ederim. Sadece bir sorum olacaktı bu hortum sıkıştırıcısının tam olarak ismi neydi gittim su boruları falan satılan yere ne ben anlatabildim ne de o anladı :( O konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

19. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Ozan abi kavonozdan dışarı biraz su sızıyor galiba.

20. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez

Ya ben yapmaya çalıştım ama o aparatları kullanmadan yaptım. Sonuç olarak motor ile normal hortumun bağlantı yerinden su sızıntısı oldu. Silikon kullandım ama yine de olmadı. :(

Sayfayı Paylaş