1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Portalı Fotoğraf Ana Konusu

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde suret tarafından 27 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    İş görür mü dersiniz ? foldio2 75$ civarı sanıyorum ..

TencoMelih, Ontheway, Pennywise ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Tabii ki iş görür. Benzerini siz de yapabilirsiniz. Ben yapmıştım ama ne yalan söyliyim bu daha güzelmiş :) Ha bu arada bu gibi ürünleri kullanırken ortam ışığı azaltılır... videoda da bazı yerlerde bunu görebiliyoruz. Teşekkürler paylaşımlarınız için...

▪Note5 ve Tapatalk▪

furkant bunu beğendi.
  3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Furkan muhteşem iş görür. Işık olarak ne kullanmışlar acaba.

4. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Başka videolarda şerit led gibi görünüyor abi :D

Pennywise bunu beğendi.
  5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Benim formülü yazmam için bir video çekip anlatmam lazım. Bunun için de yeni bir akvaryum kurmam lazım. O zamana kadar biraz ara.

Gel bizim tankta çekeriz iki lafın da belini kırarız diyen varsa o ayrı. Şimdilik yapacak bir şey yok.

▪Note5 ve Tapatalk▪

Pennywise bunu beğendi.
  6. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Levent hep sorayım diyorum unutuyorum, 550D için ters bağlama aparatını nerden bulabiliriz? Bi de bu makro tüpleri vs var, onlar makro objektifler ile kullanmak için mi?

7. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    550 veya 650D hatta 5Ds farketmez abi hepsinin ters bağlama adaptörü aynı. Önemli olan lensin filtre çapı ve makinenin genel markasıdır.
    Yani 18-55 ters bağlama adaptörü Canon diye arattığımızda http://urun.gittigidiyor.com/fotogr...-macro-makro-ters-baglanti-adaptoru-197620884 bunun gibi bir sayfa çıkıyor. buradan veya Hayyam pasajı firmalarından temin edebilirsin.

Macro tüpler ise illa ki macro lensler ile kullanılması gerekmeyen aletlerdir. Ancak bunların AF (Auto Focus) olanı ve olmayanı vardır. Fiyat farkları bu sebepledir. Onlar da iş görür ancak ben daha önce hiç tecrübe etmedim.

Bugün @hakankamasoglu da sordu nikon için ters bağlama adaptörünü buradan da bir kaç önemli noktasına değinmek isterim. Yaklaşık 30TL'lik bir alettir ama yine de atıl duracak bir aleti boşu boşuna almanızı istemem.

Ters bağlama adaptörü lensin ön filtre kısmına vidalanır. Manuel olmayan yani Auto Focus özelliği olan lenslerde diyafram kontrolü makine üzerinden yapılmaktadır. Bu bilgi neden önemlidir bizim için. Çünkü Siz Makineyi kapatıp Lensi çıkardığınız zaman lens otomatik olarak en açık diyafram değerine geri dönecektir.
    Mesela 18-55 lenslerde bu değer 18mmde 3.5 diyafram değerini verir. 55mmde ise 4.5 değerine ulaşacaktır. Peki bu ne anlama gelir? Macro çekimlerde ürüne oldukça yaklaşacağımız için açık diyaframda çok az yer net olur. Bu sebeple de istediğimiz fotoğrafı elde edemeyiz. Peki ne yapacağız.
    Makinelerin üzerinde DOF tuşu bulunur. Nerede demeyin aşağıdaki resma bakalım. Fotoğraf bana ait değil. Böyle güzel bir parmağa sahip değilim şükür ki :D

Şimdi ne işe yarar bu dof tuşu. Diyaframın sabit kalmasına yarar diyerek basit bir özet geçiyorum.
    Aslında "depth of field" alan derinliği ön izleme tuşu olarak geçer. Ama fotoğraf çekerken kullandın mı hiç bunu derseniz hayır derim :)
    Kullanmak lazım olduğunu aşağıdan anlayabiliyoruz.
    Öncelikle Makinemiz üzerinden diyafram değerini 8 ve yukarısı bir değere getirmemiz gerekiyor. Çünkü bu değer yakınsak çekimlerde net alanı arttıracak çekilecek olan objenin daha fazla yüzeyinin görünmesini flu alanın azalmasını sağlayacak. Diyaframı ayarladık, DOF tuşuna basılı tutup makineyi kapatıyoruz ve elimizi DOFtan çekmeden lensi çıkarıyoruz. Sonra elimizi DOFtan çekebilirsiniz. Ters bağlamayı lens filtresinin üzerine takıp lensi ters bir biçimde kameranıza bağlıyorsunuz. Şimdi kullanıma hazır. Tabi kullanıma hazır derken al yakını uzak et türü birşey değil.
    Öyle kolay değildir kadrajı yakalamak, ayarlamak. Özellikle çektikten sonra vay muhteşem dediğin fotoğrafların yarısından çoğunu büyük ekranda çöpe atarken anlayacaksın bu işin ne kadar zor olduğunu. Ben anlatayım da bu düdük ne kolay anlattıydı da çekemiyoruz demeyin bana. ;)
    Birkaç önemli değerlerden bahsetmek istiyorum.
    1- Enstantane hızı (yani f) = Enstantanenin ne olduğunu anlatamayacağım ona da değiniriz bir ara. Ya da buradan okuyalım.
    http://www.canonturk.com/yeni-baslayanlar/1069-alan-derinligi-dof-nedir-nelere-baglidir.html
    Enstantane hızını çekeceğimiz objenin hareketli olup olmamasına göre ve tripod kullanıp kullanmamaya bağlı değiştirebiliriz.
    Ama Diyaframı kısık bir değerde tuttuğumuz için enstantane hızımız Iso ya da (Asa) değerine bağlı olarak düşecek veya yükselecektir. Durun ya karışık oluyor biraz.
    Enstantane değerini 1/50 gibi değerin altına düşürmeyin. Yani 1/10 gibi bir fotoğraf çekmeye çalışırsanız fotoğraflar elinizin titremesine bağlı olarak tirreyecek ve obje flu çıkacaktır.
    2-Iso : Amerikan destekli ışık diye öğretymişti bir arkadaşım bana bunu. Yani ortam ışığının yetersiz olduğu durumlarda sensöre düşecek ışık miktarını arttırarak makineye ek ışık sağlar. Ama bunun da bir bedeli vardır. Fotoğraflar daha gürültülü(Noise) çıkar. Bu makineden makineye farklılık gösterir. Örneğin 600D ile 6D arasıda aynı iso değerinde ciddi farklar vardır. Ne kadar az iso o kadar temiz fotoğraf diyebiliriz kısacası. Ama Flu fotoğraftansa Noiseli fotoğraf iyidir.
    3- Yakınlaşmak : Konumuz ters bağlama veya körükle makro fotoğraf olduğu için yakınlaşmanın önemi büyüktür. uzaktan dürbün gibi bir fotoğraf çekemezdiniz. Ya da Zoom lens gibi birşey değildir bu 2 işlem de. Objeye yaklaşmalısınız. Akvaryumun ön camına yakın mercan veya diğer canlılarınızı alabilirsiniz ama 20cm ve daha üstü bir uzaklıktaki fotoğrafı çekemezsiniz.
    4- Focus ayarlamak : Objeye yaklaştınız ama ürün hala bulanık. Zoom ve MF ayarı ile optimum düzeye gelene kadar kadrajınızı ayarlayın. 18-55 ile çekim yapıyorsanız aslında o 55-18 değerine dönmüştür zoom olan 18mm geniş açı 55mm oluyor.
    Bunları ayarladıktan sonra tuşa basıyoruzve fotoğrafımızı çekiyoruz. Bulanık çıktıysa isoyu ayarlıyoruz. Eğer ki hala bulanıklık varsa tripod ayarlayıp yeniden deniyoruz bugün biraz kafam yoğun karışık cümleler kurmuş olabilirim Kusuruma bakmayın

gogol, ka2n, hakankamasoglu ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  8. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    :)Şiir gibi olmuş.

suret ve Pennywise bunu beğendi.
  9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Aslında dediğim gibi bugün hem ay sonu hem de pazartesi sendromunu bir arada yaşadım.

Benim için makro çekimlerde üstad olarak gördüğüm bir arkadaşın (Ömer Alp Evirgen) bir yazısını buraya koymak gerekiyor. Sadece ters bağlantı ile değil diğer alternatifler hakkında da çok açıklayıcı bilgiler veriyor. incelemek gerekir diye düşünüyorum.
    https://blog.fotografium.com/makro-cekimlerde-alternatif-yontemler-omer-alp-evirgen/

suret ve Ontheway bunu beğendi.
  10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Fotoğraf sitelerinde bile yok böyle açıklayıcı bilgiler. Levent, tebrikler...

▪Note5 ve Tapatalk▪

Pennywise bunu beğendi.
  11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Baktım sen geçen laf ettim yazayım bari dedim. Ama senden de bir şeyler bekliyoruz artık

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Valla Leventcim yapıcam neler neler var aklımda ama kafamı toparlayamıyorum. Bi silkelenip kendime gelebilsem saldırıcam çok şeye.. öncelik tabii ki fotoğraf çekimi konusundaki işi bitirebilmek. Söz verdiğim gibi...

? Ben neyde laf ettim yav??
    ▪Note5 ve Tapatalk▪

Pennywise bunu beğendi.
  13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Demiştin ;)

Ontheway ve suret bunu beğendi.
  14. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Hazır el atmışken, bir de kısacık tripodlara değinsek, mesela ben bazen masa üstündeki objeleri tam tepeden çekmek istiyorum, bazı tripodlarda makine üç ayağın iç kısmına monte edilebiliyor, böylece zemine tri-pod üçgeninin içine konan objenin fotosu tepeden ve yakın mesafeden (20-30 cm gibi) alınabiliyor. Tripod önerisi olan olur mu? (18-55, veya 55-18 :) )

15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ben manfrotto kullanıyorum. Hafif değil ama sağlam. Yine de çok daha iyileri var. Hafif sağlam dediğin ürünler çok pahalıdır. Bu güne kadar 1 tek ürün kullandığım için öneride bulunmak yanlış olur.

Ontheway ve suret bunu beğendi.
  16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Masaüstü için bacakların içeri girip çıkmasında takılmayan, kafasını altında tek bir ayar vidası olan basit tripodlar yeterli olur. Makinanızın üzerinde taşıyacağı lens fazla iriyse onu taşımayabilir sadece bu önemli kriter.

Diğer tip yani normal boylarda tripodlar kullanıcı tecrübesi der ki en hafifi ve en az eğilip büküleni en iyisidir. Ayak uçlarında sökülebilir çivi varsa toprakta iyi tutar. Beton zeminde küçücük bir hareketle çiviler sökülür cebe atılır, tripod sağlam ayaklar üzerinde tutulur.

Şunu da iyi bilmek lazımdır ki normal boy tripodlara 50 lira fazla para vermeyi göz ardı ederiz. Ama aksilik işte, 3.000 liralık makinayı tutan 80 liralık uyduruk tripod ya rüzgardan ya da oradan geçen bir kedinin veya bir başkasının çarpmasıyla anında yere atar kendini. O zaman ne yapmak lazım?

Manfrotto gibi bu işi iyi yapan kendini kanıtlamış firmaların ürünlerini kullanmak lazım. Ağır olsa bile.

Masaüstüne marka öneremiyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleme: 1 Aralık 2015
    Pennywise ve Ontheway bunu beğendi.
  17. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Su altı fotoğrafçılığı üzerine güzel bir site. Arada bizim işimize yarayabilecek makaleler ve incelemeler de var. Biraz derinliklerini kurcalamak lazım.

http://www.uwphotographyguide.com

Pennywise bunu beğendi.
  18. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    @Pennywise ters baglanti adaptoru ile bagladim nikon d60 a 18-55 i. Diyaframi 10 a isoyuda h1 yazan en yuksege getirdim. Cekim secenegide M modunda. Tripod yarin gelecek fakat suan cektigim fotolar karanlik cikiyor. Bu konu icin yardimlarini bekliyorum :)

cArsı

19. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    M değil av moduna al bir daha dene

hakankamasoglu bunu beğendi.
  20. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Av diye mod yok fakat A var. Yalniz M modu harici diger modlarda da lens takili degil diyor ve hic cekmiyor.

cArsı

Sayfayı Paylaş