1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Seçimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Slckskr tarafından 9 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Akvaryum seçimi nasıl yapılmalı sizce? Biraz araştırma yapıyorum ve yeni akvaryum kurmaya niyetim var. Bir kaç haftadır forumunuzu takip ediyorum, en sonunda üye olup izninizle aranıza katılmaya karar verdim.

Ben öğrencilik zamanlarımda tatlı su akvaryumum varken hep tuzlu su akvaryumlarına özenirdim. Geçen bir akvaryumcunun önünden geçerken Nano (24*24*24) akvaryumlardan bir tane gördüm ve aldım. Bir nevi dişime kan değmiş olacak ki, büyük akvaryum planları yapmaya başladım. Forumda okuduklarımdan sonra iyice danışılmadan alacağım bir akvaryumun, bana pişmanlık olarak geri döneceğini anladığım için sizin de affınıza sığınarak tüm tavsiyelerinize açık olarak bu başlığı açtım.

İlk olarak akvaryumu şirketteki odama koymayı düşünüyorum. Oda kapısı ve WC kapısı arasında 110 cm'lik bir duvar var. Akvaryumu oraya yerleştirmeyi düşünüyorum. İlk iş boyut seçmek sanırım, en ideal ölçü ne olmalıdır? Nasıl bir sistem kurmam gerekiyor. Canlılar hariç 2000 tl gibi bir bütçe ayırabilirim, tavsiyelerinizi nelerdir?

Sonradan sorunların çözümü için danışmaktansa baştan danışıp olabildiğince tecrübelerinizden yararlanıp o şekilde bir akvaryum kurmayı planladım.

Şimdiden teşekkürler...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Mayıs 2015
    ka2n, Fatih BARLAS ve Erdal bunu beğendi.
  2. Erdal

Erdal

Benim sevdiğim ölçülerden,

100x60x55 ve sump 10 numero beş yıldız. Aramıza hoş geldiniz elimizden gelen yardımı yaparız. Kurulum aşamasındada sonrasında da emin olabilirsiniz.

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hoş geldiniz, kararınız hayırlı olsun, yerin boyutları belli uzunluk 100cm olacak yükseklik için de 50 cm yeterli önemli olan derinlik önden arkaya ne kadar yer ayırabilirsiniz? Derin akvaryumlar seyir zeyki olarak daha güzel olurlar.

Erdal'ın verdiği ölçüler güzel yer varsa derinliği 10 cm daha arttırabilirsiniz. Yalnız ;;,, bu ölçülere göre besleyeceğiniz canlılara göre aydınlatma, ps ve akvaryum sizin belirttiğiniz meblayı geçer. Planları buna göre yapmak gerekir diye düşünüyorum.

Buna bütçeye göre ölçüler en ideal 100x50x50h de tutulursa başlangıç olarak istediğiniz yakalanabilir.

ka2n bunu beğendi.
  4. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Hoşbulduk,

100*50*50 için yerim müsait. Forumda iyice araştırmadan önce bir akvaryumcudan 80 cm genişliğinde bir akvaryum için tam takım fiyat istemiştim, daha elime geçmedi gerçi fakat şimdi o şekilde sorun yaşama ihtimalimin çok yüksek olduğunu düşünüyorum.
    Çeşitli sistemler var okuduğum anladığım kadarı ile. Olmazsa olmaz şeyler nedir? Bunu derken PS gibi parçalardan bahsetmiyorum tabi ki. Akvaryumcu bana standart bir sistem sunacaktır diye tahmin ediyorum, ona yorum yapabilecek kadar bilgim olmadığından dolayı, sormam gereken ve hatta yaptırmam gereken önemli hayatı kısımlar nelerdir (Gerek akvaryum gerek sump kısmında).

Birde İstanbul'da olan arkadaşlardan forum kurallarına aykırı değilse tavsiye edecekleri yerler var mıdır? Bayrampaşa civarları çok makbule geçer.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryumda kıstas olarak durso yani taşırmanın ve sumpın düzgün yapılması, artı olarakta işçiliğin iyi olması (yapıştırma, rodaj vs.) su kaçırma silkonlarda açılma vs olmasın. Yapılacak ölçüye göre cam kalınlığının uygun seçilmesi.
    Ana gereksinimler bunlar diyebiliriz.

Durso kutusu emniyet yarım emiş ve tam emiş şeklinde yapılırsa en sağlıklı şekilde olur.
    Örnek;
    downloadfile.jpeg

6. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Herkese iyi akşamlar,

Önceki mesajımda bahsettiğim akvaryum teklifini almış bulunmaktayım.

İlk olarak bana tavsiye edilen akvaryumun 100x40x50h ölçülerinde.

Hacim 200 lt, bunun için 300 lt'lik bir PS yazmış fakat marka belirtilmemiş. Öncelikle yeterli midir ve marka ne olmalıdır? Devamını aynen iletiyorum.

SOVO VP-300M - 2 Adet
    Tetra Isıtıcı 200 W
    Pond Pumb HY-807 Kafa Motoru
    Biyolojik sünger - 2 Adet
    JBL Micro Mech - 2 Adet
    JBL POSHQUARD
    JBL KARBON
    Elyaf
    RLSS Fitre Bag
    Özel Led Işıklandırma

Değerli yorumlarınızı bekliyorum

Teşekkürler...

7. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hoş geldiniz Selçuk bey.Bu fiyat teklifi aldığınız akvaryum tuzlu su akvaryumu olarakmı yapılmış?Ölçüler ona göre planlanmamışta.Sumptan hiç bahsedilmemiş.Bu tank sizin kafanızı karıştırır.Ayrıca duvar ölçünüz 110 cm.ise 90 cm boyunda bir tank düşünün.Yanlardan biraz pay kalsın.

veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ps in ne olduğunu bilmeden yorum yapmak yanlış olur, deniz akvaryumunda sünger, elyaf vb kullanmak istemeyiz yada müdahale edilmesi gereken durumlarda bir iki gün kullanıp atarız. Karbon, fofat tutucu gibi malzemeler en sonra gerektiğinde gerektiği kadar kullanılır. Sobo dalga motorları biraz sesli çalışır, tırnağı bozulursa ters dönmeye başlar.

Burada akvaryum ölçüsü ve ısıtıcı iyi diğerleri vasat, akvaryumun linkte grüntüsü yoktu bir şey diyemeyeceğim.(ayrıca bu tip akvaryumcu linkleri paylaşmayalım).

Bu öçlülere göre tavsiye edebileceklerim. 100x40x50h

Curve 7 ps yeterli gelir.
    Jebao Rw 4 dalga motoru
    Mercan kırığı veya aragonit kum
    T5 aydınlama (Özel led demişsiniz rastgele alınan markası belli olmayan ledler boşa masraf demektir) iyi bir led olabilir.
    Kafa motoru new jet 2300 olabilir hatta bence yeterli gelir.
    Kaliteli bir tuz Reef crystal veya Kent marin
    Tuz ölçer, alınabiliyorsa refraktometre
    Derece
    Kaya

9. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Veysel bey sump hiç yok ortada.Arkadaşı hatalı yönlendirmişler.Muhtemelen askılı ps vereceklerdir.

veysel bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Aynen katılıyorum kötü bir ps olabilir, kötü derken işlevsel olmayan.

YMR_AY bunu beğendi.
  11. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Akvaryum tuzlu su içinmiş öyle söylediler, sump olarak da 80 cmlik bir sump olacakmış akvaryumun altında. PS olarak 424 tl gibi bir fiyat haricinde başka bir bilgi yazılmamış, bende görüşmede markasını sormayı unuttum. Sanırım en önemli şeylerden birini unutmuşum.

12. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Şimdi dikkat etmeniz gerekenler;
    **Yer sıkıntınız olmadığına göre genişliği derincene tutmanız.Siz yaptıracağınız akvaryum benimki kadar.Ciddi ciddi büyük oluyor.100*50*50 veya 90*50*50 ebatlarında bir tank olabilir.Buda yaklaşık sumpla beraber 310 lt eder.
    **Muhtemelen sump ve yanına 20 cmlik tatlı su bölmesi düşünmüş.Aşağıda gerekli değil diye yazılanları çıkartsın onun yerine su tamamlama ünitesi versin mutlaka.
    **Akvaryumu dolaba koymadan önce içine mutlaka kasa yapılmalıki ağırlığı tartıp tehlike oluşturmasın.
    **Motorları Veysel bey yazmış zaten.Ps ne verecekmiş sorun.B.magnus Curve 7 diye ısrar edin.Hatta daha iyiside olabilir.(Bu ortalama idare edeni)Yazdığınız fiyatta B.magnus Nac7 var.Curve olsun diye diretin.Bu daha tasarruflu ve sessiz çalışan modeli.
    **

Biyolojik sünger - 2 Adet
    JBL Micro Mech - 2 Adet
    JBL POSHQUARD
    JBL KARBON
    Elyaf
    RLSS Fitre Bag

Bunların hiçbirine gerek yok.Listeden silin.

Özel Led Işıklandırma bu yazılan ışıklandırmanın gittiğinizde resmini çekip buraya ekleyin ona göre yazalım.Çünkü kalitesi bilinmeyen ledlerle yapılan armatürler yosunlanma yapıyor.Sonradan atıp başka armatür almak zorunda kalmayın.

MESUT_KERİM ve cimlikaya bunu beğendi.
  13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Beni yakında dovecekler galiba ama bu ürünleri alırsanız kesin uzulursunuz. Neden 40 cm Derinlik onerdiler? Arkadan durso sistemi için ise iyi ama 50cm derinlik bence daha iyi. Şuan ben 40cm kullanıyorum ama kaya dizayninda problem oluyor. Bizim yakada sponsorlarimizdan Albatros Akvaryum var. Sizin kuracaginiz yere göre bir sistem yaparlar. Emin olun özellikle Ercan Bey eski hobici olduğu için konuya hakimdir. Telefonla bizim sitenin ismini verirseniz size yardımcı olacaktır. Ama o ölçülerde düzgün bir sistem yaptırmak istiyorsanız bütçeyi biraz daha arttirin ya da biraz daha bekleyin. Çünkü sonrasında revize edeceğiniz her parça size daha çok külfet getirecektir. Sobo ise kesinlikle tavsiye etmiyorum.

YMR_AY, veysel ve ka2n bunu beğendi.
  14. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Sizden gelen bilgiler doğrultusunda almamın mantıklı olduğu aparatlar;

PS: Buble Magus Curve 7 1 Adet
    Dalga Motoru: Jebao RW 4 2 Adet
    Kafa Motoru: New Jet 2300 1 Adet
    Aydınlatma: Akvaryumun aydınlatmasına ek olarak Hopar T5 Kapak High Output 39Wx6 100 cm 1 Adet

Önerilen akvaryum bir firmanın sürekli ürettiği bir akvaryummuş, daha önceden bilmeden linkini eklemiştim. Akvaryumun özelliklerini kopyalayıp yapıştırmamın bir mahsuru var mıdır?

Teşekkürler...

15. Erdal

Erdal

100 cm akvaryumda rw4 yerine rw 8 tercihler arasında olmasında fayda var. Rw4 max 60 cm dalga verir diye düşünüyorum. Ben 55 cm de rw4 kullanacağım

16. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Tekrar merhaba,

Gelen tavsiyeler üzerine bir iki değişiklik yaptım.

Akvaryum 100*50*50, kapaksız olarak yaptırmayı düşünüyorum. Akvaryumcu ile yaptığımız görüşmelerden sonra bunun gibi bir sistem ortaya çıktı. Daha çok ayrıntılı olarak çözemedim. Yine de ekleyeyim yorum alayım dedim.

İnşallah resimler yüklenebilmiştir.

Teşekkürler...

Ekli Dosyalar:

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Durso kutusunu niye yana yapırıyor sunuz?

18. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Akvaryumun içine yapılan iyi olmuyor gibi bir izlenim aldım, arka tarafına da yapmak için payım yok. Konulacak yerden kaynaklı arka tarafının duvara sıfır olması şart. Durso kutusunun olduğu yer de duvara denk geliyor. O yüzden oraya olabilir diye düşündük. İyi olmaz mı oraya?

veysel bunu beğendi.
  19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
  20. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Kapaksız olması daha uygundur değil mi?