1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Seçimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Slckskr tarafından 9 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Tuzlu suda buharlaşma fazla olduğundan kapaksız olması daha uygundur.

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Gaz alışverişinin rahat olması için kapaksız olması önemli.

3. kadiremreaskin

kadiremreaskin

Bende bir deniz akvaryumu kurmayı planlıyorum..bakalım bu bilgi karmaşasında nasıl olacak..bitince paylaşırım

Köpekler istedi diye Atlar Ölmez

4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bence kendi konunuzu açın. Yeni kurulum için kafanız daha az karışır. Öneriler her tank için farklı olur

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun kararınız, bilgi karmaşası yok aslında belli standarları var. Bunlar nedir, tank, sump, kaliteli tuz, aydınlatma ve filtrasyon. Besleyeceğiniz canlılara göre belirlenecek belli başlı satandartlar bunlar.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bitince değil de baslamadan paylasirsaniz bilgi-tecrubelerimiz ölçüsünde size tavsiyelerimiz olabilir. Her kurduğumuz gördüğümüz tanklarda şuda şöyle olsaydı daha iyi olurdu dedigimiz şeyler çıkabiliyor.

veysel bunu beğendi.
  7. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    İyi akşamlar

Forumda okuduklarımdan sonra PS ve aydınlatma için araştırmalara girdim yoğun olarak.
    Bu iki parçayı alırken bütçeyi elverdiği kadar zorlayıp alınabilecek en iyi parçalar alınmalı sanırım. O yüzden aydınlatma için nette gezinirken şöyle bir ürün buldum, alakalı mıdır değil midir? Nasıl bir üründür, alternatif ne olabilir.

Giesemann - PULZAR LED - 52 W 870 mm - HQ-DIM
    Giesemann - PULZAR LED - 37 W 870 mm

Teşekkürler...

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Giesmann marka olarak elit bir markadır ledleri konusunda henuz fikir beyan edeni gormedim. Ancak sunu soyleyebilirim 52 w sizin dusundugunuz boyuttaki bir akvaryum icin cok yerersiz gelecektir.

9. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Alternatif olarak, bu şekilde hazır armatür olarak ne önerirsiniz? Hazır olarak düşünmemin sebebi, daha doğru olabileceklerini düşünmem. (Bu düşüncem yanlış da olabilir tabi ki.)

10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    2 sene sonra nasil bir akvaryum hayal ediyorsunuz? Itis kakis hertürlü mercanin olduğu bir tank mı yoksa 3-5 mercanin olduğu balik tankimi?

11. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Çok sıkışık bir tank düşünmüyorum açıkçası, az ve öz renkli bir akvaryum düşünüyorum. Fakat okuduklarımdan anladığım kadarı ile ne kadar az ve öz olacak denilse de insan dayanamıyormuş sanırım. O yüzden armatür pahalı bir ekipman olduğu için ileriye yönelik ihtiyacımı karşılayacak bir armatür almak daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Şimdi aldım bir süre idare ettim, sonra mercanlar arttı değiştirmek daha maliyetli olacağı için baştan iyi bir seçim yapmak istiyorum. Tabi bu da imkanlar dahilinde, 2500 TL bir armatüre veremem şu an için. En önemli ekipmanlardan biri olduğu için 1000 TL civarında bir bütçe ayırabilirim diye düşünüyorum.

12. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    1x 150 w MH + 4x39 w t5 armaturlere bakin gerekirse uygun fiyatlı bir marka onerisi yapabilirim

13. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Bu armatür olabilir mi peki?

HOPAR KAPAK HQI+T5+LED (100 cm)

• 100 cm
    • 2 adet 150 W HQI lamba
    • 2adet39 W T5 florasan
    • 3 adet LED
    • Zamanlayıcı
    • Hafif alüminyum gövdesi ve ayarlanabilir plastik ayaklar sayesinde farklı ölçülerde akvaryumlarda kullanılabilir. Yüksek yansımalı alüminyum yansıtıcı. Açma kapama düğmeleri.

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    T5 ler ömrünü tükettikten sonra ati veya gieseman t5 lerle değişebilir bu aynı zamanda halide ampüller içinde geçerli. Farklı markalarda var halide ampüller için. Yalnız bu halide ampüller için reflektörler nasıl randımanlımı yani yeterli düzeyde mi bunu bilmek gerek. Çünkü halide lambalarda can damar reflektördür.
    Bunlar bu şekil, ledler ne için sadece ay ışığı mı aydınlatmaya ek mi olarak kullanılıyor?

15. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Açıkçası benim hiç bir fikrim yok, tavsiye edebileceğiniz marka-model var mıdır?

16. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Merhaba,

Öncelikle akvaryumum geldi kurulumunu yaptık sayılır fakat bir problemim var sanırım. BM Curve 7 çalıştırdığım gibi inanılmaz bir şekilde köpük yükseliyor ve hemen taşıyor. Su seviyesi 25-26 cm. İçerisinde gelen kağıtta 25-27 cm arası olması gerektiği yazılı. Ne yapmam gerekiyor acaba?

Teşekkürler...

17. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    İnternetten kullanım klavuzna bakın ayarlarını yapın.

18. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    23 cm civarı tutmayı denediniz mi?

19. Slckskr

Slckskr

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Selçuk Şeker
    Kullanma kılavuzunda 25-27 cm yazdığı için 23 cm de denemedim, bir de öyle deneyeyim o zaman.

20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Sadece yükseklik değil hava emiş gibi ayarları da vardır. Çevrilmesi gereken vana boru olması gerek.

Sayfayı Paylaş