1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Sistemleri

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde Deniz YILDIZ tarafından 30 Mart 2015 başlatılmıştır.

?

Uyguladığınız ya da uygulamak istediğiniz Sistem Hangisi Olur/du?

1. Zeovit

2. Zeolight

3. Triton

4. Biopellet

5. Hibrit (Örn:Biopellet+KZ ürünleri)

6. Tercih etmiyorum

7. Diğer

Results are only viewable after voting.
  1. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Merhabalar, akvaryumunuzda uyguladığınız ya da uygulamak istediğiniz bir sistem türü var mı? Var ise ilgili seçeneklerden seçip yorum olarakta kısaca nedenini yazmanızı rica ederim.

Montimahir, harfuzmani ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu sistemler iyi uygulandığında iyi sonuçlar verebilir bu malum ama örnek olarak ülkemizde zeovit sistemini tam başarıyla uygulayabilmiş bir tank var mı bilemiyorum. Ben diğer anket seçeneğini işaretledim. Diğer sistem olarak fikrim biyolojik sump yöntemidir. Geçmişte bilmeden yaptığımız sistem yani. :)

http://www.akvaryumportali.com/threads/deniz-akvaryumu-sump-kurulumu-biyolojik.12342/

Deniz akvaryumunun ülkemizdeki ilk yıllarında sumplar birer yığın odasıydı. Bilgi yoktu ve suyun üzerinden geçeceği her fazladan malzeme bir filtre olarak görülürdü. Skimmer modeli isimden ibaret işlevden son derece uzak aletlerdi (çift hazne berlin).

Saatte 2000 litre su basacak diye aldığınız ve zaten o dönem alternatifi olmayan Atman kafa motorları 2 ay sonra satte 1300 litre su vermeye başlardı. Element ilavesi yaratıcılıkla bütünleşmiş şekilde buharlaşma sonrası eklenen tatlı suya katılıp dökülürdü.

Akvaryum suyumuz bir jel kıvamı alırdı, gelen misafirler sanki balıklar havada su yok gibi yorumu yapardı mutlu olurduk.

Yıllar geçiyordu;

Yıllar sonra güzel skimmer modelleri güçlü şekilde görünür olmuştu ve hobici iç güdüsü her zaman daha süper olacak fikri ile büyük ps ve yine sadece medya reaktörlerinden ibaret olan sump sistemleri içinde buldu kendini.

Ağzına kadar Süngerler ile, seramik yüzük, mercan kırıkları, elyaflar, artık absorbe yanını terk edip biyolojik alan haline gelen karbon kömüleri ile bölmeleri dolu bir sumpun nereden bilecektik zaten düşük olan ve motordan da yarı yarıya daha düşen debinin sump içindeki biyolojik yaşamın en sevdiği şey olduğunu. Bugün biyolojik bakterilerin en iyi ayrıştırmayı düşük devridaim olan su akışlarında yaptığını biliyoruz ama artık çok geçti, biz yüksek devridaimli ve yüksek performanslı ekipmanlar dönemine geçmiştik artık.

Birçok hobici alt sistemini çalışırken izlemeyi tankı izlemek kadar sever. Bu sistemler ister en kaliteli cihazlar ile dolu olsun, isterse eline geçen her şeyi eklediğin bir sistem olsun herkes farklı haz alır.

Her iki bakış açısı da doğal olmalı, renk olmalı, zenginlik olmalıdır. Güzel bir söz vardı geçen yazdığınız, maddiyat azlığı tuzlu suda dezavantaj değil avantajdır. Üretim hevesimiz bitince böyle bir sistem yapmak isterim açıkçası.

sinsitilki, nhtkmn, ozgun_cyprus ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  3. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Bir çok yerli yabancı forumu okurum. Başarılı tank sahiplerinin tanklarını incelerim. Aslında onların başarılı tanklarını ve bizimkileri gördükçe sayıca bizde çok azda olsa bizimkilerle gurur duyarım. Çünkü buna örnek vermek gerekirse TOTM yarışmalarında birincilik alan tankların tüm sistemini görünce ve sonra bizim benzeri hacimlerdeki başarılı tankların sistemini görünce diyorum ki onların 10 da 1 ine bizimkiler benzeri başarıyı yakalıyor. Ama sıkıntı adam 5,10 yıllık tankım derken bizimkiler genç yaşlardaki bakımlı bayan gibiler. Evlenince kendini salma efsanesi gibi. :D Sürekliliği olmuyor bizim tankların.

zipkinteam, Pennywise, nhtkmn ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O yerli ve yabancı forumları biraz daha titiz irdeleyince bizde birçok kişinin yeni ithalattan diğer ithalata kadar tank yürüttüğünü görürsünüz. Tankı ile övünen ve burnundan kıl aldırmayan birçok kişi tanırım ki tank fotoları yoktur, koyamaz, paylaşamaz. Çünkü bu haftaki mercanın yerinde haftaya Şakir adlı yeni mercan vardır.

Birçok kişide tankı yeni kurar ve yeni mercanları ekleyip görsel paylaşır, görenler gördüklerinin 15 günden ibaret olacağını tank sahibi dahil bilmezler.

Artık uzun soluklu tanklar zamanı, devir değişti, artık papaz pilav yemiyor...

nhtkmn, Deniz YILDIZ ve Montimahir bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Benim köşe tank üç seneyi bitirdi dördüncü senede devam ediyor...:D

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Devam ediyor da nasıl devam ediyor bu önemli Alpi, öncesi ve sonrası olarak bakmak gerekiyor.Benim bu hobide en sevdiğim nokta öncesi ve sonrası fotolarıdır, tabi dizayn değiştirmeden gelişen tank görelleri olacak.;)
    Konuya dönecek olursak işte tam bu noktada hangi sistemi uygulayacağımıza karar vermek gerekiyor.Getirileri güzel olan bir çok sistemin götürü ve uğraşısı çok oluyor, asıl işi bu olmayan biz hobiciler de bir noktadan sonra sıkılıp sistemin gerekliliklerini aksatmaya, kötü sonuçlar yaşamaya ve tank bozmaya kadar giden yollardan geçiyoruz.Hangi sistemi seçeceğimize iyice araştırdıktan sonra karar vermeliyiz, bu yüzden yerinde bir konu olmuş.
    Benim oyumu kullandığım seçenekte tercih etmiyorum oldu, çünkü hobiyi bu kadar zora sokacak uygulamaları uygulayıp başımı derde sokmaktansa dozajında ekipman ve canlı ile yola devam etmenin kolay ve doğru yol olduğunu yaşayarak tecrübe edenlerdenim.Ne kadar az uygulama, o kadar stabil, o kadar düzgün ve uzun ömürlü tank diye düşünüyorum.

nhtkmn ve Montimahir bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Triton bana çok ilginç geliyor, dün Fatih'in konusuna verdiğin link yüzünden okuya okuya sabah işe geç kaldım:).

Su değişimsiz giden iki sistem var sanırım, Triton ve DSR...bana göre bu ikisi sürekli test gerektirerek hobiciyi zorlayan sistemler. Öyle ki Triton' un HPLC ve ICP-OES laboratuvar testlerinin güvenilirliği ve gerekliliğini bile sorgulayanlar var. Başka bir Türk markası da lab test hizmeti veriyordu sanırım. Yani hobicinin tankında ne kadar manganez ne kadar arsenik, alüminyum vs. olduğunu bilmesi onu ne kadar rahat ve mutlu hissettirir bilemiyorum.

Bu arada Randy HF, Seachem 'in alüminyum bazlı fosfat tutucusunun suya alüminyum saldığını Triton testleri ile kanıtlamış sanırım ama o kısmı tam okumadım :).

Ülke gerçekleri de var tabi, La Motte testlerin veya diğer hassas ölçen bazı testlerin, hatta çoğu testin ithalatçısının elinde kaldığını okuyoruz, görüyoruz. Bunun nedeni fiyat mıdır? hobicinin düşük bilgi seviyesi midir ? yoksa gerçekten ilgilenmemesi midir bunlar tartışılır.

Elektrik, su, dolar bazlı ürünler karşısında bizim için en basit ve en ucuz yöntemleri seçmek daha mantıklı geliyor. Bu konuda bilgi edinen ve denemek isteyenlerin karşısına zaten ithal ürünlerin devamsızlığı çıkıyor. Son yıllarda bu konuda sıkıntılar azaldı derken karşımıza yeni ithalat kanunu çıkıverdi.

Neyse nedir bu daha ucuz ve basit yöntemler veya sistemler?

İki parti katkılar, balling, kalkwasser, iyi bir tuzla sadece su değişimi yapmak veya "All in one" katkılar. Bunlarında aralarında kendilerine göre avantaj, dezavantaj ve giderleri oluyor. Artık hobiye ayrılan bütçe neyse biri seçilecek...bizim genel bakış açımızın bu olduğunu düşünüyorum. Peki imkan olsa yukarıdakilerden hangisi seçilirdi veya seçilmezdi?

Anketin gidişatına göre Zeovit seçilirdi. Tanıdığınız hangi hobici bunu tam olarak uygulayabilir? bir iki?

Çoğumuzun düşüncesine göre SPS bu hobinin zirvesidir, (çünkü zordur?!?) O güzel pastel tonları sağlayan tek sistem Zeovit olduğu için mi denemeliyiz veya uygulamalıyız? Fragların bir senede dev kolonilere dönüştürmek için mi? Yoksa ml. ml. katkı girmek bize gizliden bir haz mı veriyor :). Yoksa ne yaptığını bilerek gitmek düşüncesi mi, biz tam bir görev adamı mıyız?

Bakış açıları farklı farklı,; tanklar bir iki sene hatta bir ay güzel görünsün diye kurulur, bakmak istediğiniz bir canlıya sahip olmak için belki de tek bir aşil tang için, kimi de saksıya diktiği bir çiçek gibi görüp aylarca ilgilenerek gelişimi izlemeye meyillidir.

Ankete cevabım; tercih etmiyorum ama tercih te ediyorum :) Gol yemem ama sörf tabi ki yerim tadında...

nhtkmn, harfuzmani, ozgun_cyprus ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  8. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Mahir bey başından beri o başlığı takip ederim ama iş tuza gelince aktif olayım dedim terstten bile anladım. Çok paslandım yabancı dilde :D Orada hali vakti yerinde bir şahıs hemen hemen tüm tuzlara lab testi yaptırmış. Aklı gidip Mn de takılmış . Benim sorumada fotosentezi çok canladırıyor ve ışığın bu sefer fazla kalma derdi oluşup mercanı bleach ettiğinden bahsetmiş. Belki çok bilimsel yazmaz bu adam ama tonlarca su barındıran resif tankları var ve Peppermint Angel besleyen ender kişilerden. Tabi ki bu onu ilah yapmaz ama bu tür kaynaklara ulaşabilen kişi işin ehli bir çok kişi tanır. Sır burada olur zaten. Açık konuşmak gerekir ki maddi durumu yerinde olan bir hobi gönüllüsüne yardım etmek daha kolay :D Maddi bazı kısımlardan kesintinin nereden ve ne kadar öenmli olduğunu açıklamak zor oluyor. Maalesef biraz masraflı hobi. Ve DIY kısım henüz çok gelişmedi, daha doğrusu eli yatkın kişi sayısı az. Yoksa DIY çok var ama bir çok kimse gecekondu misali bir armatürü salondaki tankının üstüne koymaz.
    Triton uygulanabilir bir yöntem ama Zeovitten daha meşakkatli. Test güvenirliği sorgulanıyor. Firma sahibi de alınmış dava açacağım gibi tezler ortaya atıyor. Eksileni yerine koymak ve bunu ölçerek koymak işin özü. Trace elementler asıl vurgusu. Şahıslar başarılı bir ticari akım için bir sistem icat ediyorlar Zeovit gibi. Böylece ürünleri bu yolla sattırabilmek daha kolay. KZ denen firma mercan satışı bile yapıyor :D

Bu hobiye gönül verdiğimden beri aklımda hep Zeovit vardı. Bu sefer bir şekilde deneyeceğim. Ağır adımlarla gidiyoruz sonumuz hayrola. SPS işin son noktası zirvesi vb durum değil. Tamamen zevk meselesi. Vakit ayırabilen buna aşık kişiler rahatlıkla yapabilir, imkanı olan full otomatik sisteme geçerek bunu pekala becerebilir. Bende hemen hemen full otomatik sistem planı içindeyim. Apex ile kontrol etmeyi planlıyorum bir çok şeyi. Sadece dozaj makinesi çok pahalı geliyor, zaten Türkiye de yok henüz. Enişteye haber uçurdum ikinci el kaliteli çok uygun fiyata peristaltik pompa tıp merkezlerinde bulursa bazı dozlamaları onla yapabilirim. :) Ama çok taraftarı değilim. Şırınga ile ml lik çekimler dozlamalar yapmayı severim.

Temel bey in bahsettiği gibi sabırlıyım bu sefer . Acelem yok. Kumu temizledim. Altyapıyı hazırlıyorum. Reaktörde bitince yavaştan Zeovit başlangıcı yapacağım. Göreceğiz ne halt ediyoruz :) Allah razı olsun bir çok dostum Sps fragların hazır diyor . Bu da bir nebze rahatlatıyor madden. İstediğim verimi yakalayabilirsem ve bu işi becerebilirsem mercanları iade edip aklımdaki türlere yöneliceğim. Biraz deneme yanılma metodu uygulayacağız anlayacağınız. Fatih kardeşimin votka işini çözersem bir masraf kaleminide halletmiş sayılacağım. Sıkıntı zeoliti bulmakta. Bu lanetin bir sırrı var ama ne bir türlü bulunamadı. :)

Kanımca kendine has veyahut bu tür bir sistem tankları daha başarılı oluyor.

nhtkmn, ozgun_cyprus ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Başarı sistemin midir hobicinin mi? Herşey sizin elinizde :).

Zeovit belki de en başarılı, göze hoş gelen, fakat aynı zamanda forumlarda en çok eleştirilen bir sistem. AIO mercan kırığı da bence başarılı ama nedense çok eleştirildi. Lakin kimse balling veya kalkwasser' i eleştirmiyor veya sorgulama ihtiyacı duymuyor diyelim.

Yabancılık çektiğimiz için korkuyor muyuz nedir? Basitlik ve sadelik iyidir. Bir star polip' in veya leather' ın tepkisi ile suda neler döndüğünü bilmek başka bir tecrübe. Leather ın sudaki alüminyumdan dolayı eridiğini Triton testi sonucunda öğrenmek ise bambaşka...

Düzenleme: 30 Mart 2015
    9mm bunu beğendi.
  10. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Zeovit' inki 3 farklı zeolitin karışımı diye hatırlıyorum. Potasyum emiyor muydu acaba :)

11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    7 ayrı karışım. Googledan arattırırsanız Zeolitin ne işe yaradığını tam anlamıyla anlatsn Yerli bir üniversite çalışması var. Daha iyi anlaşılır...

Montimahir bunu beğendi.
  12. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Pdf formatındaydı bulursam yayınlayacağım sitede.

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Zeolit konusu durup durup alevlendi yine :)

14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Materyal olarak değerli bence hobi için, doğru türler bir araya getirilebilir. Thomastan avantajlıyız. Ülke menbaa çünkü

15. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Manisa Gördes diyorum :)

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu zeovit sistemde zeolitin ana görevi nedir, biri yazabilir mi?

17. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Egenin gözünü seveyim tuz ordan kil ordan zeolit ordan

Toksit almak,
    Co2 emmek
    Bakteri barındırmak,

Bizdemi İzmir e taşınsak

TencoMelih, 9mm, Deniz YILDIZ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Zeovit zeolith yok mu simdi? Adami ugrastiracaksiniz:)

19. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Deniz YILDIZ, Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
  20. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Çalkala çalkala bir oyana bir buyana

Everı bodi

Sayfayı Paylaş