1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Soğutucu Yapımı Hazırlıkları

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde Ersin35 tarafından 5 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler
    Akvaryum soğutucu yapımı konusunda motor grubu hazır durumda. Kumandası da önceden hazırlanmıştı zaten. Tek sorun motor grubu biraz büyük oldu bunu bulabildim. Motoru küçültüp birde evaparatör olarak serpantin alıcam ve eksikler tamamlanmış olacak. Kısmetse havalar ısınmadan çalışır durumda olcak. Akvaryum soğutucu yapımı konusunda olumlu olumsuz herşeyi burada sizlerle paylaşıcam arkadaşlar.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Akvaryum Soğutucu Yapımı Hazırlıkları

Ellerine sağlık Ersin. Akvaryum soğutucusu tatlı su için mi yoksa tuzlu su için mi olacak?

3. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler

Abi aslında grup tam tuzlu suya yetecek büyüklükte, bunu bulabildim ama motoru küçültücem ve tatlısuda kullanıcam. Fazlada bir fark yok zaten sadece evaparatör (serpantin ) bunu tuzlu suya dayanıklı malzemeden titanyumdan yaparsak tuzlu suyada uygun olur.

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Motorun boyu nedir? Buzdolabı motoru mu bu acaba ?

5. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Ticari buzdolaplarının motor ünitesi bunlar bence dıy olarak yapılabilecek güzel bir sistem gibi duruyor ayrıca sanırım kompresörün markası danfoss iyi bir markadır bence değiştirmeyin bırakın sistem güçlü olsun. Bu ünitedeki kompresörün benzerleri 1/5hp yada 1/6hp 300-500 TL arasında değişiyor tabi sıfır fiyat olarak. Bence kompresörü değiştirmeyin sağlamdır vestelin yüksek model buzdolapları ve klimalarında kullandığı bir markadır.

6. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler

Aspera :) Emre soğutmacımısın?

7. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Yok Ersin bey soğutmacı değilim ama vestelde buzdolabı fabrikasında çalışmışlığım var kullanılan kompresörleri oradan biliyorum en kaliteli diye tabir edebileceğimiz buzdolaplarında Danfoss ve Embraco kullanılıyordu o zamanlar. Aspera zaten Embraco oluyor, bence siz değiştirmeyin kompresörü, komple sistem de temiz ve sağlam görünüyor.

8. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Akvaryumun suyunu alıp soğutucunun içerisinde gezdirip metal kısımlarla temas sağlamaktansa soğutucu ünitenin içerisine kapalı devre sistemi yapıp evaparatörün çıkışına Şeffef plastik hortum bağlayım sump ın içerisinde birkaç tur attırıp tekrar evaparatöre versek bu şekilde akvaryumun suyuna temas ettirmeden soğutma sağlamış olmazmıyız. Ne dersiniz. Verim nasıl olur sizce.

9. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler

Soğutma kapasitesi düşer ve elektrik sarfiyatınız fazlasıyla artar bence. Hem neden suya temasından kaçınıyoruzki? Kaliteli malzeme kullandıktan sonra hem sorun olmaz hemde soğutucu suyun içinde olacağı için tam olarak ısı değişimini sağlamış olacaktır.

10. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Şunu merak ediyorum tuzlu suda kullanmak için sadece titanyummu kullanılması gerekli, paslanmaz çelik yada soğutma işlerinde kullanılan "paslanmaz dikişli boru" diye geçen borular da iş görürmü? Yani paslanmaz ibaresi bizim için yeterlimidir?

11. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Arkadaşlar su öyle bir akışkandırki ; Temas ettiği her yüzeyden üzerine metal iyonları toplar. Bu metal iyonlarını balıklar ve mercanlar üzerindeki etkileri nasıl olur onuda ancak üstadımız TEMEL bey bize cevaplar sanırım.

12. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler

Titanyum kullanmak mecbur değil tabiki. Çözüm bulunabilir mesela sump içerisine bir cam hazne yapılır ve hazne içerisine su doldurulur. Soğutucuyuda bu haznenin içine koyarsın. Böylelikle haznedeki suyu soğutmuş olursun ve sump içerisinde devirdaim olan su haznedeki suyun ısısını alır gider.

13. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler

Akvaryum suyundaki tuz oranı nedir bilmiyorum ama dediğiniz gibi bizim kullandığımız paslanmaz saclar var. Ama zeytin, penir, turşu suları bu malzemeyi resmen zaman içinde eritiyor ve kullandığımız malzemede gayet kaliteldir. Yani tuz oranı ve asit affetmiyor. Belki bakır borudan serpantine kaliteli bir krom kaplama yaptırılırsa olabilir ama emin değilim.

14. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler

Aslında suya zarar vermeyen mermerden bir haznede olabilir sump içerisine. Soğukluğu daha iyi iletir diye düşünüyorum.

15. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Tabi ki bir çok farklı yöntem kullanılabilir Ersin bey ancak maksat bence fiyat/performans olarak en sağlıklısını bulmaktır. Paslanmaz ibaresi bizim için yeterli geliyorsa direkt olarak sump içine soğutucunun sokulması en iyi verimi verecektir bunu öğrenmek istemiştim. Paslanmaz serpantin üreten firmalar var bunlarda iş görebilirse eğer en iyi sistemin olabileceği kanısındayım.
    Ek : Ayrıca bu sistemi ne kadar temin ettiğinizi öğrenebilir miyim Ersin bey?

16. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Bence bakır borunun içine plastik boru döşenebilir..Isıyı iyi iletmesi içinde plastik boru ile bakır borunun arasına tatlı su veya başka bir malzeme doldurulup silikonla kapatılabilir...Ben böyle büyük şeylerin helede o motorun akvaryumda kullanılmasına karşıyım çünki benim için elektrik sarfiyatı önemli bunu azaltmak için bendeki petege bilgisayar fanı döşemeyi düşünüyorum..Yoksa bizdede 22000btu luk kullanılmayan klima var takardım onu dert tasa kalmaz..:) ama elektrik..:)

17. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler

Emre ben soğutmacıyım. Bulmak kolaydı benim için, buyüzden maliyet çıkartamıyorum malesef. Ama hurdacıdan çıkma motoru 30 TL desek, Kondanseride 50den sayalım tahminimce 200 TL ye yapılabilir. Ama dijital thermostatı unutmamak lazım ve suyun kapasitesine görede değişir. Mesela tuzlu suyu soğutmak zor olacağı için motoruda kondanseride büyük seçmek gerekir.

18. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Yusuf bey elektrik sarfiyatı kullanılan sistemle alakalı, evimizde 7/24 çalışan buzdolabı sisteminden de yapılabilir düşüncesindeyim. Benim aklımdaki de eski tip tek kapılı buzdolabının sistemini akvaryum soğutusuna çevirmekti böylece +1 buzdolabı kadar elektrik sarfiyatı gerçekleşirdi düşüncesindeyim.

19. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler

Akunaki motor okadar büyük bir motor değil. Ben tatlı suda kullanacağım için buzdolabı motoru bana yeter. Bilirsinki buzdolabıda okadar çok elektrik harcamıyor ama izolasyon olmadığı için akvaryumda biraz fark olacaktır. Birazda fedakarlık gerekiyor, İzmir de akvaryumun sıcaklığı 35 derecelere yaklaşıcak. Ya paradan ya balıktan oluruz. Paradan olalım balıklar sağlıklı olsunda yavrular bu masrafı dengeler :) Yani mecbur soğutucu yapmak gerekiyor benim için. Hazır olanların fiyatları çok pahalı birde fanlı thermostatlı soğutucu bende yaparım çok kolay hemde. Ama evde buharlaşma çok olacak ve akvaryum salonda olduğu için koku çok rahatsız edici olacaktır. Yani fanlı soğutma bana göre değil, salonda olduğu için görsellikte önemli.

20. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Ersin bey umarım güzel ve işlevsel bir sistem ortaya çıkar ve soğutucu derdi bitmiş olur. Paslanmaz serpantin işini biraz araştırmak lazım. Tuzlu suyun paslanmazla olan münasebetini üstatlar daha iyi bilir onlardan da cevap geldikçe sistem daha iyi şekillenecektir.

Sayfayı Paylaş