1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Sobası / Akvaryum Isıtıcısı Seçimi, Gücü, Kullanımı ve Önemli Uyarılar

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 7 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Bir zamanlar, küçücük bir çocukken, babamın gözlerinin içine en masum bakışlarımı atardım akvaryumcuya gidelim mi diye sorarken. Akvaryum hobisine ilk başladığım bu yıllarda beslediğim balık türleri japon ve gurami balıkları ile sınırlıydı. Bunun başlıca sebebi akvaryumumda soba olmamasıydı. Çok pahalı bir aletti ve babamı, soba almak için ikna etmek büyük bir hayaldi.

Akvaryumcunun kapısından içeriye girip de o akvaryumlar dolusu balıkları görünce gözlerim parlardı. Hepsinden ve hatta hepsini almak isterdim. Ama soba, ah o soba yok mu... Besleyebileceğim türler japon ve gurami türleri ile sınırlıydı. Bunu biliyordum ama yine de gözlerim hep molly lere kayardı. Özellikle de kadife gibi simsiyah bedeni ile black molly ler. Bir gün onlardan bir çifte sahip olmayı hayal ederdim hep. Onları çoğaltıp çoğaltıp zengin olacaktım :) Çocukluk hayali işte...

Bir gün geldi manuel sobaların fiyatı düştü, peder ikna oldu, harçlıklar biriktirildi ve törenle soba alınmaya gidildi. Resmen suyu sıcak tutuyordu. Büyük bir icattı ama bazı kusurları vardı. Termometresi filan yok, açık unutursan balıklar buğulama. Aç kapa, aç kapa, aç kapa. Yine de o günün şartlarında büyük bir icattı. Sonuçta suyu sıcak tutuyordu ve mollyler yaşayabiliyordu :) E hali ile molly de alındı, beslendi, yavru alındı, yavrular büyütüldü, akvaryumcuya yem karşılığı satıldı. Ama hiç zengin olunamadı. En azından molly ile olunamadı :D

İşte o günler akvaryum hobisi gerçekten de gönül işiydi, şimdilerde her şey otomatik oldu. Isısı, filtresi, su tamamlama ünitesi, yemlemesi, ışığı... O günlerde bu iş gerçekten de gönül işiydi...

Velhasıl akvaryum sobası ile ilk tanışmam böyle oldu. Şimdilerde ise sobalar çok gelişti. Hepsi otomatik, fiyatlar uygun. Ama halen daha dikkat edilmesi gereken konular var. En azından yeni soba alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Nelermiş bu önemli unsurlar hadi birlikte bir bakalım.
    En önemli unsur sobanın gücü. Bu güç değeri Watt olarak biliniyor. Peki ne işe yarar bu watt, nedir 50 watt lık soba ile 150 wattlık sobanın farkı. Fark güç. Yani sıcak tutabileceği su hacmi ve suyun sıcaklığını, akvaryumun bulunduğu odanın sıcaklığından ne kadar fazla ısıtması ile doğru orantılı iş yapabilme kapasitesi. Bir diğer deyişle sobanın yayacağı ısının miktarı. Oda sıcaklığının en soğuk aylarda 16 C civarlarında olduğunu varsayarsak ve akvaryumunuzdaki suyun sıcaklığının da 26 C civarlarında olması gerektiğini varsayarsak şöyle bir hesap yapabiliriz. Akvaryumunuza almanız gereken sobanın watt değeri, akvaryumdaki her bir litre için 1 Watt olarak hesaplanabililir. Yani 50 litre için 50 Watt, 250 litre için 250 Watt. Oda sıcaklık farkı 10 C den fazla ise de bulduğunuz değere benden de bir 50 Watt atarsınız artık :)

Akvaryumlarımızın içine elimizi kolumuzu sokmamalıyız. Bunu hepimiz biliriz ama hiçbirimiz buna uymayız, uyamayız. Yarı belimize kadar akvaryumun içine gireriz. Balık yakalarız, dekor değişiriz, kumun şeklini beğenmeyiz ve sürekli kurcalarız. Ancak sobalarımız bu esnada çalışır ve bu büyük tehlike yaratır. Yüksek miktarda elektrik çektiği için yüksek risk taşırlar. Gerçi yukarıda da değindik ya, teknoloji gelişti, şu günlerde herhangi bir kaçak olması durumunda sobayı otomatik olarak topraklayan sobalar bile var ama yine de akvaryuma elimizi ayağımızı sokmadan sobalarımızı kapatalım.

Sobamızı kullanmadan önce mutlaka akvaryum içinde bir müddet bekletelim ki soba su sıcaklığına uyum sağlasın. Ve ayni şekilde yine sobamızı söndürdükten sonra da bir müddet beklemeliyiz ki soba soğusun. Her iki durumda da acele etmeniz, sobanın camının çatlamasına ya da kırılmasına neden olabilir. Bu da isteyeceğimiz en son şeydir. Bu nedenle her iki durumda da en az yarım saat beklemek en doğru hareket olacaktır.

Sobanızı akvaryuma yerleştirirken akvaryumun homojen şekilde ısınmasını sağlamak en önemli noktadır. Homojen ısı için sobanın yaydığı ısıyı en hızlı şekilde suya yaymak gerekir. Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Öncelikle akvaryumunuzdaki su kapasitesine göre, çok güçlü 1 soba kullanmaktansa, daha az güçlü birden çok soba kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca soba veya sobalarımızı yerleştirirken su sirkülasyonunun yoğun olduğu yerleri tercih edebiliriz.

Son olarak da biraz fiyatlardan bahsetmek istiyorum. Aslında sizi en çok ilgilendiren kısımdan. Ama fiyatlara gelmeden değinmek istediğim daha önemli bir nokta var ki o da " kalite " .Kalite sizin için her şeyden önce gelmeli. Elimde bir istatistiki bilgi olmasa da bildiğim bir gerçek vardır ki akvaryumunuzdaki canlıların bozulmasından en hızlı ve ölümcül şekilde etkilenecekleri ekipman, sobadır. Akvaryumunuzdaki canlıların hayatlarını tehlikeye atabileceği gibi sizinkini de riske edebilecek önemli bir ekipman olduğundan, soba söz konusu olduğunda ekonomi yapma bir kenara bırakılmalı ve kaliteli bir ürün alınmalıdır. Bu alanda uzun yılların verdiği deneyim ile kendini kanıtlamış markalar özellikle tercih edilmelidir. İşte sizlere önerebileceğim birkaç marka. Tabii yine de tercih sizin :D Sobanın watt gücüne göre fiyat aralıkları 50-100 TL arasında değişse de, piyasadaki akvaryumculardan temin edebileceğiniz 100 Wattlık kaliteli bir markaya sahip sobanın fiyatı yaklaşık 70 TL dir.

cimlikaya ve suret bunu beğendi.
  2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Cevap: Akvaryum Sobası / Isıtıcısı Seçimi, Gücü, Kullanımı ve Önemli Uyarılar

Güzel paylaşım olmuş....Emeğinize sağlık

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  3. akvarist

akvarist

İsim:
    ibrahim karabay

Emegine saglık abi..

4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Bu konuda birçok şey söylenebilir, hacim, watt, güvenlik vesaire..... Bir markanın reklamını yapmak gibi bir amacım katiyen yok, ama bir gerçek var ki oda Eheim Jager . Eheim Jager diyorum başka birşey demiyorum. Bir yere vurup kırmadıktan sonra evladiyelik. 12 yıldır bu hobideyim ilk altı yıl her sene bir ısıtıcı yemişimdir, veya sapıttığı için çöpe yollamışımdır. şimdi 6 yıldır aynı ısıtıcı ile yola devam. Elbet tetra, sera gibi diğer alman mallarıda güzeldir, ama çing çong, sun sun, yang yung gibi isimleri olan çin mallarından kesinlikle uzak durun, akvaryumcuların yok pahasına toptancılardan aldıkları, çok iyi bir kar marjı ile sattıkları için "yok abi buda ısıtıcı, oda ısıtıcı" diye kakalamaktan uzak durmadıkları malları katiyen almayın.

cimlikaya ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Elleribe saglik Ozgun. Akvaryum sobasi budur, boyle secilir ve alinir diye guzel anlatmissin.

Ozdemir sana da katiliyorum. Tabii mesela Soganlik semtindeki Akvaryumcu Coskun abiyi de anlliyorum cunku musterisi ''1 liralik yem yok mu'' diye soruyor veya alim gucu yok. Elbette bir kistas olmamali bunlar ve mumkun oldugunca kaliteli markalari tercih etmek gerek. Ozellikle isitici gibi riskli ekipmanlarda cok daha onemli.

Cep mesaj...

6. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Özdemir bey mesajınızdan dolayı teşekkür ederim. Benim bu iki markayı yazmamın tek nedeni sadece bu iki markayı kullanmış olmamdır. Memnun da kaldım bu nedenle başka marka denemedim. Yoksa başka bir Alman markasının kalitesiz olabileceği pek akla yatkın değil zaten. Eminim ki bahsettiğiniz marka da iyi bir markadır. Zaten formların kurulma sebebi de tam olarak bu değilmidir. Açılan konulardaki eksikliklerin okuyucuların yazdığı mesajlar ve paylaştıkları deneyimler aracılığı ile tamamlanması. Bu doğrultuda katkılarınız bizim için çok değerli.

7. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ

Özgün bey ısıtcılar ile ilgili güzel bir paylaşım olmuş, çok doğru yazmışsınız, akvaryum ile uğraşırken elektriğe çarpılma riskini portal5.gif şimdiye kadar hiç düşünmemiştim, bundan sonra akvaryum ile uğraşırken daha dikkatli olacağım, elektrik konusu şakaya gelmez:uyari:

Her şeyin otamatik hale geldiğinden bahsetmişsiniz, çok doğru her şey artık otamatik amaaaa balıklar hala aynı balık, simsiyah bedeni ile black molly hala aynı, balık sevgisi de hala aynı değimi :)

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Sera'nın ısıtıcısı ile eheim'in ısıtıcısı arasında seçim yapmak zorunda kalmıştım. Her ikisi de çok kaliteli ürünler. Sera'nın boyu biraz daha kısa ve balıkların değmemesi, kırmaması için koyucusu olduğu için onu tercih ettim. Eheim'ler biraz daha uzundu. Tetratec ise bildiğim kadarıyla Eheim'a ait bir yan kuruluş. Kalite olarak pek aratmaz eheim'i. İşte bu nedenle her üç markayı da tavsiye edebilirim.

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Bazı şeylerde fiyattan kaçmamak gerek.Ancak Temel Ağabeyin de belirttiği gibi hobici bir çok akvarist maddi imkanlarına göre en uygun fiyat aralığında olan ürünlere yöneliyor.Mesela yem almaya gelen adam fiyatın 17 lira olduğunu duyunca "Ben o kadarlık yemek yemiyorum kardeşim.Yok mu bunun ucuzu?" diye satıcı arkadaşa bayağı bir tepkili yaklaştı bugün.Diğer taraftan daha bilinçli,konuya daha vakıf ve alım gücü biraz daha iyi olan 4-5 çeşit sera,tetra,dainichi yemler kullanabiliyor.

Ben bu güne kadar Roxin ısıtıcı kullanmıştım.Ancak bu zorunluluktan dolayıydı.Kimse yaşadığım yerde tetra,sera,eheim gibi markalı ısıtıcılar satmıyor.Neden mi?Tabi arz-talep yüzünden.Gelen herkes ucuzunu arıyor.Satıcı da en baba kalite olarak da Roxin bulundurabiliyor.

Sayfayı Paylaş