1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Sorunları

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 13 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum sorunları bazen farklı ve çeşitli akvaryum canlıları tarafında yaşanırken, bazen de istenmeyen parazit, yosun türleri, omurgasız türleri, kabuklular, yengeç türleri açısından yaşanır. Akvaryum canlıları bakımından sorun teşkil eden unsurlar aslında ne bir tanedir ve ne de çok çok aşırı sayılarda olur ama bir elin parmaklarını geçmeyen akvaryum sorunları nelerdir ve neden istenmezler buna göz atmaya çalışacağız. Özellikle akvaryum sorunları derken aslında bunların bazılarının gerçek anlamda hurafe sonucu ortaya çıktığını iyi bilmemiz gerekir. Deniz akvaryumu geneli istenmeyen bu tarz canlılardan uzak tutulmaya çalışılırken bazen boş yere mücadele edip durduğumuzu bilmemiz gerek.

  Akvaryum Sorunları Tarafında Tüylü Yengeç Canlıları Ne Ayaktır?

  Deniz Akvaryumu Yengeç türleri neredeyse tüm akvaryumlarda görünen akvaryum canlıları arasında yer alırlar. Suni kaya ve bazı seçimlerinde akvaryumlara girmese bile, mercan kayaları ile girebilir. Çoğu akvaryumda görülmesi doğaldır demek yerinde olur. Akvaryum sorunları içinde olarak kabul edilen türleri bulunur. Fakat, aslında birçoğu tamamen otçul yengeç türleridir. Genel kanıda tüylü kara yengeç gördün mü tepesine binmek gerek kanısı yaygındır. :)Fakat, ne yazık ki çoğunluğu yosunların peşinde dolaşır. Elbette bu demek değildir ki tüylü siyah yengeçlerin hepsi bu denli zararsız yengeç türleridir. Bazı türleri mercanları kemirebilir, bazıları ise sadece kayadan aşağı atarak zarar verebilir. En belirgin kararı vermek pençe şeklinde ve kıvrık olan ayakları var mı yok mu bakarak anlaşılır. Bu tarz crap türleri reef akvaryumu için sakıncalı türler olarak kabul edilir.. Gelelim ander gaybana akvaryum sorunları içindeki canlıları incelemeye. Deniz akvaryumu yengeç türü diyerek ve tüyü var diyerek başından zararlı olarak ilan etmek ne derece doğru düşünmek gerekir. Aslında pek bilen de yok. Çünkü, adını ve türünü yazan hiç gördünüz mü? Tüylü ise, kara ise zararlı demektir. Genel ifadesi de zaten belli 'tüylü yengeç türü' şeklinde lanse edilir. İyi ama nedir bu tüylü yengeç, kimdir neyin nesidir? Zümrüt Yengeç Mithraculus sculptus türü asil bir yengeçtir ve denk gelirse kafasına vurmamıza gerek yoktur. Mükemmel bir alg yiyicidir ve reef uyumludur ama tüylü ve kara olanları da var.

  Akvaryum sorunları canlılar.png

  Elbette akvaryum sorunları genel açıdan akvaryum canlıları tarafında da bir anlam ifade eder. Kısaca, akvaryum sorunları parazitlerden, hastalıklardan, su kimyası sorunlarından, yosun sorunlarından ibaret değil. arasında mı değil mi diye fikir sahibi olmak zordur ama kısa bir gözlem ile anlamanız pek uzun sürmez. Kısaca her yengeç türüne ön yargı ile bakmamak gerek. Zararlı olanlardan söz etmek gerekirse, Stenorhynchus seticornis zayıf balıkları, yavru balıkları avlayabilecek bir türdür. Bazı omurgasız türlerini kemirdikleri kayıtlara geçmiştir. Fakat, çok uzun bacakları vardır ve tüylü değildir. Bu sonuçla ilk görüşte zararlı olarak tarif ettiğimiz türlere benzemez ama yakalarsa sizi bile yiyebilir.;) Buna ilave olarak, Hitchhiker crab otostapçu yengeç tüm zararlı tarifleri üzerinde barındırır, kıllıdır ve karadır ama tek derdi o istemediğiniz yosun türlerini yok etmektir. Bu yakışıklı arkadaştan da bir fotoğraf ekleyelim ve akvaryum sorunları hakkında fikrimiz oluşmaya başlasın.

  akvaryum sorunları deniz akvaryumu yengec.png

  Kafamızı karıştırıp, tüylü ve kara olan ve tüm benzer türlerinde zararlı olarak lanse edilen, neden olan akvaryum sorunları içinde yer alan crap yani yengeç türü dekoratör yengeç türüdür. Reef akvaryumları ile uyumsuzdur ve çok sayıda mercan ve yavru balık zararları ile ander gaybana akvaryum canlıları listesine alınmış ve akvaryum sorunları içinde yere sahiptir.

  Akvaryum Sorunları Cyanobacteria, Siyanabakteri, Cyano, Dino Olarak İfade Edilen Sorun

  Cyanobacteria akvaryum sorunları arasında olan ama insanoğlunun var olma veya tohumlarının atıldığı milyarlarca yıl öncesi var olan ve dünya oksijen oranının büyük bölümünü sağlayan en ilkel bakteri türlerinden biridir. Yarı alg ve yarı bakteri olan Cyanobacteria akvaryum sorunları içinde yer alan ve su değerleri ile ilgili ortaya çıkan oluşumlardır. istenmeyen oluşumlardan biri. Cyanobacteria oluşma nedenleri aşırı fosfat, aşırı atık yükü, düşük akıntı, kötü aydınlatma unsuru ile sıcak su ve silikat oranlarıdır. Çoğu zaman veya bazen cyanobacteria olmasına karşın mercanlar renk olarak güzeldir ve büyüme devam eder, anlam veremeyiz kafamız karışabilir. Sonuç olarak bu oluşumlar genelin istemediği ve olmaması gereken oluşumlardır. Tabii her akvaryumdaki etkileri de bu kadar masum olmayabilir ve mercanlar keyifsizliğini net ortaya koyabilir. Bu durumu belirleyen yoğunluk miktarı ve diğer istenmeyen maddelerin oranıdır. Cyano mücadelesine köklü girmek yerine net kurtulma şeklini yazmayı tercih ederiz, çünkü birçok makale aksine hedefe yakın makale yazıları daha makbuldür.  Önemli bir akvaryum sorunu olarak görünen cyanobacteria mücadelesine suyu serin tutarak başlayabilirsiniz. Serin, bol oksijen, gerektiği kadar fosfat, akvaryum suyu bünyesinde silikat bulunmaması önemli iyileştirme olguları. Düzenli su değişimleri, kullanılan yem kalitesi, yeterli akıntı, cyano sifonlaması ile Blue Wet Red Cyano RX kulanımı akvaryum sorunu olarak gördüğünüz cyano uzaklaştırmasında etkilidir. İlaçtemini kolay değil ama ülkemizde tabii, yurt dışından çok kolay. Aynı zamanda C Hemiclean benzer bir etkiye sahip başka bir ilaç. Bu ilaçlar ortamdaki cyano besinini tüketerek cyano bakterisini ortadan kaldırıyor, son derece etkin ve etkilidir. Sonuç olarak, akvaryum sorunu olarak görülen yarı bakteri ve yarı alg oluşumundan kurtulabiliriz.

  Akvaryum Sorunu Yosun Oluşumları, Nasıl Kurtulurum ve Etkenler Neler

  akvaryum sorunları sakal yosunu.jpg

  Deniz akvaryumu yosun sorunu birçok farklı alg oluşumu ile görülebilir. Deniz Akvaryumu Diatom oluşumu da bir sorun iken sakal yosunu, cayano, ince yeşil alg gibi akvaryum sorunları görülebilir. Bir açıdan çok tanıdık akvaryum sorunları arasında bir oluşum dersek doğru olur. Yosun türlerinin elbette yararlı olanları ve hatta özellikle beslenmek istenen türleri bulunur ama sakal yosunu ve dino alg olarak adlandırılan veya yarı bakteri yarı alg türleri sevilmezler. Bu türlerin varlığına neden olan atık yükü veya maddeler zaten genel akvaryum mercanları üzerinde özellikle keyifsizlik yaratır. Bu açıdan akvaryum sorunları listesinde yeri bulunur. Akvaryum sorunları olarak bizim mecazi anlamda ifade ettiğimiz bazı unsurlardan rahatsız olmayan arkadaşlar olabilir, özellikle oluşmasını isteyenler olabilir, bunu yadırgamamak gerekir. Önemli olan akvaryumda türeyen canlıların nasıl bir oluşum veya canlı olduğunun farkında olmak ve akvaryum sorunu olarak bize ait olan akvaryumu ne kadar ilgilendirdiği noktasıdır. Ülkemizde henüz yazan olmamış olsa da akvaryum sorunları üzerine güzel yabancı kaynak kitaplar bulunuyor. Zamanla bu alanda kitaplar görmeyi arzu ederiz.

  Akvaryum Portalı
   
  Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  halilkocan, BulentS, barbs ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Ellerine sağlık üstad,faydalı makale olmuş, gene zorlayacaksın sıralamaları anlaşılan :)
   
  cimlikaya bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş