1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Su Analizi ~ Bilinmeyenler

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde halilkocan tarafından 11 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Arkadaşlar birkaç gündür KH (karbonat sertliği), PO4 (fosfat ), PH, CA (kalsiyum) Testlerine bakıyordum bildiğiniz gibi akvaryumla ilgili markaların testleri en ucuz olan test PH testi nerden baksanız 15-20 TL arası, Diğer testler ise 30-40-50 TL diye gidiyor.

Bunlara alternatif olarak ne bulabilirim veya nasıl ölçerim diye düşünürken aklıma kimya malzeme ve gereçleri satan yerlere gitmek geldi. Ve bende bu gün oraları bir dolaştım neredeyse aradığım tüm testleri buldum gibi.

Şimdi sıkı durun ! PO4 (fosfat ) testi piyasada 35-50 TL arasında iken baktığım yerlerde 15 TL idi. CA (kalsyum) piyasada en ucuzu 25-30 TL arasında iken 15 TL yani uzatmaya gerek yok sorduğum birkaç test 10-20 TL arası fiyatlar söylendi.

Şimdi birde bu konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlara sormak isterim KH testi bulamadım GH (toplam sertlik) testi vardı. GH ile KH arasında bir ilişki varmıdır ? Birde alkalinita testi nedir KH la bir alakası varmı ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Akvaryum Su Analizi ~ Bilinmeyenler

Şimdi şöyle açıklayayım kendimce, KH bildiğin gibi Karbonat sertliğini yani sudaki bikarbonat miktarını belirler. KH doğrudan pH değerine etki edebilir. Kısaca düşüp kalkmasını engeller ve kalsiyumu da dengeler. GH değeri ise Ph üzerinde doğrudan etkili olmayıp toplam sertlik yani sudaki kalsiyum, Mg değerinin ölçüsüdür.

Kısaca pek aynı şey sayılmaz. Fakat fikir verir ve fiyat süper, inşallah ölçümleri de doğrudur.

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Hepsini birden almayın bence. Bahsettiğiniz ürünleri bende araştırdım; ama kullanılan çöktürücüler tuzlu su için uygun mu bilemiyoruz. Elinizde olmayan herhangi bir tanesini alıp deneyebilirsiniz.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

İşte sıkıntıda burada başlıyor Burak fosfat alayım diyorum ya yanlış ölçerse ? KH alayım diyorum o yok satıcılarda, GH var işime yarar mı o belli değil ? Alkalinite testi var ama amacı ve işlevi nedir bilemiyorum ? yani kararsız kaldım bende almadım. Bilmem ne yapmak lazım.

Sayfayı Paylaş